Denník N

Čo si myslia mladí o demokracii a politike, a je sloboda vhodná pre demokraciu?

zdroj: Medium
zdroj: Medium

Ako vlastne rozmýšľajú mladí ľudia o demokracii? Je sloboda len nejaké slovo bez významu? Čo vedia mladí ľudí o politickej situácii?

BRATISLAVA – Podcast Krajina mladých je relácia, ktorá ukazuje, ako žijú mladí ľudia, mládež a deti na Slovensku. V časti o demokracii vystupovali respondenti vo veku od 15 do 29 rokov.

Ich pohľad na demokratický štát vykazuje, že demokracia je správny režim. Podľa výskumu je aj pre 80 percent ľudí na území Slovenska demokracia správny režim. Iba jedna tretina si myslí, že právo zúčastniť sa hlasovania vo voľbách je zbytočnosť.

Zlá znalosť o štáte a jeho fungovaní pramení zo slabej výučby podstatných a nepodstatných faktov z hodín občianskej výchovy. Viaceré školy sa počas vyučovania občianskej výchovy zameriavajú na apolitickosť, čo vôbec neprispieva k politickému a kritickému rozvoju študentov.

Nie len na Slovensku ale aj v rôznych kútoch sveta chýba veľkej časti mladým ľudom kritické myslenie v oblasti mediálnej sféry. Mladí radšej uprednostňujú sledovanie satiristických web stránok namiesto toho, aby si predplatili relevantné zdroje médií.

Vyjadrenia mladých ľudí, aké sú znaky demokracie znejú: „V demokracii sú v lepšej situácii ženy, vládnutie slobodného názoru na veci a otvorené možnosti cestovania a podnikania.“

Viacero faktorov, ktoré dokázali, že mladí, ktorí sa pohybujú v mládežníckych organizáciách chcú zmeniť prostredie pre svoje okolie. K zmene prispievajú aj dávaním svojho hlasu vo voľbách, ktorý pre nich znamená ráznu zmenu a pád korupcie. Posun krajiny k lepšiemu vnímajú z väčšia  hlavne mladí ľudia, pretože oni majú dôležité slovo o jej chode.

Na záver je pre hostí pripravená otázka, čo znamená sloboda?

Opýtaní spoločne odpovedali: „Sloboda je veľký pojem rôznych možností. Každý si predstavuje slobodu úplne inak, a preto existuje význam slova sloboda. Sloboda slova je asi najväčší prínos samotnej slobody. Sloboda má aj svoju hranicu, ktorá by nemala prejsť cez slobodu druhých.“

Teraz najčítanejšie