Denník N

Ako prežiť Vianoce v bubline

Foto: freepik.com
Foto: freepik.com

Tohtoročné vianočné sviatky sú zaťažkávajúcou skúškou pre všetkých, no ešte ťažšie sú pre ľudí so psychickými problémami. V dôsledku koronakrízy sa za posledný rok prudko zvýšili nelichotivé duševné stavy u ľudí po celom svete.

Vianoce sú len jedným z príkladov, ktoré nám diktujú, akí by sme mali byť. Ľudia sú pomaly od jesene kŕmení tým, že na Vianoce sa máme cítiť dobre. Máme mať skvelé vzťahy, pod stromčekom veľa darčekov, na stole množstvo jedla a zákuskov. Či materiálne alebo nemateriálne máme byť stopercentní. Keď to tak nemôže byť, zostávame z toho veľa krát nešťastní a necítime sa dobre. Niektorí to majú zhoršené tým, že upadajú do depresie, úzkosti, smútok zapíjajú alkoholom alebo majú myšlienky na samovraždu.

Vianoce sú v našej kultúre považované za najdôležitejšie sviatky v roku a ešte viac sa pretláča ilúzia o dokonalom šťastí, ktoré veľa ľudí nemá a vlastne ani neexistuje, lebo dokonalé nie je nič a nikto. Aj vianočné filmy nám môžu poskytnúť ilúziu toho, že v partnerstve je láska vždy stopercentná a v ideálnom vzťahu nikdy neprídu búrky. Slobodní ľudia to vnímajú ešte s ťažšími pocitmi. Aj vzhľadom na to, že súčasná spoločnosť vyžaduje, aby každý mal partnera a deti.

Ak cítite, že chcete oslavovať sviatky iným spôsobom a ste s tým naozaj vnútorne stotožnení, oslávte ich podľa svojich predstáv. Alebo aspoň v rámci možností urobte kompromis medzi svojimi potrebami a potrebami vašich blízkych.

 

Ďalším zaujímavým príkladom je to, že máme nalinkované, ako sa cez Vianoce správať. Trebárs čo sa týka jedla. Cez sviatky ho má byť dostatok alebo až nadbytok. Máme aj veľa zjesť, ale zároveň si zachovávať štíhlu postavu. Takže na Vianoce sa mám prejedať, potom na Silvestra sa opiť a od prvého januára plním predsavzatie, že musím teraz schudnúť a žiť zdravo?

Samozrejme, väčšina ľudí prvého januára odpočíva. Človek si teda povie, že predsavzatia bude plniť až na ďalší deň, čo veľa krát nesplní a nastáva ďalšie sklamanie zo seba. Čo môže byť niekedy ešte horšie ako sklamanie z druhých, pretože ľudí, ktorí nás sklamali, vylúčime zo svojho života, ale seba sa nezbavíme.

Nezabúdajte, že pracovať na sebe a robiť životné zmeny môžete hocikedy. Nemusíte čakať na magický dátum 1.1.

Ďalšou vecou je, že ľudia vyžadujú, aby bol každý spoločenský, pričom neberú do úvahy, že niekto spoločnosť tak intenzívne k životu nepotrebuje. Pokiaľ je niekto skôr samotár a vyhovuje mu vlastný svet alebo spoločnosť v skromnom počte ľudí, tak predsa nemusí tráviť každú jednu silvestrovskú noc bujarou oslavou. Jasné, niektorí teraz namietnu, že je predsa zakázané stretávať sa vo väčšom počte ľudí, ale tak isto je zrejmé, že sa nájdu takí, ktorí proti tomuto nariadeniu rebelujú.

Paradoxne práve sviatočné dni sú vhodný čas pre tých, čo chcú vyliezť zo svojej ulity a aj v týchto ťažkých a obmedzených časoch sa bližšie spoznať inými ľuďmi. Pretože počas Vianoc nie je až tak neobvyklé, že niekto naberie odvahu zatelefonuje nám, aby nám poprial šťastné a veselé s úmyslom rozvinúť debatu aj na iné témy.

A na záver ešte jedna rada. Pomoc druhým – ľudom či zvieratám – môže priniesť do života niečo dobré a pozitívne. Existuje veľmi veľa možností a nejde vždy len o finančné príspevky. V súčasnej dobe by si každý našiel charitatívnu službu či dobrovoľnícku činnosť podľa svojho gusta. Stačí to len skúsiť a možno zistíte, že pomáhať druhým vás vnútorne napĺňa nielen na Vianoce. Možno sa vám charitatívna či dobrovoľnícka činnosť zapáči natoľko, že vďaka nej získate nový pohľad na život. Presne tak, ako som ho našla ja. :)

 

Veľmi dobré je to, že v poslednom období existujú rôzne krízové telefonické linky alebo písanie cez chatové poradne, kde sa môžeme aspoň vyrozprávať zo svojich problémov. Pre prípad, že sa cítite psychicky zle a hľadáte okamžitú pomoc, uvádzame niektoré z nich.

Krízové linky a poradne

  • Krízová linka pomoci: 0800 500 333, krizovalinkapomoci.sk
  • Dobrá linka – špecializovaná linka pomoci pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením (dobralinka.sk), poradna@dobralinka.sk
  • Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566
  • Liga za duševné zdravie – online poradňa: dusevnezdravie.sk/online-poradna
  • IPčko.sk – bezplatná a anonymná online poradňa pre mladých ľudí (ipcko.sk), poradna@ipcko.sk
  • Linka detskej istoty: 116 111 (ldi.sk)
  • Linka pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti: 116 000
  • Detská linka dôvery: 0907 401 749, linkadeti.sk
  • Linka nádeje pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor: 055 644 1155

Text: Petra Siažiková

Jazyková korektúra: Ivana Čellárová

Odborná korektúra: Matúš Alexander Lavrík

Tento blog je súčasťou činnosti O.Z. Psychiatria nie je na hlavu. Ak máte príbeh, s ktorým by ste sa radi podelili, napíšte nám. Ak ste fanúšikmi či fanúšičkami osvety v oblasti duševného zdravia, nezabudnite nás sledovať na Facebooku a Instagrame. Páči sa vám naša činnosť a radi by ste nás finančne podporili? Môžete tak spraviť na našom transparentnom účte.

Teraz najčítanejšie

Psychiatria nie je na hlavu - logo

Psychiatria nie je na hlavu

Cieľom iniciatívy Psychiatria nie je na hlavu je búranie negatívnych mýtov ohľadom psychických ťažkostí. Zároveň snažíme dosiahnuť rovnocenné práva ľudí s psychickými problémami.