Denník N

Neprijímajte zákon o zastropovaní a znižovaní daní

List poslancom NR SR: Rád by som Vás oslovil s výzvou, aby ste nepristúpili na návrh SaS zastropovať daňové zaťaženie ústavným zákonom. Považujem to za vrcholne nezodpovedné.

Žiadam Vás naopak, aby ste zvýšili daňové zaťaženie.

Som ochotní platiť vyššie dane. Podobne aj moji známi, ktorí trochu lepšie zarábajú. Argumentom je, že vidia ako v rôznych oblastiach nášho života zúfalo chýbajú peniaze. Peniaze chýbajú tým najzraniteľnejším – deťom, starým, vylúčeným, ženám a učiteľom. Ľudia radi zaplatia aj vyššie dane, ak vidia, že peniaze sa míňajú zmysluplne.

Žiadam Vás, aby ste vybrané peniaze dali do školstva a aby sme sa konečne priblížili k slušným, prosperujúcim krajinám, ktoré investujú 6,5% z HDP do školstva. Mám mnoho zlých skúseností s tým, aké zlé je naše školstvo. Toto je cesta do pekla pre našu krajinu.

Žiadam Vás tiež, aby ste venovali viac peňazí na ochranu životného prostredia.

Ďalej Vás žiadam, aby išlo viacej peňazí obciam a župám, aby naša krajina konečne bola dobrým miestom na život podobne ako okolité krajiny.

Návrh SaS považujem za iracionálny a chápem ho ako krok smerujúci k uspokojeniu jeho sponzorov. Ak sa povie A, treba povedať aj B. Kde  budeme brať peniaze na potreby štátu a obcí, keď sa zníži daňové zaťaženie? Znižovanie daňového zaťaženia nás ešte viac vzdiali od moderných európskych štátov a priblíži k banánovým republikám.

Je arogantné postaviť budúce vlády do postavenia, kedy nebudú môcť meniť daňové zaťaženie podľa svojich programových preferencií. Nie je možné, aby SaS zo svojimi 6 percentami získanými vo voľbách mohla mať možnosť zaviesť také významné, nezrušiteľné opatrenie s dlhodobými dôsledkami.

Žiadam Vás, aby ste opäť zaviedli progresívnu daň, aby dobre zarábajúci ľudia boli viac solidárni k sociálne slabým občanom. Táto výzva je oveľa aktuálnejšia v období pandémie, ktorá zasahuje chudobných podstatne viac a dlhodobejšie ako bohatých.

Žiadam Vás, aby ste nerušili solidárny systém sociálneho poistenia a zrušili druhý dôchodkový pilier, či nepristúpili na priame prispievanie na dôchodky rodičov, ktoré solidárnosť poistenia rušia.

Žiadam Vás, aby aj majitelia sro-čiek platili sociálne poistenie a prispievali tak na dôchodky a dávky pre ľudí v núdzi. Výnimka v platení sociálneho poistenia pre majiteľov sro-čiek je podľa mňa dokonca protiústavná. Sociálna poisťovňa už hlási výpadok v príjmoch po pandemickom roku. Nie je možné, aby bola na Slovensku privilegovaná vrstva ľudí, ktorá nemusí prispievať na výdavky štátu v sociálnej oblasti.

S pozdravom,

Marián Šumšala

Teraz najčítanejšie

Marián Šumšala

Som manžel a otec syna a dcéry. Nie je mi jedno, či sa majú deti kde hrať. Preto sa nepoliticky angažujem v komunálnej politike. Tiež ma trápi, v akom stave im zanecháme okolitý svet. Preto sa angažujem v ochrane životného prostredia. V obidvoch týchto oblastiach dosť vážne prehrávam.