Denník N

Ako som za rok a pol zhodil 10kg bez zmeny stravovania

Na začiatok by som chcel upresniť, že nie som žiadny výživový poradca ani profesionálny tréner. Chcel som iba poukázať na to, že hoci sa v drvivej väčšine článkov z fitness prostredia píše, že zmena stravovacích návykov je prvý a najdôležitejší krok k zmene postavy, ja som tento mýtus zboril. Aj keď v konečnom dôsledku možno platí staré známe príslovie: výnimka potvrdzuje pravidlo.

Ako mnohí bežci, aj ja som spočiatku začal behávať, lebo som chcel schudnúť. Postupom času sa z toho stala láska a chudnutie šlo bokom. Začal som behávať približne pred 7 rokmi, váhu som si príliš nedržal, kolísala v rozmedzí od 85kg po 95kg.

Posledné 2 roky ma však beh napĺňal viac ako obvykle a aj vďaka lockdownu (nedalo sa robiť nič, iba behať) som si minulý rok vytvoril bežecké rekordy. Okrem toho som si však všimol klesajúci trend v mojej váhe. Nasledujúci graf ukazuje moju hmotnosť meniacu sa v čase, prvý bod je z dňa 3.6.2019, posledný z 21.1.2021.

Žiadne z meraní hmotnosti nebolo po nejakom extrémnom výkone (napr. polmaratón)

V tomto období som ubehol presne 2 081,78 kilometrov (ak neveríte, pozrite si môj profil na Strave). Nie je to až tak veľa, skúsení bežci za rok a pol odbehnú aj dvojnásobnú vzdialenosť, no ja som obyčajný „hobík“, keď sa mi nechce, tak bežať nejdem. Popri práci (mám sedavé zamestnanie) a starostlivosti o dom je to fajn číslo. Plus som jeden z tých bláznov, ktorí chodia behať aj v snehu. Ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie.

Pozoruhodné však je, že za celú dobu som nijako neupravoval stravu. Večer k Netflixu som si v kľude otvoril chipsy, keď sa dalo, zašiel som s kamarátmi na pivo, na oslavách som si dal aj nejaké tvrdé, k poobednej kávičke si obvykle dám aj nejaký dezert a približne raz za týždeň si objednám pizzu alebo burger. Len dodám, že som so zvedavosti vyskúšal dvojtýždňovú vegánsku stravu, no myslím, že na moju celkovú hmotnosť to nemalo významný vplyv.

Všimol som si ale, že v dni, keď som odbehol dlhšie behy (15 a viac kilometrov), moje telo si automaticky pýtalo zeleninu. Mám viacero známych, ktorí behajú, aby sa večer mohli poriadne nachálovať grilovanými rebrami. Ja som sa vždy tešil, ako si nakrájam uhorku.

V konečnom dôsledku som teda svoju stravu upravil. No nebol to prvý krok, ale iba výsledok môjho vytrvalého behania. Aj keď sa v tomto bežeckom seriáli o behaní hovorí, že samostatné behanie na chudnutie pravdepodobne nestačí, chcel by som motivovať tých, ktorí sa neradi vzdajú rezňov, hranolčekov a gulášov. Nezúfajte, choďte si zabehať a potom sa najedzte. Ak budete poctivo behať, výsledok sa skôr či neskôr dostaví. A ak nie, tak som asi skutočne iba výnimka potvrdzujúca pravidlo.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.