Denník N

Dáni sú divní a ešte k tomu organizujú pre cudzincov aj kurz

Severania sa zdajú byť chladní a len ťažko si pripustia ,,cudzinca” pod kožu. Nie sú to Španieli, ani Taliani. Sú chladní a pritom tak veľmi ,,v pohode”, až sa to zdá byť čudné.

Dáni sú najšťastnejší ľudia na svete – patria k najšťastnejším národom na svete, aj keď majú menej slnka a viac zamračenej oblohy, z ktorej často mrholí. V lekárni viete kúpiť tzv. happy pills, ale slnko si nahrádzajú u nich veľmi populárnym soláriom. Aby podporili tvorbu pigmentu, jedia veľa mrkvy. Toto som si všimol hlavne u dospievajúcich dievčat. Tie majú so sebou v škole, či v práci (v podstate všade) plastové boxy so zásobou mrkvy, ktorú chrúmu skoro stále.

Dáni sú divní – organizujú pre cudzincov kurzy s názvom: „Prečo sú Dáni divní?“. Chcú totiž, aby ste pochopili ich mentalitu. Raz sme prišli na takéto sedenie so spolužiakmi. Tam nám pán z miestneho úradu spolu s váženým sociológom vysvetľovali dôvody nepochopiteľných prejavov správania domácich obyvateľov. Pedagógovia napríklad prídu kľudne do školy v teplákoch (pravdivý príbeh) alebo sa počas prednášky vyzujú. V práci sa totižto chcú cítiť uvoľnene ako doma. Na druhej strane, keď sa idú večer zabaviť, vyobliekajú sa do ,,business casual”.

Dáni pijú ako Dán – prívetivú tvár Dáni ukážu hlavne v piatky večer, kedy to v meste vyzerá ako na Silvestra. Obľubujú hlavne pivo – samozrejme to svoje dánske, presnejšie Carlsberg alebo Tuborg. Už viete, odkiaľ pochádza príslovie, ,Pije ako Dán?“

Dáni sú potichu – vždy a všade. Asi najviac to pocítite v MHD. V autobusoch je naozaj obrovské ticho. Jediní, koho budete počuť rozprávať, sú deti, zahraniční študenti, resp. cudzinci.

 

Teraz najčítanejšie

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.