Denník N

S koncom vojny utrpenie ľudí nekončí

Sexuálnemu rodovo-podmienenému násiliu čelí vo svete 18% žien a lockdowny kvôli pandémii Covid túto situáciu ešte zhoršili. Zdravotnícka humanitárna organizácia MAGNA sa vo svojich projektoch v Iraku, ale aj v ďalších krajinách zameriava na lekársku starostlivosť aj na pomoc obetiam sexuálneho násilia.

Pred vojnou som chcela študovať maľbu,“ hovorí autorka kresby, pacientka MAGNA v severnom Iraku. Jej život zmenila vojna, násilie manžela i bojovníkov. Rodina ju vydala ako 15 ročnú po príchode Islamského štátu do severného Iraku. „Kreslenie jej dnes pomáha v terapii vyrovnať sa s traumami, ktorá zažila, s nespavosťou, stresovou poruchou a strachom vychádzať z domu. Od násilného partnera sa jej kvôli kultúrnym a ekonomickým problémom odísť zatiaľ nepodarilo,“ dopĺňa jej príbeh medicínsky koordinátor MAGNA v Iraku Edmun Rabbani.

Aj ona, žena z kresby, už niekoľko rokov žije v tábore pre ľudí, ktorí utiekli pred vojnou s islamským štátom a je jednou zo státisícov obetí sexuálneho násilia.

„Za každým príbehom pacienta je veľa bolesti. Aj deti zažili nepredstaviteľné hrôzy, ktoré by nemal zažiť nikto, ani dospelí. A títo ľudia sú pre mňa neviditeľnými hrdinami vojny. Rovnako ako naši lokálni pracovníci, ktorí pochádzajú priamo z postihnutých oblastí a rozhodli sa pomáhať iným,“ hovorí Denisa Augustínová, operačná riaditeľka zdravotníckej humanitárnej organizácie MAGNA.

Niektoré nešťastné príbehy a nekončiace utrpenie majú po rokoch aj šťastný koniec. Keď vypukla vojna, utekala s rodinou z irackého Sinjaru. Manžel zachraňoval ďalších rodinných príslušníkov, a tak sa rozdelili. Ona utekala pred násilím s osemmesačným dieťaťom. Ale bojovníci Islamského štátu ju dopadli, opakovane ju predávali na trhu so sexuálnymi otrokyňami, 11-krát bola predaná medzi Mosulom a Sýriou a znásilňovaná.

Žena sa až na sklonku vojny dostala k rodine, kde už nezažívala násilie, ale bola u nich ako slúžka a po skončení bojov odišla do tábora pre utečencov. Aj keď stigma zo znásilnenia a odmietania žien, ktoré sa za vojny stali obeťami sexuálneho násilia, je stále výrazne prítomná, manžel ju neskôr prijal späť a žijú spolu. Zo zajatia sa im podarilo vykúpiť aj jej matku a trojročné dieťa.

„Aj niekoľko rokov po vojne sú ľudia v zajatí alebo v otroctve, ženy a dievčatá aj ako sexuálne otrokyne u bojovníkov, predovšetkým v Sýrii. Bolo pre mňa nesmierne silným zážitkom vidieť desaťročnú Sonyu telefonovať so svojou mamou, ona hovorila po arabsky, mama po kurdsky, ale aj tak sa smiala a bola šťastná,“ opisuje svoj zážitok riaditeľ MAGNA Martin Bandžák, ktorý sa pred pár dňami vrátil zo severného Iraku.

Aj Sonyu uniesli bojovníci, keď mala 4 roky. Oddelili ju od matky, ktorú aj so sestrami odviezli do Sýrie. Zo zajatia sa im podarilo po rokoch vykúpiť, (medzi bojovníkmi existuje neoficiálne cenník, za vykúpenie zo zajatia sa platia desaťtisíce dolárov) a dnes žijú v Kanade. Sonyi má 10 rokov, je jezídka, ale hovorí iba arabsky. Našli ju minulý rok v ruinách Mosulu a na základe fotografie zo sirotinca ju spoznal jej strýko. Sonya verí, že sa jej podarí dostať do Kanady za rodinou, v Iraku k tomu ale potrebuje súhlas otca. Ten jej sa ale zo zajatia v Sýrii nevrátil.

„Terapia s mnohými z týchto ľudí postihnutých vojnou je veľmi náročná. Mnoho zo svojich hrozných zážitkov vytesnili a pochovali v hĺbke svojej duše a nechcú sa k nim vracať, a preto je ťažké takýchto ľudí liečiť, „dodáva psychológ MAGNA v kempe Darkara v severnom Iraku.

„Sexuálne násilie, otroctvo, obchodovanie s ľuďmi, celková humanitárna kríza v Iraku nie je vyriešená ani v roku 2021. Vojna skončila, utíchli boje, ľudia, ich problémy a traumy tu zostali. Veľakrát s nimi budú žiť navždy. Problém a kríza len tak nezmizne a zmiznúť by nemala ani naša pomoc týmto ľuďom,“ uzatvára Denisa Augustínová.

Sexuálnemu rodovo-podmienenému násiliu čelí vo svete 18% žien a Lockdowny kvôli pandémii Covid túto situáciu ešte zhoršili. Zdravotnícka humanitárna organizácia MAGNA sa vo svojich projektoch v Iraku, ale aj v ďalších krajinách zameriava na lekársku starostlivosť aj na pomoc obetiam sexuálneho násilia.

Zdravotnícka humanitárna organizácia MAGNA pôsobí v Iraku od roku 2016. Zdravotnú a psychosociálnu starostlivosť poskytuje na severozápade krajiny v tábore Darkar, pre vnútorne vysídlené osoby, v provincii Dohuk. Ľuďom postihnutým vojnou sme pomáhali aj v Mosule a v Sinjare.

Humanitárnu pomoc potrebuje v Iraku 4,1 milióna ľudí, takmer polovica z toho sú deti. Približne 1,5 milióna Iračanov je vnútorne vysídlených a v krajine je takmer 5 miliónov ľudí, ktorí sa vrátili z úteku pred vojnou a mnohí žijú len v provizórnych podmienkach. Najvážnejšia situácia je v oblastiach, ktoré trpeli v dôsledku bojov a sú hlavnými provinciami vysídlenia – ide o provincie Ninewa, Dohuk a Erbil na severe krajiny. Humanitárne úsilie ovplyvňuje aj pandémia COVID-19 s viac ako 600.000 prípadmi a takmer 13.000 úmrtiami.

 

 

Foto: Martin Bandžák

 

 

Teraz najčítanejšie

MAGNA

Sme zdravotnícka humanitárna organizácia. MAGNA pôsobí medzinárodne a poskytuje pomoc deťom a ich rodinám v núdzi, vrátane obetí prírodných katastrof, vojen a konfliktov. V teréne máme lekárov, zdravotníkov, ale i technických a iných odborníkov, ktorí zaisťujú humanitárnu pomoc a pomáhajú liečiť deti a ich rodiny. Organizácia bola založená v roku 2001 na Slovensku - Martinom Bandžákom a Denisou Augustínovou - a na základe ich priamej skúsenosti s epidémiou AIDS v Kambodži začala poskytovať zdravotnú pomoc obetiam katastrof po celom svete. Prostredníctvom MAGNA nemocníc zaisťujeme deťom a ich rodinám zdravotnú starostlivosť, lieky a jedlo.

Tento blog je platený.