Denník N

Boli Slováci predlohou pre americký film Mimoni ?

Nepripomína aj vám vzťah slovenských občanov k ich milovaným lídrom mimoňov, ktorí stále hľadajú svojho Zloducha, aby mu mohli slúžiť a obdivovať ho ?

Opäť nás moria komentáre o výhre premiéra nad všetkými, názory pána Budaja o tom, že spôsob komunikácie zo strany pána premiéra štátu neškodí, ako ani široké politické a advokátske prepojenia postu šéfa špeciálnej prokuratúry a iné.

Nedozrel už čas položiť si otázku, dokedy nás bude baviť  fanaticky a nekriticky podporovať politika, ktorý má vystriedať toho, ktorý sa stal tým zlým a zavrhnutým? A to len kvôli tomu,  aby sme sa po čase zase mohli  od nami podporovaného a rozmaznávaného miláčika   odvrátiť a išli podporovať niekoho, kto nám pomôže sa ho zbaviť ?

Diagnózou nášho verejného života sa stalo, že na toho, koho podporujeme, nepripustíme krivé slovo a tolerujeme mu, nech  robí hocičo. 

A diagnózou dosť vážnou. Iba pacient si to ešte neuvedomuje.

Nenapadlo vás, že my si tých zloduchov tu vlastne vyrábame sami ? Tým, že sme ochotní okamžite tolerovať svojim vyvolencom obchádzanie pravidiel. To, že zákony neplatia pre všetkých rovnako nám nielenže nevadí, ešte zaútočíme na tých, ktorí sa opovážia vo vzťahu  k našim miláčikom niečo namietnuť.

Nakoniec nám tu vyrastajú rozmaznané, arogantné napodobeniny lídrov a politikov, ktorí nezvyknutí na akékoľvek zákazy sa nám tu začnú protestne hádzať o zem, keď nás už zunovali a už im zrazu nechceme  tolerovať všetko.

Alebo, keď sme s hrôzou precitli a zistili, k čomu naše rozmaznávanie napokon viedlo. Napríklad aj k tomu, že tí, ktorí majú zákon chrániť, sa stali priekupníkmi a so spravodlivosťou obchodujú ako stredoveká cirkev s predajom odpustkov.

A keď nám už veci prerastajú cez hlavu, zase hľadáme hrdinov a osloboditeľov.

Ale ako nás môže niekto oslobodiť od našej vlastnej malosti ?

Mimochodom  českí susedia už majú jedno mesto s názvom Mimoň, možno by im nevadilo, keby sme ho prevzali aj na označenie nášho štátu.

 

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..