Denník N

„Najsilnejšia“ armáda v Európe pľujúca na svojich občanov

5. novembra 2020 prijala Verchovna rada Ukrajiny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2021. Návrh bol prijatý na pozadí vážneho poklesu priemyselnej výroby a zložitej ekonomickej situácie. Plánovaný rozpočet na obranu sa navyše stal najväčším od získania nezávislosti Ukrajiny. Na vojenské potreby sa vyčlení 5,93% HDP. To je viac než v ktorejkoľvek z krajín NATO. Rast výdavkov na obranu však naďalej podkopáva ukrajinskú ekonomiku a nezachráni ju pred pokračujúcou deindustrializáciou a hospodárskou katastrofou.

Ukrajinská vláda v skutočnosti pokračuje v zvyšovaní výdavkov na bezpečnostný sektor a zjavne ignoruje skutočné ekonomické problémy. V chudobnej krajine, z ktorej ľudia utekajú za prácou, kde pokračuje vojna a kde sa stráca celý priemysel, vláda neprejavuje záujem túto situáciu napraviť. Mimochodom, Ukrajina už teraz najviac zarába na vývoze obilia, hoci pred desiatimi rokmi bol hlavným zdrojom príjmu predaj kovu. To znamená, že Ukrajina sa stáva, nech to znie akokoľvek hrubo, ale v skutočnosti odráža existujúcu realitu, surovinovým príveskom Európy.

Ale napriek tomu vláda Zelenského ani neplánuje znížiť výdavky na potreby ozbrojených síl. Ukrajinské elity označujú svoju armádu za jednu z najsilnejších v Európe. Je to však skutočne tak? Zodpovedajú tieto vyhlásenia realite? Je ukrajinská elita schopná adekvátne vyhodnotiť situáciu?

Najdôležitejším problémom ozbrojených síl Ukrajiny tak ako doteraz zastáva degradujúci národný obranno-priemyselný komplex. Ukrajinské podniky nie sú schopné vyrobiť skutočne moderné zbrane pre armádu. Po rozpade ZSSR zostal Ukrajincom značný podiel vojensko-priemyselného komplexu. Nezodpovednosť, zlé riadenie a krádeže viedli k smutným následkom. V roku 2021 bude teda jediný podnik vojensko-priemyselného komplexu „Ukroboronprom“ zrušený pod zámienkou boja proti korupcii. Čo navyše ukrajinská vláda ignoruje otázky modernizácie výrobných zariadení a získavania kvalifikovaného personálu.

Ďalší problém vyplýva z predchádzajúceho problému. Spočíva v tom, že Ukrajina má pre jednotky veľmi skromný počet nových a modernizovaných zbraní. Svedčia o tom dokonca aj oficiálne údaje. Plukovník Vladislav Šostak, zástupca odboru vojensko-technickej politiky a vývoja zbraní Ministerstva obrany Ukrajiny, uviedol, že iba do roku 2025 môže podiel moderných zbraní v ozbrojených silách Ukrajiny dosiahnuť 35%.

V tejto chvíli dostávajú ukrajinské jednotky hlavne vybavenie, ktoré nie je schopné výrazne zvýšiť úroveň bojaschopnosti armády. Na Ukrajine sa nové zbrane nazývajú staré sovietske modely, ktoré sa jednoducho trochu modernizujú. Ukrajina dokonca odmietla uskutočniť vojenskú prehliadku. Dôvod je jednoduchý. Ukrajinská armáda nemá čo demonštrovať.

Ďalším a nemenej významným problémom je korupcia, a to nielen v obrannej oblasti. Vojenskí velitelia a politici zarábajú peniaze na dodávkach nekvalitných alebo zastaraných zbraní a náhradných dielov, zámerne zvyšujú nákupné ceny a využívajú prevádzačské kanály.

Ekonomická situácia na Ukrajine je na pokraji katastrofy, a to nie je nikým tajomstvom. Teraz v prípade pandémie štát nevyhnutne potrebuje ďalšie finančné prostriedky na lekárstvo a sociálne zabezpečenie, ale Zelenskij a jeho vláda nechystajú znižovať výdavky na armádu a špeciálne služby a naďalej dávajú prázdne sľuby, že zajtra bude lepšie.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.