Denník N

Rok 1876 ukázal, že podpora štátov dokázala zmeniť výsledok prezidentských volieb v USA

Tajné stretnutie Volebnej komisie v budove Najvyššieho súdu vo februári 1877. Ilustrácia: Kongresová knižnica
Tajné stretnutie Volebnej komisie v budove Najvyššieho súdu vo februári 1877. Ilustrácia: Kongresová knižnica

Prijatie porážky kandidáta na prezidenta nešlo v USA vždy hladko. Aj keď v súčasnosti Donald Trump nemá žiadne relevantné dôkazy o tom, že by bol vo voľbách poškodený, história pamätá aj jedno veľmi kontroverzné volebné „víťazstvo.“

Počas volebnej noci prehrával prezidentský kandidát republikánov a zároveň guvernér štátu Ohio Rutherford B. Hayes tak výrazne, že si pred príchodom noci pripravil prejav, ktorým chcel vyhlásiť, že voľby prehral. Jeho predseda strany šiel spať po vypití fľaše whisky. „Čoskoro sme upadli do osviežujúceho spánku,“ poznačil si Hayes do svojho denníka 7. novembra 1876. „Zdá sa, že udalosť sa skončila.“

Ale po štyroch mesiacoch tvrdých debát a rokovaní zložil Hayes prísahu a stal sa 19. prezidentom Spojených štátov amerických. Historici označujú jeho víťazstvo ako najtrpkejšie v histórii. Demokrat Samuel J. Tilden mal na svojom konte 184 volebných hlasov, zatiaľ čo Hayes iba 165. O osude rozhodlo 20 volebných hlasov zo štyroch štátov. V Louisiane, na Floride a v Južnej Karolíne každá strana tvrdila, že vyhral v štáte jej kandidát. Tieto tri štáty boli zároveň ovládané republikánmi. V Oregone bol zase jeden volebný hlas vyhlásený za nezákonný.

19. prezident USA Rutherford B. Hayes. Foto: wikipedia

Tento ústavný problém vyriešila až neformálna dohoda, tzv. Kompromis 1877. V ňom sa federálna zaviazala, že stiahne armádu zo štátov bývalej Konfederácie a ukončí teda éru „rekonštrukcie“ po skončení občianskej vojny. Na oplátku chýbajúcich 20 volebných hlasov príde na konto Hayesa a ten sa stane prezidentom so ziskom 185 hlasov. Z kompromisu sa splnil ešte aj druhý bod, keď do Hayesovej vlády bol nominovaný jeden demokratický kandidát z juhu (David McKendree Key).

Kompromis umožnil demokratom zároveň založiť spojenie štátov „Pevný Juh.“ Po odchode federálnej vlády a armády z regiónu, mohli južanské štáty slobodne ustanoviť zákony Jima Crowa, ktoré legálne zbavili čiernych občanov práv. Výsledkom prezidentských volieb z roku 1876 bolo teda položenie základu pre americké politické prostredie a rasové vzťahy na nasledujúcich 100 rokov.

 

zdroj 1: https://www.smithsonianmag.com/history/the-ugliest-most-contentious-presidential-election-ever-28429530/
zdroj 2: https://nymag.com/intelligencer/2020/09/the-last-time-a-contested-election-tore-the-country-apart.html

Teraz najčítanejšie

Rudolf Šerý

Okrem iného redaktor pre hkpoprad.sk :::::::::: #fact-checking