Denník N

Aké je študovať na Azorských ostrovoch? Študentský život a voľný čas na jednom z najkrajších ostrovov planéty


Azorské súostrovie sa nachádza na mieste, kde sa stretávajú tri tektonické platne: Euroázijská, Americká a Africká. Súostrovie, skladajúce sa z deviatich ostrovov, má vulkanický pôvod a je rozdelené do troch skupín:
• východná skupina – ostrovy Sao Miguel a Santa Maria
• centrálna skupina – ostrovy Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Faial, Pico
• západná skupina – ostrovy Flores a Corvo

Súostrovie bolo vyformované erupciami či zemetraseniami a sopečnú činnosť je na niektorých častiach ostrova ešte stále cítiť. Príroda je naozaj unikátna a plná kontrastov. Zaujímavosťou je aj fakt, že najvyšší vrch Portugalska – Mount Pico – sa nachádza práve na jednom z ostrovov súostrovia – na ostrove Pico.

Universidade dos Acores bola založená v roku 1976, študuje tu približne 2 500 študentov, ktorí sa sem kvôli štúdiu presťahovali najmä z kontinentálneho Portugalska, zo súostrovia Madeira, z Kanárskych ostrovov a Brazílie. Akademický rok, podobne ako na Slovensku, začína v septembri a končí v júni. Hlavné sídlo univerzity sa nachádza na najväčšom ostrove súostrovia – Sao Miguel, avšak univerzita má ešte ďalšie dva areály: jeden na ostrove Terceira (v meste Angra do Heroísmo) a druhý na ostrove Faial (v meste Horta). Na ostrove Sao Miguel je možnosť študovať viaceré študijné odbory (napr. biológia, pedagogika, technológia, ekonomické vedy a manažment, história, jazyky, literatúra, matematika či medzinárodné vzťahy), kým ostrovy Terceira a Faial sú zamerané hlavne na oceánografiu a poľnohospodárske vedy.

Na Azorských ostrovoch študujem na Fakulte Medzinárodných vzťahov a Euroatlantických štúdií. Vďaka svojej výhodnej, geostrategickej polohe hrali Azorské ostrovy dôležitú úlohu už od 15. storočia, kedy boli objavené (a na základe niektorých dokumentov, možno aj znovuobjavené). Keď príde na štúdium na Medzinárodných vzťahov a Euroatlantických štúdií, pri prvom stretnutí mi profesor povedal, že „ani neexistuje lepšie miesto tento odbor študovať“. Možno je to aj tak trošku pravda. Predsa, Azorské ostrovy sú v centre diania, a jej strategickú polohu si v minulosti uvedomovali okrem Portugalcov aj viaceré svetové mocnosti – či už Briti alebo Američania, čo chceli súostrovie ovládať, ale aj ostatné Európske veľmoci, ktoré plánovali dobiť Európu práve odtiaľto. Odohralo sa tu množstvo pirátskych prepadov, viedli tu hlavné komunikačné káble medzi Amerikou a Európou a dodnes sa tu nachádza funkčná letecká základňa Vojenského letectva United States Forces Azores.

Univerzita ponúka dve skúškové obdobia počas každého semestra: bežné a mimoriadne. Do bežného skúškového obdobia sú študenti automaticky zapísaní. V prípade neúspešného absolvovania skúšky z daného predmetu má študent povinnosť sa zaregistrovať do mimoriadneho skúškového obdobia, najneskôr tri dni do dátumu skúšky. V Portugalsku sa hodnotí na škále od 0-20, kým minimálny počet získaných bodov na prejdenie predmetu je 10.

Systém školy ma zo začiatku celkom prekvapil, pretože napríklad v mojom odbore, na druhom stupni štúdia (u nás Mgr. Alebo Ing.), je škola až večer – a to od 18:00 – 23:00. Koniec koncov to nie je až tak zlé, pretože máme počas dňa voľno, a čas trávime surfovaním, cyklistikou, túrami, v potápačskej škole a na výletoch po ostrove. Skoro všetky aktivity, ktoré sa na ostrove dajú robiť, sú spojené s prírodou. Jedinečnosťou sú i čajové plantáže na ostrove a pre mňa bolo veľkým zážitkom zúčastniť sa na zbere čaju.

Teraz najčítanejšie