Denník N

Ako nosí rúško ten nositeľ moci

môj obrázok zo včera, podbný som sem dával už pred pol rokom. Fyziológia a spolupráca chudého a opačného - známa už z prvých románov Euŕopy...o rytierovi smutnej postavy...
môj obrázok zo včera, podbný som sem dával už pred pol rokom. Fyziológia a spolupráca chudého a opačného – známa už z prvých románov Euŕopy…o rytierovi smutnej postavy…

Ako nosí rúško ten nositeľ moci? Z včerajšej prechádzky do prírody si pamätám také príhody, ktoré vyvolávali také pocity, že peklo, pocit odcudzenia je „šuvix“. Chceme takto žiť, keď to tu prežijeme? Ak to vôbec skončí a už to tu nebude na stálo? Budeme sa stretávať a navzájom kontrolovať, kto ma ako rúško cez nos? Zástupy ako na prvého mája a vnímame len rúško. Pocit letiaceho vírusu, ktorý vstúpi cez noc a očné jamky (i cez uši) do tela a už sa množí ako taký robot? To je to, čo sa v prírode deje celé tisíctorčia, čo vírus sa snaží fungovať popri živých organizmoch, ktoré zažívajú evolúciu? A ako pôsobí zinok, stopový prvok? Kto nebude čítať ďalej, keď zo mňa zdôvodnenia svojich názorov spraví zo mňa tzv. „slameného panáka, aby ma dehumanizoval, aby sa mu lepšie po mňe strieľali argumenty, tomu odporúčam vygúgliť si odpoveď na túto otázku – ako pôsobí ten zinok…imunita. Pohyb, kyslík a obezita…, deti s rúškom, bez sociálnych kontaktov, čo spôsobia, keď budú dospelí a my seniori….

Teda ten úvod sa písal „sám“ i keď iné som chcel v skratke napísať.

Indiáni to tak mali, že fungoval i s náčelníkom v čase mieru a potom, ak vznikol problém, prišiel na rad náčelník vojnový.

Myslím si, že toto je tá situácia, kedy by to bolo v hre ako riešenie.

Do úradov majú v takom prípadne prísť odborníci, dobre platení, flexibilní, ktorí chápu zákony, ducha zákonov, že slúžiť má občanovi.

Nemá to byť tak, že tu si nevypísal formálne správne kolónku, ja budem mať problém a tebe hrozí v núdzovom stave dvojnásobná trestná sadzba za pokus o subvenčný podvod.

Ak inde vedia dať peniaze na ruku, na r.č., keď vedia, že tie peniaze sa vrátia do ekonomiky, i cez DPH, tak neviem, kde je problém.

Teda viem…

Ďalej, ak podporujem finančne napr. gastroprevádzky a viem, že majú nakúpené zásoby, ktoré pre opatrenia vlády, štátu, nemôžu minúť, tak úplne logicky, prirodzene, ak by sme tu mali stav pre vojnového – flexibilného náčelníka, tak odkúpim za ďalšie peniaze tieto zásoby, rozdám to tým, ktorí potrebujú ísť do obchodu, si také kúpiť, a ich tá cesta môže ohroziť, byť riziková. Nenechám to exipirovať bez úžitku pre spoločnosť…

Alebo jednoducho, objednám si od kuchárov, ktorých platím, ako štát, aby z toho pre všetkých niečo upiekol – zásady správnej výživy (sú i jedálničky nutrične správne, ktoré vedia nasýtiť i ľudí v hmotnej núdzi – vedia lacno kúpiť a byť podľa nich ok – nasýtení…). To sa dá, ak sme flexibilní, odmeňovaní za iniciatívu a riešenia, ktoré sú efektívne a funkčné. Ak na tom niekomu „hore“ záleží. Ak je prosociálny, empatický, schopný držať poriadok. Udržateľnosť štátu…

Má taký človek i odborníkov z odboru demografia, údaje zo štatistiky. Vie, že v takej krajine ako je naša sa mesačne narodí cca. 5000 detí a ďalších 5000 priemerne i umrie. A teda máme tu na novú chorobu za desať mesiacov o cca. 4000 obetí viac (čo neznamená, že bez opatrení by ich nebolo desaťkrát viac…), ale zároveň tu je ukazovateľ, že 800 000 obyvateľov, nositeľov moci je pod hranicou chudoby, nevie si obstarať teplo do domov, energie zaplatiť. A to sme krajina OECD, člen EÚ,  máme najlepšiu podporu, poznatky, rady, zákony…

Teda odporúčam pozrieť si na youtube RNDr. Ján Baránek, kde vraví, uvažuje, že problém je asi v tom, že sme svoju krajinu získali bez boja za slobodu, Je darom USA po skončení prvej svetovej vojny, keď sa delil svet. Monarchie…Potom boli výhovorky, že jedna totalita, druhá totalita, invázia, nesloboda a teraz, skúsenosť s „atómovou bombou“, kde by len jediní občania na svete, podľa neho si dali i lyže na skriningové vyšetrenie, aby sa dodržal odporúčaný sociálny odstup. Tvrdí, že na vleku, pri lyžovaní, to je vlastne bezpečnejšie, že lyže nepustia. Pol metra za nami a my meter pred nami, tiež sa bližšie cez lyže nedostaneme k iným… Teda ak bude ďalší experiment potrebný, môžeme sa stretnúť s lyžami na tráve, na asfalte , v rade na skríning…

A na záver dodám, ak s dá dohľadať, ako v praxi fungovali tie výnimky zo zákazov, z lockdownu, že kde boli tí s výnimkami, a koho reálne potom nakazili, tak by to stálo za úvahu o politickej zodpovednosti exekutívy, ktorá tieto výnimky dala (tuším ich je cca 3800 udelených – a máme tu nárast o tých cca. 2000 nových prípadov…).

Teda mrzí ma to, že tu poletuje po lesoch ten vírus a že môže sadnúť na nos.

Ale tiež ma mrzí, keď stretnem v lese nie srnky, či inú lesnú zver, ktorá sa chová prirodzene, ale rodinku s obmedzeným dýchaním, ktorá cez rúško nevdychuje ozón, ale kysličník uhličitý, ktorý vydýchne do rúška a hneď tretinu zas vdýchne, že kyslíku a ozónu sa do pľúc, do respiračného systému organizmu nedostáva toľko, čo by mohlo… Možno stojí za úvahu i otázka udržiavania verejného zdravia v tomto prípade, keď vyhláškou s bráni normálne dýchať. Doma nenosíme rúško, i keď vetráme cez okná a vstupuje do domácnosti vzduch z ulice…plnej PM častice z dopravy, ktoré sa tiež usádzajú na trvalo na pľúcach a spôsobujú závažné  ochorenia…

Teda možno to bude tá evolúcia, že presne takto, s touto stratégiou prežije „človek sebe stredný“, „človek racionálny“, s pocitom, že on si to prežitie zaslúži, že kontrolovať tých iných, tých zlých, ktorí ho ohrozovali, taký, čo si všetko spočíta …len sa obávam, že ak to tak bude, že to, čo robí spoločnosť spoločnosťou, že sme spoločne schopní v súdržnosti hľadať riešenia problémov, že to tu nebude a teda nebude tu ani taká chorá „antispoločnosť“.

Ako môže chápať štátny zamestnanec, ktorý má hodnotu poriadku, poslušnosti a istoty, človeka, ktorý bol ochotný riskovať, makať v gastroprevádzke a teraz „hladný“ od „sýteho“ očakáva dôveru? Ja si jednoducho myslím, že majetkovo mal štát, či tak schopný štátny zamestnanec vstúpiť do „poriadku“ človeka, ktorý žije slobodne, ktorý riskuje, mať na tom celom podniku účasť. Tu stmeliť väzby, tvoriť príbeh.

Viem si predstaviť, že štát z tých zdrojov na kapitál, rozvoj, obnovu, ktorý má, vstúpi majetkovo do asi najkrajších budov, ktoré sú v každej dedine a ktoré v budúcnosti môžu slúžiť na turistický ruch. Povedzme, že zapíše si záložné právo na desatinu majetku, nehnuteľnosti, kde sa podniká. Mal by potom nárok vidieť i účtovníctvo, bločky, …A teda, tu by mohli byť hoc dve triedy s pani učiteľkou v „bubline“, mesiac i dva (ako kedysi v kláštore, v centre vzdelávania – za múrmi…ochrana voči vonkajším rizikám sveta…). Tu by mali v penzióne i ubytovanie, i stravu. Učiteľ plat má. Rodič by nemal starosť o vzdelanie a ani o potraviny…Gastroprevádzka by mala svoj príjem, varila by, kuchár by sa nenudil, a štát by si plnil funkcie,,,

RNDr. Ján Baránek to pomenoval jasne – kruh zla – gastroprevádzka musí platiť odvody, i keď nemá príjem, Ak zaplatí, dostane späť financie, lebo platí…A povedzme si, že takto to funguje i dôchodcom. Dostanú dôchodok a potom z toho zaplatia energie a štátu sa vráti DPH…čudné, nie?

EˇU vraj chce fungovať sociálne, mať sociálne politiky, a my máme „zárez“ za tejto vlády, 800 000 občanov pod hranicou chudoby. RNDr. Ján Baránek to volá sociálna genocída na tomto národe. Kde je sľub, ktorý dávala vláda? Poznáme jeho znenie? A čo sľubue štátny či verejný zamestnanec, ktorý je platený z našich daní? Komu slúži? Kto je nositeľ moci a kto je ten, ktorý odovzdáva moc  rámci zastupiteľskej demokracie:

môj obrázok zo včera, podbný som sem dával už pred pol rokom. Fyziológia a spolupráca chudého a opačného – známa už z prvých románov Euŕopy…o rytierovi smutnej postavy…

Teraz najčítanejšie