Denník N

Čo majú Trump a Biden spoločné? Drogu s názvom helikoptérové peniaze

Výstrelky Trumpovej administratívy s helikoptérovými peniazmi a obrovským stimulmi do oživenia ekonomiky nafúkli americký štátny dlh do závratných výšok, Biden v tejto politike zadlžovania bude zrejme pokračovať.

Dosluhujúci americký prezident Trump končí svoj mandát v tieni impeachementu, straty mnohých svojich straníckych podporovateľov z radov republikánov i občanov. Výsledkom jeho neoblomného postoja k manipulácii výsledkov amerických volieb, odmietania prehry či výzvam smerom k jeho voličskej základni, bol útok jeho prívržencov na Kapitol, ktorý je viac ako nedôstojnou bodkou za jeho štvorročným pôsobením v Bielom dome. V posledných dňoch svojho úradu sa ľuďom nemôže prihovoriť ani cez svoju obľúbenú sociálnu sieť Twitter, ktorá zablokovala jeho účet z obáv z podnecovania ďalšieho násilia. Trump zanecháva svojmu nástupcovi Bidenovi okrem iného rozdelenú Ameriku, katastrofálnu situáciu v oblasti zdravotníctva, kde USA absolútne nezvládlo pandémiu koronavírusu, obrovský deficit verejných financií a tiež nárast dlhu, z ktorého sa bude Amerika dlho a ťažko spamätávať.

Z hľadiska verejných financií sa Trump zapíše do histórie ako „kráľ dlhu“. Počas jeho iba 4-ročného mandátu vzrástol americký dlh o takmer 7,8 bilióna USD, čím atakuje mieru zadĺženia krajiny počas druhej svetovej vojny1. Trump a republikánska strana otvorila Pandorinu skrinku v podobe helikoptérových peňazí. Predstava, že sa dožijeme časov, kedy bude táto metóda využitá v praxi, bola ešte donedávna rovnako nepredstaviteľná ako globálna pandémia, ktorá ochromila svet spôsobom, akého sme svedkami dnes.

Tento bezbrehý populizmus a explozívny nárast dlhu však nemusí mať definitívnu bodku v podobe inaugurácie Bidena za prezidenta. Na základe predloženého záchranného balíka, ktorý Biden predstavil,  chce budúci prezident do americkej ekonomiky „napumpovať“ ďalších 1,9 bilióna USD. Jeho ústredným bodom sú opäť šeky pre Američanov vo výške 1 400 USD na dospelú osobu (spolu so 600 USD, ktoré schválila pred pár týždňami Trumpova administratíva to bude spolu 2 000 USD)2. Viacčlenná rodina s deťmi si teda príde na veľmi slušný balík peňazí, ktorý môže využiť na zaplatenie účtov za energie či dlh na kreditnej karte, alebo ich investovať do akcií Tesly, ktorých hodnota za posledné mesiace tak raketovo stúpla, že vyniesla Elona Muska až na pozíciu najbohatšieho človeka na svete. Tento balík zožal vlnu nadšenia najmä na Wall Street, ktorý je už od marca dopovaný stimulmi, pričom, napriek výraznému prepadu HDP či miliónom nezamestnaných, dosahujú jeho hlavné akciové indexy historické maximá.

Zatiaľ nie je isté, či návrh prejde v rovnakej podobe, v akej ho Biden predložil. Nie všetci demokratickí senátori sú totiž presvedčení, že zasielanie šekov občanom je tým správnym spôsobom, ako Američanom pomôcť. Veľkú oporu môže mať budúci prezident v demokratickom senátorovi Sandersovi. Bol to práve ľavičiar Sanders, kto bol hlavným vyzývateľom Bidena v primárkach u demokratov. Jeho vplyv v strane a obľúbenosť u demokratických voličov nemožno brať na ľahkú váhu, čoho si je Biden určite vedomý a môže preto Sandersa považovať za dôležitého spojenca pri presadzovaní svojho programu. Kto teda veril, že nástupom Bidena na prezidentský úrad sa zmení prístup k verejným financiám, bude pravdepodobne sklamaný.

Osobne predpokladám, že navrhovaný záchranný balík nebude posledným a od demokratov môžeme čakať ďalšie stimuly, s ktorými prídu ďalšie vlny zadlžovania. Tento štýl vedenia krajiny je vysoko nezodpovedný a dlhodobo neudržateľný nielen pre štátny dlh ale aj pre zdravú úroveň inflácie. Nezostáva nám teda nič iné, ako sledovať ďalšie kroky Bidena a jeho administratívy a dúfať, že rozdávaním šekov občanom sa neinšpirujú aj európski politickí lídri vrátane tých našich.


  1. https://www.washingtonpost.com/business/2021/01/14/trump-legacy-national-debt-increasee/
  2. https://www.washingtonpost.com/us-policy/2021/01/14/biden-stimulus-covid-relief/

Teraz najčítanejšie