Denník N

Lagardeová sa drží sa výhľadov oživenia

Kým privátny sektor zrevidoval odhad rastu eurozóny len na 2,9 % v roku 2021, Európska centrálna banka zatiaľ trvá na predikovaných 3,9 %.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová sa v stredu postavila proti ekonomickému pesimizmu a tvrdila, že k oživeniu hospodárstva dôjde, keď poklesne pandemická neistota. Zároveň sa vyjadrila, že Európa má všetky nástroje potrebné na prekonanie tejto krízy.

Aj keď je veľká časť 19-člennej eurozóny v „lockdowne“, Lagardeová naďalej predpovedá oživenie za predpokladu, že od druhého štvrťroka bude možné zrušiť súčasné ekonomické obmedzenia.

Iba minulý mesiac ECB znížila na tento rok prognózu rastu na 3,9%, ale čoraz rozšírenejšie obmedzenie pohybu a aktivity v krajinách vrátane Nemecka a Francúzska, spolu s pomalým zavádzaním vakcín, tento výhľad spochybňujú iba dva týždne po začatí nového kalendárneho roka.

„Myslím si, že naše posledné decembrové projekcie sú stále veľmi vierohodné,“ uviedla Lagardeová v rozhovore na konferencii Reuters Next. „Naša prognóza sa zakladá na predpoklade opatrení lockdownu do konca prvého štvrťroka.“

ECB 10. decembra uviedla, že jej prognózy predpokladajú, že „dostatočná“ úroveň imunity bude dosiahnutá do konca roka 2021.

Trvalý rast eura voči doláru tiež predstavuje riziko tlmenia rastu a inflácie, avšak Lagardeová napriek opatrným pohybom na prelome rokov zachovala pokoj zo strany ECB.

Ekonómovia zo súkromného sektora už znižujú svoje prognózy rastu, pričom Bank of America teraz predpovedá expanziu o 2,9%, čo predstavuje o celý percentuálny bod menej ako predošlá prognóza.

Na podporu eurozóny už ECB rozšírila „ultra – uvoľnenú“ politiku do roku 2022, ale pri rekordných minimálnych nákladoch na pôžičky, ktoré spadajú až do záporných hodnôt v niektorých krajinách eurozóny je ich zostávajúca stimulačná palebná sila obmedzená.

Lagardová uviedla, že ECB by mohla v prípade potreby znova rozšíriť svoj stimulačný program nákupu dlhopisov, ale môže tiež upustiť od použitia celého balíka vo výške 1,850 biliónov eur (2,25 bilióna dolárov), ktorý vyčlenila na nákupy, ak kríza pominie.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.