Denník N

Lučanského pokus o samovraždu je veľký problém celej vlády a jej nominantov

Podivným rúškom tajomstva je zahalené prvé zranenie bývalého policajného prezidenta, dnes to bol už jasný pokus o samovraždu a Milan Lučanský leží v nemocnici v kritickom stave. To všetko sa udialo pod drobnohľadom justičnej stráže. Práve preto to zaváňa veľkým problémom.

Už prvé zranenie policajného ex-prezidenta v cele spôsobilo obrovskú diskusiu. Ešte ráno bolo oznámené, že jeho zranenia boli len zhodou okolností, proste náhoda. Teraz sa však dozvedáme, že Milan Lučanský leží v nemocnici v kritickom stave, potom ako sa pokúsil o samovraždu. Len tento fakt vzbudzuje množstvo otázok a ešte viac odpovedí, ktoré podporujú vznik konšpiračných teórií.

Niet sa čomu čudovať. Vyzerá to celé jednoducho povedané divne. Svet je plný náhod. Spomeňte si, koľkokrát ste si privodili absolútne nelogické zranenie. Stáva sa to. Dlhé mlčanie pri tak významnej osobe však nevzbudzovalo dôveru a dnešná smutná udalosť len podporujte teórie, že sa Milan Lučanský nepokúsil ublížiť si na zdraví po prvýkrát.

Čo to, ale znamená? Nevinu môže dokázať len súd, teraz v ňu v prípade bývalého policajného prezidenta v ňu verí už, ale málokto. Nepresvedčivo vyzerá aj okamžitá reakcia Pellegriniho Hlasu, ktorý už vydal stanovisko, podľa ktorého strana Lučanského rozhodnutie považuje za dôsledok atmosféry, “kde sa preteky v zatýkaní stali predmetom politického boja”. Strana dodala, že v takomto stave “porušovania práva oveľa ťažšie nesú svoj údel obvinení, ktorí sú presvedčení o svojej nevine”. Je to pomerné odvažné vyjadrenie, ktoré prišlo necelú hodinu po oznámení tejto správy. Aj to môže vyvolávať určitý pocit paniky, či strachu zo strany zástupcov spomínanej strany. Ticho je zatiaľ len Róbert Fico, ktorý si užíva dovolenku.

Čo to môže znamenať pre vládu? Veľký problém. Neisté zdržanlivé odpovede, ktoré prichádzali neskoro podporujú konšpiračné teórie. Navyše je to obrovský problém pre väzenskú stráž, či samotné ministerstvo, ktoré má väznice pod svojou kontrolou. Jeden z najsledovanejších prípadov totiž môže skončiť veľmi rýchle vďaka nepozornosti. To môže stáť nie jedného významného človeka stoličku.

Záver? Vláda musí okamžite reagovať, aby umlčala všetky pochybné, či pravdepodobné teórie, ktoré sa šíria internetom. Musí reagovať presvedčivo, pretože celý prípad Milana Lučanského vzbudzuje nedôveryhodnosť vlády, ako takej.

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.