Denník N

Ako súvisia požiare buší v Austrálii s jej produkciou uhlia a Holanďanmi?

Opera v Sydney pokrytá dymom z požiarov | Foto: Depositphotos

Austrália opäť horí. Našťastie menej. A tiež s menším záujmom verejnosti. Tak, ako to už s podenkovými témami býva.

Pamätáte si, ako predchádzajúcu zimu trhala rebríčky spravodajských hitparád téma požiarov buše v Austrálii?

To bolo v čase, kedy covid-19 ešte netrápil Európu a krajiny sveta sa predbiehali s pomocou Austrálii. Napríklad obyvatelia Holandska vyzbierali na pomoc Austrálii 2,4 milióna eur.

S chladnejšou hlavou môžeme v novej sezóne konštatovať, že Austrália aj tento rok horí, podobne ako každý rok a podobne ako aj okolité krajiny. Online mapu požiarov môžete sledovať tu.

Čo sa týka rozsahu požiaru, tak vlaňajšia sezóna síce patrila v Austrálii jednoznačne k najhorším, no nebola najhoršou. Horelo približne na 18,5 milióna hektároch pôdy (wiki), resp. 17 miliónoch hektárov podľa parlamentného dokumentu, ktorý odkazuje na požiarnikov. Požiar zdevastoval predovšetkým štát New South Wales.

Pre porovnanie: v rekordnej sezóne 1974-75 zahorela údajne až šesťnásobne väčšia plocha, dokopy 117 miliónov hektárov pôdy. Sedmina Austrálie. Vlaňajšok bol až piatym najhorším, nasledujúcim po sezónach 1968/69, 1969/70 a po roku 2002, v ktorom bol požiar na 38 miliónoch hektároch buší.

Za najčastejšiu príčinu vlaňajších požiarov je považovaný blesk, v Tasmánii však aj zámerne založené požiare.

Zmena klímy bezpochyby mení podmienky pre vznik a šírenie požiarov. Má sa za to, že na zmenu klímy významne pôsobí produkcia skleníkových plynov.

Austrálske ministerstvo odhadlo, že požiare buší v predchádzajúcej sezóne vyprodukovali čisté emisie vo výške približne 830 miliónov ton ekvivalentu oxidu uhličitého (MtCO2-e).

Mimochodom, zodpovedá to produkcii CO2 zo spáleného uhlia, ktoré za dva roky vyexportuje Austrália do celého sveta.

Austrália je najväčším exportérom uhlia na svetepiatym najväčším producentom uhlia. Významným dovozcom austrálskeho uhlia je aj Holandsko.

Ktovie, či túto informáciu poznali aj Holanďania, ktorí sa vyzbierali na pomoc Austrálii s riešením dôsledkov požiarov. Mohli to považovať za formu odpustku.

Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS.

Teraz najčítanejšie

Radovan Kazda

Poslanec NR SR za SaS. Venujem sa hospodárstvu a environmentálnym reguláciám. Som členom Občianskej konzervatívnej strany.