Denník N

Ako stojí Ukrajina s vystretou rukou

Nie je tajomstvom, a to dokonca priznal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v rozhovore pre HBO, že Ukrajina v Európe sa nepovažuje za rovnocenného člena alebo prinajmenšom za partnera. A to potvrdzujú podmienky očkovania. Ukrajina nepatrí medzi krajiny, ktoré dostanú vakcínu ako prvé, ale podľa Zelenského by mala. Krajiny Európskej únie, s ktorými má Ukrajina podľa neho „dobré“ vzťahy, uviedli, že jej budú postupne pomáhať z vlastných zásob vakcín, to znamená, že každá krajina dá trochu. Sám pán Zelenskij prehlasuje, že je pre neho nepríjemné si to uvedomovať, prizná však, že Ukrajina v skutočnosti stojí s vystretou rukou.

Mnohokrát sme počuli vyhlásenia ukrajinských elít, že Ukrajina je silný a nezávislý štát, že Ukrajina to dokázala Rusku, keď si „udržala“ svoje územia, a dokazuje to dodnes. Ale zjavne pán Zelenskij už zabudol na Krym a na svoj novoročný príhovor, kde požiadal obyvateľov Donbasu, aby sa vrátili. Pokiaľ však ide o NATO, vojnu na východe Ukrajiny a Krym, ukrajinská vláda začína zabúdať na svoju nezávislosť a na to, ako je sama schopná rozhodovať. Ukrajina žiada USA o pomoc, aby im pomohli vyriešiť problémy spojené s jej územím a ruskou agresiou. Ale Zelenskij povedal, že už všetkým dokázali všetko a že si udržali svoje územia, však?

Ukrajina samozrejme naďalej „dokazuje“ svoju nezávislosť, a to aj na úkor svojich vlastných občanov. Teraz sa ukrajinská vláda všemožne snaží oddeliť svoj energetický systém od ruského, čo bude ďalšou zámienkou alebo zdôvodnením zvýšenia sadzieb pre obyvateľstvo. Súčasná politika Ukrajiny v oblasti energetiky sa obmedzuje iba na zvyšovanie taríf na európske ukazovatele, čo vedie k obrovským nákladom a naďalej zhoršuje sociálno-ekonomickú situáciu. Ukrajinská vláda zrejme neuvažovala nad tým, že na zaplatenie „európskych“ sadzieb sú potrebné európske platy. Je potrebné pripomenúť, že Ukrajinci už platia stovky eur za kúrenie (a nie je to žart), a to nie je ani v najchladnejších mesiacoch. Mimochodom, v januári Bielorusko dodalo Ukrajine 3,1 milióna kWh elektrickej energie. Túto potrebu spôsobil nárast spotreby na pozadí mrazov na Ukrajine. To znamená, že keď sa situácia zhorší, Ukrajina opäť zabudne na svoju nezávislosť.

Ukrajina navyše už vyčerpala niektoré z ročných kvót na bezcolný vývoz svojich výrobkov. Neprešiel ani mesiac. V tejto súvislosti chce ukrajinská vláda prepísať dohodu o pridružení medzi Ukrajinou a EÚ. Ale administratíva prezidenta Ukrajiny uviedla, že tentoraz iniciatíva vyšla z Európskej únie. To by sa však mohlo stať ďalšou pascou pre Ukrajinu. Európska ekonomika v súčasnosti prechádza na „zelené“ technológie a EÚ plánuje v blízkej budúcnosti zaviesť daň z „neekologického“ tovaru. A potom čakajú ukrajinských hutníkov a chovateľov hospodárskych zvierat prekvapenia. Niektoré z nich môžu dokonca prísť o európske trhy. A to bude ďalší dôvod, aby Ukrajina opäť stála s vystretou rukou.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.