Denník N

Ako ukrajinskí dôstojníci bili a pochovávali zaživa svojich podriadených

Tlačové služby ozbrojených síl Ukrajiny zriedka hlásia mimoriadne udalosti v armáde. Nehovoria o výtržníctve, bitkách pod vplyvom alkoholu, samovraždách, nehodách a šikanovaní.

A keď to sa nejako dostane na povrch v médiách, často sa o tom hovorí ako o nepriateľskej propagande.

Pozrime na súdne rozhodnutia, ktoré boli vydané v posledných rokoch a ktoré sa týkajú zločinov ukrajinskej armády v bojovej zóne, konkrétne na Donbase.

Dôstojník strieľal do podriadených

Skutočným problémom ozbrojených síl Ukrajiny od začiatku vojny na východe sa stalo užívanie drog a pitka počas služby.

V otvorenom registri súdnych rozhodnutí, ktoré sa týkajú „opitých“ zločinov vojakov, je niekoľko stoviek dokumentov. Je potrebné poznamenať, že je vyšetrovaných iba 10-15% trestných činov a iné sú jednoducho ututlané. Niektoré súdne spory z prvých dní vojny pokračujú dodnes.

Napríklad až v roku 2020 dostal kapitán jednej z jednotiek ukrajinskej armády trest. Toto je príbeh dôstojníka, ktorý sa dá právom nazvať príbehom sadistu a vraha.

Materiály trestného prípadu jasne popisujú, ako sa kapitán ozbrojených síl Ukrajiny správal k svojim podriadeným. Dôstojník zastrelil jedného vojaka a pôvodne chcel zastreliť dvoch. Jeden z nich však spadol na zem a vydával sa za mŕtveho, následne zmizol. Ten istý kapitán pochoval ešte jedného vojaka zaživa v zemi.

Vojakov, ktorí boli prichytení pri pití alkoholu, dôstojník nemilosrdne bil a tí sa stali zdravotne postihnutí. Najzaujímavejšie však je, že sám dôstojník vtedy bol opitý.

Počet pitiek sa nezmenil ani potom, čo Ukrajinci začali svoje bojové jednotky napĺňať profesionálnymi vojakmi. To všetko dosahuje také rozmery, že vojaci pijú aj pri bojovej službe, keď majú pri sebe zbrane.

Trpiaci civilisti

Ak vezmeme do úvahy, že vojaci pijú s vojenskými zbraňami, následky pre okolie sú často veľmi žalostné. Napríklad jeden zo súdnych dokumentov (č. 229/4106/18) popisuje, ako dvaja ukrajinskí príslušníci námornej pechoty na jeseň 2018 zahájili streľbu v blízkosti vidieckej kaviarne v dedine Ocheretyne (Donecká oblasť).

Jeden civilista bol zranený do nohy. Pre zvýšenie účinku vojak vystrelil do vzduchu a jeho priateľ sa v opitom delíriu rozhodol svojho kamaráta podporiť a vystrelil celý zásobník pištole.

Nasledujúci súdny dokument (č. 665/568/19) hovorí o tom, ako ozbrojení ukrajinskí príslušníci námornej pechoty tej istej jednotky uskutočnili v roku 2018 operáciu zastrašovania v dedine Chlibodarivka (Chersonská oblasť). Uvádzalo sa, že vojak, ktorého miestni obyvatelia údajne zbili v bare, sa sťažoval svojmu veliteľovi. Výsledkom bolo, že do dediny odišlo niekoľko poddôstojníkov a poručík s vojenskými zbraňami a nábojmi, ktoré neboli zaregistrované v jednotke. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade začali vojaci strieľať do vzduchu, rozbili sklo a civilné auto. Je zaujímavé, že polícia obžalovala iba veliteľa, ktorý nariadil ozbrojený zásah. Za trest bol odsúdený do domáceho väzenia. Neregistrovaní náboje akoby zázrakom však nevzbudili záujem orgánov činných v trestnom konaní.

Muži bijú dôstojníkov a dôstojníci bijú mužov

22. apríla 2019 šiesti poddôstojníci a muži surovo zbili troch dôstojníkov. Konflikt sa začal z dôvodu odmietnutia jedného z mužov dokončiť úlohu. Vojaka rozladila veliteľova „nespravodlivosť“ a sťažoval sa svojim kamarátom, ktorí bez rozmýšľania začali dôstojníkov biť.

Ide však o ojedinelé prípady. Najčastejšie velitelia vychovávajú svojich podriadených bitím. 20. apríla 2020 neďaleko Odesy v protilietadlovom delostreleckom pluku zbili dvaja opití dôstojníci poddôstojníka, ktorý so zbraňou strážil sklad. Podľa dokumentov dostal vojak viac ako 15 kopov.

Straty z nedbanlivosti sa pripisujú do bojových

Úmrtia mnohých ukrajinských vojakov, ktoré tlačové služby ozbrojených síl označujú ako bojové, sa pri kvalitnom vyšetrovaní ukážu ako vôbec nebojové. Svedčia iba o nedostatku profesionality vojenských veliteľov.

Prípad neďaleko Avdiivky (Donecká oblasť) 20. marca 2019. Pri plnení úlohy bolo ukrajinské bojové prieskumné vozidlo vyhodené do vzduchu mínou. Jeden vojak zomrel a ďalší dvaja boli zranení.

Podľa výsledkov vyšetrovania velitelia neinformovali svojich podriadených o prítomnosti na ceste mínových polí, ktoré položili ukrajinskí ženisti. Výsledkom bola tragédia. Ministerstvo obrany však o tom, že mína bola ukrajinskou, mlčalo.

V zákulisí zostávajú aj straty z použitia vojenských zbraní, ktoré vojaci často používa proti svojim kamarátom.

Od roku 2019 existuje niekoľko desiatok súdnych prípadov, v ktorých ide o zúčtovaní s použitím služobných zbraní.

Napríklad 11. decembra 2019 neďaleko dediny Novotroickoe (Donecká oblasť) zastrelil poddôstojník svojho priateľa zo samopalu z dôvodu osobnej hádky.

Veľa vojakov sa sťažuje na skutočné vydieranie zo strany dôstojníkov. Požadujú od vojakov peniaze za možnosť ísť na dovolenku, za to, že nejdú na stráž a za novú uniformu. Vojaci sú povinní kupovať si za osobné peniaze nástroje. Prípady vydierania sú tiež v registri súdnych rozhodnutí.

Nedostatok profesionality a nedbanlivosti ukrajinských vojenských veliteľov, nedodržiavanie vojenských predpisov, agresia voči civilnému obyvateľstvu, korupcia a neustále potlačovanie faktov – to sú hlavné piliere, na ktorých je postavená moderná ukrajinská armáda.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.