Denník N

Veľký špeciál o randení – Prečo sa dnes nezoznámite ani nenájdete partnerku na turistiku či do života

Prečo dnes zažívajú online zoznamky obrovský boom no neprinášajú žiadne vzťahy? Ako sa zmenili pomery v randení? Sú očakávania mužov a žien realistické? A aké mechanizmy sú vlastne za našim rozhodovaním? Nemáme len „šťastie“ na partnera alebo je za tým niečo viac?

Zmena k horšiemu

Najprv trochu porovnania. Ako to vyzeralo predtým? A ako dnes?

Za posledných 20 rokov sa obraz slovenskej zoznamovacej scény radikálne zmenil. Spôsobili to najmä zmeny prichádzajúce zo zahraničia. Ěra naivného jednoduchého zoznamovania na Pokeci, kedy stačilo ísť na kávu či víno skončila. Nahradilo ju najprv budovanie kultu osobnosti na Facebooku. Roky 2009 -2013 priniesli maľovanie falošného obrazu v profiloch a vlastných vzťahov tak, ako by sme chceli, aby vyzerali – nie aké boli naozaj. Častokrát to bolo a je obyčajné predvádzanie sa, čo však prinieslo skrytú hrozbu pre mnohé vzťahy – porovnávanie sa s tými druhými. A to mnohé vzťahy aj rýchlo pochovalo – bolo a je totiž až príliš ľahké podľahnúť (častokrát falošnej) prestave, že iní majú vzťahy lepšie a krajšie, krajšie dovolenky, väčší dom, krajší zadok a luxusnejšie auto. Efekt susedovie zelenšej trávy sa prejavil naplno.

Facebook – kráľovstvo krivých zrkadiel

Keď Pokec skončil, ľudia sa presunuli na Facebook. Zoznamovanie pokračovalo tam – to ešte v čase, kedy ste si na Facebooku ľahko mohli nájsť nezadaných ľudí z určitého mesta. Neskôr firma túto možnosť zrušila v reakcii na odhalenie jej vlastných nekalých praktík s predajom súkromných informácií tretím stranám. Zavedením funkcie spamu zoznámeniachtiví prišli i o možnosť osloviť ženu či muža, ktorí ich zaujali. Správa dotyčnému či dotyčnej jednoducho nepríde do zložky príchodzích správ – a teda nikdy nebude prečítaná. Tieto funkcie majú síce naoko zabrániť masívne šírenému nezmyselnému fenoménu „stalkingu“, ktorý na Slovensku prakticky neexistuje, v skutočnosti sú však zamerané len na to, aby používatelia Facebooku mohli nerušene budovať kult svojej osobnosti bez otravných správ od cudzích ľudí a v pokoji klikať na reklamy, za ktoré firme plynú miliardové zisky. Nie je to teda sociálna ale asociálna sieť.

Online zoznamky

Slovenský Facebook bol teda až do novembra 2020 mimo hru. Zostávali teda iba klasické zoznamky. Hŕstka slovenských stránok ponúkajúcich zoznámenie je na tom kvalitatívne úplne katastrofálne. Stránky sú buď plné nefunkčností a dier alebo násilne pretláčajú svoje platené služby bez ktorých ich funkcie v podstate nie je možné využiť zmysluplne. A tých pár webov, ktoré vyzerajú akoby prenesené strojom času z roku 1996 ponúkajú takú priepastnú používateľskú (ne)funkčnosť, že nie je možné ani vidieť, či bola odoslaná správa prečítaná. Bežným faktom sú vymyslené (fake) ženské profily určené na nadháňanie mužov (čím krajšie ženy, ktorým nemožno napísať, tým viac plateného členstva sa predá), neoverené kontá bez akéhokoľvek zmysluplného popisu či len s klasickým mottom ľudí bez fantázie „som kto som“. Úbohé fotky s neodmysliteľným duckface z kúpeľní, záchodov, verejných WC, prezliekacích kabín nákupných centier sú bežným štandardom tejto ľudskej „kvality“. Viete si predstaviť život a deti s osobou, ktorá má takýto profil či fotky? S niekým, kto úmyselne skrýva fakt, že je slobodnou matkou alebo rozvedeným nezamestnaným otcom piatich detí? Dnešné slovenské zoznamky to v záujme svojich vlastných ziskov vo veľkom umožňujú. Na takýchto stránkach sa jednoducho s perspektívnym partnerom nezoznámite.

Nové zahraničné zoznamky

Takmer každý, kto sa kedy pokúšal zoznámiť už počul o Badoo, Tindri a podobne. Sú tieto služby užitočné? Ak hľadáte sex a vyzeráte dobre, áno. Slobodné matky, absolventky nižších stupňov vzdelania bez akéhokoľvek citu pre štýl či gramatiku sú, žiaľ, na týchto weboch dominantnou skupinou používateľov. Rovnako tak i plytké nákupné maniačky, ktoré definíciu kvality vzťahu zakladajú na materializme, dovolenkách na Bali a množstve značkových vecí, ktoré im partner daruje. Nájdete tu aj mužov odfotených na párty s alkoholom v ruke, v tielkach či posilňovniach, ktorí tak dávajú jasne najavo ich cieľovú skupinu žien i očakávanú kvalitu vzťahu – výzor, vizáž a sex. Nie láska či spoločné starnutie. Oslovilo vás to? Chceli by ste takého partnera? Ak ste pri mentálnej sile, asi nie.

Rozoberme si tieto zoznamky teda detailnejšie:

Badoo

Cieľom je natlačiť vám nasilu platené služby, ktoré vám dokopy neprinesú nič. Jedinou výhodou je, že vidíte kto navštívil váš profil. Nemôžete písať správy ľuďom, ktorí sa vám páčia. Môžete len srdiečkom označovať ľudí, ktorí vám padnú do oka, nie však napísať im ako prví. Za to sa aj pri platenom členstve platí ešte extra. I keď ste už platiaci zákazník, musíte si kúpiť ďalší, nezmyselne predražený balík kreditu, z ktorého sa odpočítava fixná suma za každú správu, ktorú napíšete. Výhodné? Určite nie.

Sami môžete správu napísať len tým ľuďom, pri ktorých ste vy i oni označili, že sa tomu druhému páčite kliknutím na srdiečko. Až potom môžete napísať správu, na ktorú zvyčajne dostanete dvojslovnú odpoveď, ak vôbec nejakú. Nemôžete špecifikovať, či máte záujem o zadané ženy a mužov, ktorí si na tejto platforme len dvíhajú ego či krátia čas, nemôžete odfiltrovať ľudí s deťmi, ani tých, ktorí o zoznámenie záujem nemajú, chcú si len „písať“, nech to už znamená čokoľvek. Väčšina mladších slečien na tejto platforme iba nadháňa nových followerov na ich Instagramové profily. Iné ženy, i keď už dávno po tridsiatke, na správy chronicky neodpisujú, alebo ich na tejto platforme bežne vidíte v stave „single“ celé roky, ako sme to odsledovali i my. Títo patria medzi skupinu „chronicky nezadaných“, ktorým skrátka nik nie je dosť dobrý. Opäť – chceli by ste takého partnera či partnerku, ktorý si roky nedokáže vybrať a nik mu nestačí?

Využijete teda tento web na niečo? Skúste si to predstaviť. Odpoveď je: nie, nezoznámite sa. Celkom zaručene ale prídete o slušný balík peňazí výmenou za nádej, fatamorgánu a vidinu. Tlačí vás k tomu efekt „čo keby“. A to „čo keby“ je to jediné, čo za vaše peniaze dostanete – novú partnerku nečakajte.

Tinder

Obdoba Badoo zameraná na výzor a sex. Cieľom je rovnako dostať z vás peniaze veľkou ponukou krásnych žien, ktoré však zvyčajne hľadajú iba krásnych mužov na sex, alebo zabezpečených či fyzicky mimoriadne atraktívnych partnerov hľadajúcich vizuálne reprezentatívne milenky či partnerky. Cieľom tejto, zvyčajne veľmi náročnej, klientely je síce naoko „vážny vzťah“, tento však zvyčajne začína a končí v posteli. Neverte našim slovám, bežte si na slovenský internet a diskusné fóra prečítať väčšinové skúsenosti. Rande na tejto platforme získate ľahšie ako na Badoo, vzťah ale nie. Väčšina služieb, ktoré by z tejto appky robili zmysluplný spôsob zoznámenia je podmienená platbou. Bez peňazí nezískate nič viac než na Badoo.

Twoo

Kvôli minimu ľudí zo Slovenska je to platforma s nulovým potenciálom, kde (opäť) bez platby nezískate vôbec nič. Síce na začiatok môžete napísať niekoľko správ, aby ste sa chytili a ochotnejšie neskôr zaplatili – ale len keď sa čerstvo zaregistrujete. Sem nemá vôbec zmysel chodiť.

Ako a prečo vlastne dnešné randenie nefunguje?

Dôvodov je niekoľko. Rozoberme si ich teda poriadne podrobne!

1. Bezdôvodné zvyšovanie našich nárokov

Pretože sme neustále bombardovaní krásnymi upravenými tvárami na Instagrame a Facebooku, začali sme podvedome časom považovať krásnych ľudí za štandard. Aj ten sa však časom mení – postupne v našom ponímaní i to dokonalé zovšednie a skĺzne na priemer. To krásne sa nám okuká natoľko, že hľadáme ešte krajších jedincov. Naše nároky teda rastú, i keď my sa nemeníme. To, čo ponúkame sa starnutím znehodnocuje, my však požadujeme stále viac či rovnako veľa – a úplne nezmyselne. Ak hľadáte partnera či partnerku, nikdy to nerobte na webstránke, kde je väčšina ľudí vyslovene nádherných – skreslí to vašu predstavu o normálnom výzore budúceho partnera či partnerky. Konkurencia váš vlastný profil zatieni natoľko, že partnera nenájdete a aj keď ste šikovný čašník, básnik, murár či vedec, nič to nebude platné. Preto je veľmi zlý nápad ísť randiť do mesta (ak ste žena) v spoločnosti dvoch ešte krajších kamošiek: nik si vás nevšimne. Ste tam len na podčiarknutie ich krásy – formou kontrastu s vami. Znie vám to povedome?

2. Paradox výberu – hrobár randenia

Možnosť výberu je hnacím motorom progresu. Je super môcť si v obchode vybrať z 5-6 modelov telky. Čo však, ak je modelov na internete 200? Aký veľký chcete? Akú farbu? Chcete aj wifi? A čo rozlíšenie? A akú konektivitu? A chcete aj možnosti X, Y, Z, …?

Pochopili ste. Priveľa možností vás ohromí natoľko, že výber buď odložíte alebo si vyberiete zle. Nie je totiž vo vašich silách obsiahnuť všetky možnosti a rozumne sa rozhodnúť: výber je totiž priveľký.

Obrovské možnosti výberu nás teda neposúvajú vpred – práve naopak. Sú dôvodom, prečo večery trávime sami. Nadbytok možností nás najprv ohromí, potom ochromí. Tento efekt môžeme nazvať „paradox výberu“, rovnako ako psychológ Barry Schwartz v jeho rovnomennej knihe. Veľký výber, ktorý by vám mal dať možnost na nový štart s dokonalým partnerom či partnerkou je taký veľký, že sa nakoniec vôbec nerozhodnete. Prípadne skončíte sami.

Schwartz v jeho knihe pomenúva dôvody jasne: za prvé, obrovský výber vedie k vnútornej paralýze rozhodovania. Aby toto tvrdenie otestoval, v supermarkete si Schwartz pripravil stánok so želé. Zákazníci mali v tomto stánku možnosť zdarma ochutnať 24 druhov želé. Mohli ich vyskúšať koľko len chceli a nakoniec si ich kúpiť so zľavou. Na druhý deň sa experiment zopakoval, tentoraz však s upraveným scenárom: príchutí želé bolo už len šesť z pôvodných 24.

Výsledok? Hádajte. Zákazníci si na druhý deň, keď bol výber zúžený len na šesť druhov kúpili 10x viac želé než počas prvého dňa! Prečo? Pri obrovskom výbere 24 druhov sa zákazníci jednoducho nedokázali rozhodnúť, a tak nekúpili nič.

Ak neveríte, dodajme ešte toto: experiment sa zopakoval niekoľkokrát s rôznymi druhmi výrobkov. Výsledok bol stále rovnaký. Ľudia síce nie sú želé, princíp rozhodovania však platí. Menší výber viedol k väčšej úspešnosti. Myslíte si, že je to iné v sfére randenia? Omyl. Menší výber vedie k rozhodnutiu, stovky profilov na zoznamke k samote.

3. Katastrofálne komunikačné schopnosti a efekt „nech sa ozve ako prvý“

Ženy očakávajú, že muž ich má osloviť ako prvý. Naozaj? Hlúposť. Ak máte záujem, prejavte ho! Nie klikom na srdiečko, ale rozumnou správou: nie nezmyselným žvástom o dvoch slovách. Veď ani vy také správy nemáte radi. A ak je web platený? Tak si dajte do profilu link na facebook či email vytvorený špeciálne na tento účel. Obídete tak potrebu platiť nezmyselne vysoké poplatky firmám do daňových rajov a nik vám nezahltí váš skutočný účet. Naučte sa zvládnuť sformulovať i viac než „Ahoj, pekná správa“ keď vám muž napíše pekný text o desiatich vetách – a vaša odpoveď sú až tri slová! Byť ženou neznamená mať automaticky nárok na dokonalého partnera, a to platí i pre mužov. Ak sa nebudete snažiť komunikovať ako človek na úrovni, nečakajte, že takého partnera sami získate. Čo vysielate svojim výzorom a textom, to i priťahujete.

4. Čím viac možností, tým horšie rozhodnutia

Ak sa opýtate mladých ľudí hľadajúcich životného partnera či partnerku aké vlastnosti od svojho náprotivku očakávajú, dostanete klasickú klišéovitú odpoveď: inteligencia, dobré správanie, príjemné vyžarovanie, vernosť, schopnosť počúvať, humor a fyzickú atraktívnosť.

Berú však títo ľudia ich vlastné kritériá naozaj do úvahy, keď si vyberajú partnera? Zjednodušme si to a premýšľajme aké by to bolo s randením pri menšom výbere partneriek kedysi: V minulosti si mladý muž ľahko vybral medzi miestnymi dievčatami jeho ulice, štvrte či dediny – poznal ich a aj ich rodiny. To viedlo k výberu partnerky na základe niekoľkých dobre známych informácií. Dobre varí? Je pracovitá a slušná? Počúva rodičov? Chodieva do kostola? Rozhodovanie teda prebehlo na základe faktov, nie „svajpovania“ či klikania na srdiečka či krížiky, prípadne jej zadok v legínach alebo telo dotetované ako väzeň z Ilavy.

V dnešnej dobe online randenia však zoznamovanie prebieha vo virtuálnom priestore s desaťtisícmi potenciálnych partnerov a partneriek. Bolo dokázané, že stres spôsobený týmto ohromujúcicm výberom je taký veľký, že mužský mozog zredukuje kritériá výberu na jedno jediné: fyzický výzor. Ženský sa nechová vôbec odlišne. Následky takéhoto výberu sú vám dobre známe – určite aj z osobnej skúsenosti.

Veľký výber vedie k nespokojnosti a rozladeniu – nikdy to nie je to pravé, každému ešte čosi chýba. On by bol aj fajn, keby… Ona vyzerá okej, ale…

Ako si môžete byť istí, že vyberáte správne, keď vás obklopí a paralyzuje ďalších dvesto možností? Odpoveď: nejde to. Čím viac možností výberu máte, tým väčšou neistotou pri výbere trpíte a tým viac ste nakoniec s vašou voľbou nespokojní.

5. Nepomer ponuky a dopytu

Ako sme napísali, zvyčajne dávame šancu len tým naj. To vedie k situáciám kedy žena na zoznamke dostáva stovky správ od mužov, ktorí to skrátka len skúšajú a ona neodpovie nikomu (lebo sa iba hrá) alebo zopár mužom. Ale áno, stáva sa to veľmi často. Povedzme si to narovinu: mnohí z pisateľov sú hulváti na veľmi nízkej úrovni.  Žena, i keď je v realite milá a priateľská prestane odpovedať. Výsledok: žiadne rande, strata chuti komunikovať či rovno odsúdenie zoznamiek ako „blbosť“.

Ako z toho von? Rovno mažte jednoslovné správy, nech ste už žena alebo muž. Nechoďte na zoznamku, ktorá neponúka možnosti filtrovať na základe stavu (chcete snáď zadanú či zadaného, ktorí len chcú „upgrade“ partnera?). Žiadne „ahoj“. A ak niekto komunikuje slušne, nesúďte povrchne – dohodnite si videohovor. Ten vás neohrozí, nikam nemusíte ísť a obaja zistíte o čosi lepšie čo ste zač.

6. Absencia pokory

Dnes máme naozaj všetko. Dovolenky, autá, byty, domy, chalupy, drahé mobily, slušný príjem. Ale aj obrovské, nafúknuté ego. A to najmä tí, ktorí pri tejto vete práve krútia hlavou. Naučili sme sa mať pocit, že si zaslúžime mať len to najlepšie. Omyl. Nemáme nárok na nič. Život je jeden deň tu a druhý môže byť preč. Ak sa nám v živote darí a zabudneme aplikovať princíp pokory (nie tej hranej a pózerskej), nedopadne to s nami dobre. Stanú sa z nás chodiace mŕtvoly, ľudia ako Michael Douglas v kultovom filme Hra (https://www.csfd.cz/film/2668-hra/prehled/). Pokora je dôležitá pre náš vlastný rozvoj a duševnú rovnováhu, aby sme nezabudli byť vďační za to, čo v živote máme. Nie nominálne, povrchne vďační – ale nestratiť schopnosť dokázať oceniť koláč od starej mamy, aj keď naň nemáme chuť, kvety či pozvanie na úplne obyčajnú kávu od kolegu, ktorý od hanblivosti nevie ako na vás alebo kompliment od cudzieho človeka. Byť pokorným ale neznamená byť hlupákom – znamená nestať sa arogantnou sviňou.

Ako sa teda rozhodnúť?

Jednoducho – zľavte z nárokov. Ani vy nie ste takí dokonalí ako si to o sebe myslíte. Ego síce bude tvrdiť iné, ale ak by vaše nároky boli opodstatnené, už dávno by ste trávili čas s partnerom či partnerkou a fúrou detí. Pochopte, že dokonalé rozhodnutie neurobíte – v živote príliš veľa záleží na obyčajnom šťastí. S výberom partnera to nie je ako s výberom telky. Spíšte si, ktoré vlastnosti sú pre vás dôležité a opýtajte sa na nich muža či ženy s ktorými komunikujete. Nechajte hovoriť ich, nedávajte im návody. Chcete predsa poznať ich názor. Pýtajte sa a všímajte si. Ale ak čakáte, že iba oni budú hovoriť, a vy odpovedať jednoslovne, že oni sú tu na to, aby vás bavili, čakáte zle. Dvorného šaša vám, princezne či kráľovi, nik robiť nebude. Ľudia komunikujúci slušne, ktorým nedáte šancu len preto, lebo im chýbajú tehličky na bruchu a nemajú 180 cm (čo sú pre kvalitu života úplne idiotské faktory) – a pritom o nich vôbec nič neviete – majú tiež svoju hrdosť, city a dôstojnosť. Ak nimi budete pohŕdať iba preto, že máte subjektívny pocit vlastnej nadradenosti kvôli vášmu výzoru (ktorý časom zaručene zmizne) – potom si títo ľudia môžu len gratulovať, že vás nikdy v živote nestretnú.

Ale kamarátkinej sesternici z druhého kolena to cez zoznamku XYZ vyšlo!

No a? To, že pri distribúcii pravdepodobnosti niekomu niečo vyjde je bežné. Je to prejav náhodnosti, entropie. Robiť z toho ale nejaké závery je donebavolajúca hlúposť. Ak niekto vyhrá stávkovaním milión eur, nie je to predsa dostatočný dôvod na pravidelné míňanie výplaty na stávky. Nemýľte si koreláciu s kauzalitou – len preto, že počet bocianov a počet pôrodov v určitom období stúpa (korelácia) nemôžeme povedať, že bociany nosia deti (kauzalita)!

Dosť dobrá možnosť je tá najlepšia

Naučte sa oceniť „dobrú“ možnosť. Teda takú, ktorá spĺňa vaše minimálne kritériá. Dajte na chémiu, príjemné plynutie rozhovoru najprv cez video, potom naživo. Takého človeka si nemusíte hneď vziať, máte mu ale dať šancu sa prejaviť. Ak nedávate šance iným, nedávate šancu ani sebe mať pekný život v páre.

Dobrá možnosť vás privedie k výsledkom. Naháňanie toho najlepšieho iba k samote.

Naozaj potrebujete „dokonalého“ chlapa či ženu? Bohatých, krásnych a s úžasným telom, aj keď vy sami niečo/nič z toho nemáte? Aj keď viete, že nič také neexistuje? Nestačil by partner „dobrý“ namiesto naháňania iracionálneho perfekcionizmu? Áno, aj pri výbere partnera sa naučte oceniť normálnosť a nie vyumelkovanú arogantnú prvoplánovú nafúkanosť a hrané pózy. Časom aj tak opadnú a realita nebude ani zďaleka taká krásna ako sa vám zdala. V dnešnej dobe nepreberných možností vás k šťastiu privedie skôr ten, kto splní rozumné kritériá výberu – a tiež vy tie jeho. Teda „dosť dobrý“ partner je dnešné optimum, nie „ten najlepší“.

Tak bežte na Facebook a pozrite sa do zložky „žiadosti o kontakt“ vo vašom Messengeri. Možno budete prekvapení, že čo ste hľadali si vás v tej záľahe správ už dávno samo našlo.

A ak nesúhlasíte, vyskúšajte si ešte zopár rokov samoty.

Teraz najčítanejšie