Denník N

Pamiatka v pamiatke

Ako vyzerá prehistória v histórii a ako môže jedna náhodná spomienka z detstva ostať v mysli po zbytok života.

Pamätám si jednu príhodu zo strednej školy, keď nás učiteľ dejepisu vzal do centra Bratislavy. Chcel nám ukázať históriu mesta priamo v teréne a vyvolať v nás záujem o vlastné bydlisko. Samozrejme asi všetci sme poznali aspoň také základné veci, že máme hrad a katedrálu oproti, a nejaké historické centrum, že Bratislava mala štyri brány, a tak podobne. Vo mne však zostala spomienka, ktorá bola úplne náhodná, neočakávaná, ale v celku zaujímavá.

Keď nás učiteľ viedol popri Dóme sv. Martina, ukázal zrazu na akúsi ryhu vo vonkajšej stene katedrály. Samotná ryha nevyzerala nijak zaujímavo, nebola nijak označená, a pre laika, a dieťa k tomu, by mohla predstavovať skrátka zub času na kameni. Povedal nám však, že to je fosílny odtlačok pravekého srnca, ktorý sa v skale nachádzal, keď tú skalu vyťažili a opracovali v stredoveku na stavbu Dómu. Fascinovalo ma to, jednak preto, že som nechápal ako sa niečo také dá z tej nevýraznej ryhy vôbec vyčítať, a jednak preto ako si ju niekto všimne.

Táto spomienka vo mne ostala dodnes, desiatky rokov po príhode. Z času na čas sa vynára a rozmýšľam nad ňou. Mnohokrát som šiel okolo, často krát keď som sprevádzal nejakú návštevu po meste a ukazoval im ako to u nás vyzerá, a snažil sa ju znova nájsť, no nikdy sa mi to vlastne znova nepodarilo. Opäť, pre laika to môže pôsobiť až príliš nenápadne, napriek tomu, že ide o tak nevšedný fun fact. Z toho málo čo sa mi podarilo o tejto skutočnosti nájsť, paleontológovia nie sú v zhode, či ide skutočne o pravekého srnca, alebo niečo iné (napríklad pravekú morskú faunu), avšak fakt že ide o fosíliu je prakticky istý. No informácií čo som našiel je málo.

V rámci skrášľovania mesta a verejných priestorov, a taktiež podpory kultúry a histórie, myslím si že by bolo na čase toto miesto nejako označiť. Napríklad jednoduchá tabuľka s popisom o čo ide a naznačením kde to vidieť by stačila. Ide predsa o tak fascinujúcu pamiatku v pamiatke, uprostred historického centra mesta. A človek nikdy nevie, keď by to bolo takto zvýraznené, kto si to prečíta a zostane mu táto spomienka v hlave do konca života tak ako mne, možno ho aj nadchne k tomu, aby sa sám venoval histórii.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Tomášek

Občas mi niečo napadne, tak o tom napíšem, primárne preto, aby o tom začal uvažovať aj niekto iný, a aby mi dal feedback čo si o mojich nápadoch myslí. Profesionálny nolifer a romance ninja so záujmom o mestský urbanizmus, históriu a technológie.