Denník N

To naozaj želáte už aj deťom smrť?

Pýtam sa tých, ktorí sa z tragédie pri Parndorfe tešia. Začítala som sa do viacerých diskusií pod článkami, ktoré informovali o tragédii, pri ktorej zahynuli desiatky ľudí, medzi nimi aj deti. V zavretom kamióne, v ktorom ich v neľudských podmienkach prevážali, sa pravdepodobne udusili.

Ilustr. foto N – Vladimír Šimíček

Diskusie pod článkami ma nezvyknú vytáčať.  Vnímam ich skôr ako sociologickú sondu do hláv čitateľov. Občas v nich nájdem zaujímavý názor, postreh. Kritika mi nevadí. Osobné útoky považujem za prejav zakomplexovaných jedincov, ktorí by vám veci, ktoré píšu, nedokázali nikdy povedať do očí.

Ale dnes som úprimne zhrozená, čo je v diskusiách pod článkami o tragédii pri Parndorfe. Už to nie je len debata o tom, či utečencov áno alebo nie. Alebo či moslimovia alebo katolíci, koho všetko znásilnia…
Už to je o tom, že diskutujúci obetiam želajú smrť. Tragédiu, pri ktorej sa udusili mnohé malé deti po strastiplnej ceste, prijali viacerí s radosťou. „Dobre im tak,“ píše mladá mamička, ktorá na fotke drží svoje bábätko. Iná, pohľadná mladá ekonómka sa spýta, že „Len 50?“ To je počet možných obetí.

Tu je výber z názorov viacerých „mierumilovných“ Slovákov z verejných diskusií na Faceboku:

*mená sú zamazané preto, že je možné, že niektorí vystupujú na Facebooku pod cudzím menom.

A nie sú to len čitatelia bulváru. Český časopis Týden zverejnil anketu, kde by 58 percent hlasovalo za Hitlera, ak by vstal z mŕtvych a prišiel urobiť poriadky s utečencami.  Chápem médiá, že pod diskusiami o utečencoch, cirkvi, menšinách vypínajú diskusie.  Šírenie xenofóbnych a rasistických názorov je totiž trestné. A za zverejnené texty nesie zodpovednosť aj vydavateľ. Nebolo by od veci, ak by sa konečne aj Facebook zamyslel nad svojimi pravidlami. Fotky dojčiacich matiek blokuje, no rasistické hlášky nie. Ani násilie. Včera sa voľne na Facebooku spúšťalo video online vraždy dvoch novinárov.

Prvýkrát vypínam diskusiu pod článkom na blogu aj ja. Všetci, čo ste chceli napísať: Dobre im tak… Museli s tým rátať. Alebo sa vám máli, že mohlo byť ich v tom kamióne aj viac, tak si zanadávajte doma. Ideálne otvorte detskú izbu a povedzte deťom, ktoré stavajú lego, riešia nálepky, tešia sa na kamarátov v škole, že vy želáte smrť iným deťom, asi takým ako sú oni. Určite vás pochopia.

Prečítajte si aj ďalšie články, hodnotiace médiá. Sledujte články aj na Facebooku.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.