Denník N

Striebro má potenciál, aby v tomto roku prevalcovalo trhy

Kým cena zlata išla v poslednom období výrazne nahor, rast striebra na finančných trhoch zaostával. Viacerí odborníci však predikujú, že práve rok 2021 bude tým rokom, kedy striebro výrazne posilní.

Striebro je komodita, ktorá dvojité využitie – v priemysle a aj ako uchovávateľ hodnoty. To znamená, že cena striebra môže stúpať alebo klesať na základe priemyselného využitia a hospodárskeho cyklu nezávisle od menových faktorov, ako je inflácia, deflácia a úrokové sadzby.

Priemyselné využitie

Striebro je kľúčovou súčasťou solárneho priemyslu. Analytik Goldman Sachs Michail Sprogis sa vyjadril, že, môžeme očakávať jeho veľký rast, keďže solárne investície tvoria 18% priemyselného dopytu po striebre a asi 10% celkového dopytu po kove. Sprogisov očakáva, že striebro dosiahne hodnotu 30 dolárov za uncu počas roka.

Pri pohľade na USA, novozvolený prezident Joe Biden v svojom predvolebnom chce nainštalovať 500 miliónov solárnych panelov priebehu nasledujúcich piatich rokov. Goldman odhaduje, že solárna inštalácia v rokoch 2019 až 2023 vyskočí o 50% oproti súčasným počtom. Tento trend nastolili aj ostatné ekonomické mocnosti ako EÚ a Čína, ktoré masívne investujú do obnoviteľných zdrojov a zníženia uhlíkovej stopy.

Striebro sa používa v sieťových zariadeniach 5G a jej rozšírenie bude v nasledujúcich dvoch rokoch hlavnou hnacou silou dopytu po striebre v elektronike. Rýchly rozvoj sieťovej infraštruktúry 5G a rastúci dopyt po vysokorýchlostnom prístupe na internet by sa mohli stať novými piliermi dopytu po striebre.

Vysoké využitie striebra môžeme pozorovať v elektrických vozidlách, od polovodičov po zväzky káblov a displeje. Čisté akumulátorové elektrické vozidlá si vyžadujú viac elektrického ovládania, čo zvyšuje ich relatívnu spotrebu striebra.

Uchovávateľ hodnoty

Asi 700 rokov pred naším letopočtom sa striebro začalo používať ako mena – túto úlohu si udržalo takmer v každej starej a modernej kultúre. Vzácnosť striebra sa prejaví, keď vezmeme do úvahy, ako málo striebra sa v priebehu histórie vyťažilo- iba 1,6 milióna ton striebra. Všetko nadzemné striebro sa zmestí do kocky dlhej 52 metrov. Odhaduje sa, že asi 60% striebra sa využíva v priemyselných aplikáciách a na investovanie zostáva iba 40%.

Mnoho spotrebiteľov šperkov uprednostňuje rýdze striebro pred zlatom pre jeho leštený vzhľad, váhu a trvanlivosť.  Čínske spotrebiteľské výdavky by mali podporovať vyšší dopyt po šperkoch a strieborných príboroch vzhľadom na sviatočné obdobie. Citigroup odhaduje v tomto roku 12% rast dopytu po šperkoch a strieborných príboroch.

Niektorí analytici sú presvedčení, že komodity sú vo vzťahu k finančným aktívam najviac podhodnotené za 50 rokov. Očakáva pritom, že akonáhle si investori túto skutočnosť uvedomia, spolu s dopytom po komoditách vystrelia nahor aj ich ceny.

Dolár pravdepodobne bude pokračovať v trende strácania na hodnote, kvôli súčasným nízkym úrokovým sadzbám a vysokému vládnemu dlhu, ktorý bude aj naďalej narastať, čo nahráva v prospech rastu ceny drahých kovov.

Dopyt po striebre

Striebro, vzrástlo v roku 2020 o 47% (najvyšší ročný nárast od roku 2010), čo bolo vyvolané dopytom po drahých kovoch aj známkami zlepšenia vo výrobnom sektore a očakávaným oživovaním globálnej ekonomiky.

Analytici Citigroup dokonca stanovili cieľovú cenu striebra na 40 dolárov v nasledujúcich 12 mesiacoch. Dôvodom je zmienená túžba investorov po bezpečnosti a priemyselný dopyt po oživení. Mal by sa opakovať býčí scenár striebra z rokov 2010-2011, keď v Číne stúpa dopyt o 6%, a to zo strany priemyselných kupujúcich aj retailových investorov.

Depozitár JP Morgan zaznamenáva zvyšujúci prílev kapitálu do ich ETF striebra. To bol prípad rekordného tempa po celý rok 2020, pričom údajných viac ako 250 miliónov uncí striebra tečie na zastavenie samotného jedného derivátu striebra (viac ako 1/4 ročného dopytu po striebre pripadne na jediný údajne blokovaný derivát striebra).

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.