Denník N

„Lepšie okresy“ od 27.1 do 2.2. omylom bez lockdownu?

Vláda šesť dní rokovala a nakoniec prijala uznesenie (zverejnené na webe vlády), ktoré je deravé. Môžem sa snažiť akokoľvek, pre “lepšie okresy” tam nenachádzam žiadnu úpravu zákazu vychádzania v dňoch 27.1. až 2.2. Žiadnu. To znamená žiadny lockdown. Čiže sa od dnešného dňa do 27.1. otestuje celé Slovensko a potom od 27.1. bude polovica Slovenska slobodne môcť pobehovať po svete. Som si istá, že toto nebol zámer.

Chyby sa stávajú, ale ozaj sa to za šesť dní nedalo pripraviť aj bez nich? Prosím vládu, aby čím skôr prijala nové uznesenie, ktoré tieto chyby odstráni. Inak hrozí, že od 27.1. tu budeme mať úplný chaos.

Podrobnejšie vysvetlenie:

– Bod B.1 uznesenia vlády upravuje zákaz vychádzania pre “horšie okresy”, a to osobitne pre obdobie od 27.2. do 2.2. (prvý test) a osobitne pre obdobie od 3.2 do 7.2. (druhý test)

– Bod B.2 uznesenia vlády upravuje zákaz vychádzania pre “lepšie okresy”, ale iba na obdobie od 3.2. do 7.2., kedy má v týchto okresoch platiť zákaz vychádzania v podobe ako máme v súčasnosti. Pre obdobie od 27.1. do 2.2. však žiadny zákaz vychádzania neupravuje.

– Pre úplnosť tiež upozorňujem, že aktuálny zákaz vychádzania končí uplynutím 24.1. a nový schválili od 27.1. Pre dni 25.1. a 26.1. tak aktuálne nie je schválený žiadny zákaz vychádzania.

Aktualizácia: Vláda dňa 20. 1. 2021 prijala nové uznesenie, ktorým odstránili chyby, na ktoré som upozornili vyššie. Ďakujem. Som rada, že sa podarilo to napraviť.

Sledovať ma môžete na Facebooku alebo Instagrame.

Teraz najčítanejšie

Lucia Plaváková

Som advokátka, ľudskoprávna aktivistka a matka. Som členkou predsedníctva Progresívneho Slovenska. V Progresívnom Slovensku som našla ľudí, s ktorými zdieľam víziu Slovenska, ktoré je modernou krajinou férovou ku všetkým a v ktorej má každý šancu na dôstojný život. Som zakladajúcou členkou OZ Dúhové rodiny. Pre LGBTI ľudí poskytujem bezplatné právne poradenstvo v inPoradni. V parlamentných voľbách 2020 som kandidovala pod č. 28 na kandidátke PS/Spolu.