Ako súvisia požiare buší v Austrálii s jej produkciou uhlia a Holanďanmi?

Austrália opäť horí. Našťastie menej. A tiež s menším záujmom verejnosti. Tak, ako to už s podenkovými témami býva.
Pamätáte si, ako predchádzajúcu zimu trhala rebríčky spravodajských hitparád téma požiarov buše v Austrálii?
To bolo v čase, kedy covid-19 ešte netrápil Európu a krajiny sveta sa predbiehali s pomocou Austrálii. Napríklad obyvatelia Holandska vyzbierali na pomoc Austrálii 2,4 milióna eur.
S chladnejšou hlavou môžeme v novej sezóne konštatovať, že Austrália aj tento rok horí, podobne ako každý rok a podobne ako aj okolité krajiny. Online mapu požiarov môžete sledovať tu.

Čo sa týka rozsahu požiaru, tak vlaňajšia sezóna síce patrila v Austrálii jednoznačne k najhorším, no nebola najhoršou. Horelo približne na 18,5 milióna hektároch pôdy (wiki), resp. 17 miliónoch hektárov podľa parlamentného dokumentu, ktorý odkazuje na požiarnikov. Požiar zdevastoval predovšetkým štát New South Wales.
Pre porovnanie: v rekordnej sezóne 1974-75 zahorela údajne až šesťnásobne väčšia plocha, dokopy 117 miliónov hektárov pôdy. Sedmina Austrálie. Vlaňajšok bol až piatym najhorším, nasledujúcim po sezónach 1968/69, 1969/70 a po roku 2002, v ktorom bol požiar na 38 miliónoch hektároch buší.
Za najčastejšiu príčinu vlaňajších požiarov je považovaný blesk, v Tasmánii však aj zámerne založené požiare.
Zmena klímy bezpochyby mení podmienky pre vznik a šírenie požiarov. Má sa za to, že na zmenu klímy významne pôsobí produkcia skleníkových plynov.
Austrálske ministerstvo odhadlo, že požiare buší v predchádzajúcej sezóne vyprodukovali čisté emisie vo výške približne 830 miliónov ton ekvivalentu oxidu uhličitého (MtCO2-e).
Mimochodom, zodpovedá to produkcii CO2 zo spáleného uhlia, ktoré za dva roky vyexportuje Austrália do celého sveta.
Austrália je najväčším exportérom uhlia na svete a piatym najväčším producentom uhlia. Významným dovozcom austrálskeho uhlia je aj Holandsko.
Ktovie, či túto informáciu poznali aj Holanďania, ktorí sa vyzbierali na pomoc Austrálii s riešením dôsledkov požiarov. Mohli to považovať za formu odpustku.
Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS.