Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Prečo má Novinárska cena stále zmysel?

Prestavte si Slovensko bez profesionálnych novinárov, bez investigatívy, bez pohotových informácií, bez vysvetlení. Predstavte si, že politikom už nikto nekladie otázky a že o svete čítate len na Instagrame. Čo vidíte?

Slovensko potrebuje kvalitnú žurnalistiku

Každá krajina potrebuje zodpovedných a dobrých novinárov. Slobodné médiá sú jedným z pilierov demokracie, ktoré sú čoraz častejšie podkopávané mocou, útokmi, dezinformáciami či nedôverou. Preto potrebujú aj našu podporu.

Ak posledné tri roky Slovensku niečo ukázali, tak to je fakt, že slobodné médiá a novinárska práca majú obrovský význam pre celú krajinu. Pred brutálnou vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sme žili v istej bubline. Boli sme unavení z množstva káuz, ktoré denno-denne vychádzali v novinách a nikto ich už neriešil, no zároveň sme verili, že žijeme v relatívne bezpečnej, vyspelej, európskej demokracii. Vraždy novinárov sa stávali len vo filmoch, a aj tie boli pritiahnuté za vlasy.

Dnes vieme, že novinárska práca neznamená len odbíjanie neokrôchaných verbálnych útokov mocných či osobné útoky ľudí na sociálnych sieťach. Vieme už s istotou, že kvalitná žurnalistika dokáže meniť krajinu k lepšiemu. Aj keď niekedy ide doslova o život.

Novinári na Slovensku svoju prácu robia tak dobre, že ich „odmenou“ bolo aj lustrovanie v policajných databázach, sledovanie či vyhrážky od politikov. Kontrola moci však nikdy nebola dôležitejšia. V dobe, keď sa časť justície či polície vzdala svojho poslania ochrany práva a spravodlivosti, keď sa klamstvá a konšpirácie stávajú oficiálnou politickou agendou a keď extrémizmus rozširuje svoje chápadlá v orgánoch štátnej moci, potrebujeme novinárov ako soľ.

Všetci z nás chcú žiť v dobrej, spravodlivej, slobodnej krajine, kde sa slušnosť, férovosť a odbornosť budú ctiť viac než osobné konexie či ekonomické zázemie. Predstavte si teda na chvíľu Slovensko, v ktorom novinári rezignovali na svoje poslanie hľadať pravdu aj tam, kde iní robia všetko preto, aby ju ukryli. Bez novinárov by sme nevedeli nič o skupinke Norberta Bödöra, ktorá údajne ovládala políciu z najvyšších miest. Nevedeli by sme nič o úplatkoch, z ktorých je obvinený špeciálny prokurátor či dvaja poslední prezidenti policajného zboru. Nevedeli by sme o sudcoch obvinených z korupcie, nevedeli by sme, ako sa vyvíja súd s možnými vrahmi Jána a Martiny.

Novinári nám otvárajú svet

Bez profesionálnych a rozhľadených novinárov by sme však nevedeli ani o novom koronavíruse, o tom, ako sa pred ním máme chrániť, o tom, ako sa vyvíja pandémia v iných kútoch sveta. Ešte viac z nás by uverilo hoaxom a konšpiráciám, že žiadny vírus neexistuje, a možno by sme kvôli tomu stratili našich blízkych. Kvalitná žurnalistika, ktorá prináša fakty, opiera sa o vedu a poznanie, minulý rok doslova zachraňovala životy. Samotní novinári sa pritom každý deň vystavovali osobnému riziku v záujme informovania zvyšku krajiny. Mnohí z nich väčšinu roka nevideli svoje rodiny, trávili celé dni na úradoch, alebo sami zápasili s chorobou po tom, ako sa nakazili v práci.

Vďaka novinárom stále lepšie rozumieme svetu okolo seba. Máme viac a viac informácií o klimatickej kríze, o medzinárodnom dianí, o ekonomike, kultúre, umení. Môžeme sa vďaka nim vzdelávať, a môžeme lepšie pochopiť životy a názory iných. Učia nás ľudskosti, empatii, tolerancii, otvorenosti. Učia nás, že svet nie je jednofarebný. A to vôbec nie je málo.

My v OSF si preto myslíme, že slovenskí novinári si zaslúžia podporu, uznanie a motiváciu. Že by mali vedieť, že na ich práci záleží. Mali by vedieť, že v mori nadávok a útokov je tu celá spoločnosť, ktorá si ich prácu cení. Ktorá číta ich články, sleduje kvalitné reportáže, počúva rozhovory v rádiu, spoznáva svet vďaka ich podcastom. Novinári bojujú za pravdu v prvej línii, aby sme my nemuseli.

Otvorené otázky

OSF bola ako organizátor Novinárskej ceny posledné roky terčom otázok či kritiky zameranej na nezávislosť hodnotiteľov, konflikty záujmov či kvalitu ocenených príspevkov. Faktom, ktorý sa ani tento rok nemení, je, že ocenených novinárov v jednotlivých kategóriách nevyberá Nadácia, vyberajú ich pestré, vyvážené a nezávislé poroty. Pri ich zostavovaní si dávame mimoriadne záležať, aby sme sa vyhli konfliktu záujmov, osobným prepojeniam, ale aj na odbornosti hodnotiteľov. V malej krajine, akou je Slovensko, to nie je vždy jednoduchá úloha, ale robíme všetko preto, aby sme Novinárskej cene dodali tú najväčšiu možnú transparentnosť a kvalitu.

Tento rok k odborníkom či akademikom plánujeme pozvať aj väčšie zastúpenie skúsených profesionálov z mediálneho prostredia. Novinárov, ktorých prácu všetci poznáte, ktorí si za ňou stoja a vedia ohodnotiť prácu ostatných. Nepozvali sme ich do porôt preto, aby hodnotili svojich kolegov či priateľov, práve naopak. Všetci z nich do toho idú verejne, otvorene, za svoje hodnotenie ručia vlastným menom a reputáciou. Veríme, že novinárskemu remeslu najlepšie rozumejú práve novinári – ľudia so správnym vzdelaním a skúsenosťami, aj s istou autoritou vo svojom odvetví.

Nenadŕžame žiadnemu konkrétnemu médiu, súťaž je otvorená pre všetkých. Novinárska cena má byť dôkazom, že kvalitná žurnalistika vzniká všade tam, kde je na ňu vytvorený priestor, bez ohľadu na svetonázor, postoje k politickým či kultúrnym otázkam. Našimi hlavnými kritériami sú kvalita, zodpovednosť, profesionalita a prínos pre spoločnosť. Neriadia nás skryté „elity“, politici, ani oligarchovia. Jediné, čo nás poháňa, je chuť podporiť to, čo našu krajinu robí lepšou, otvorenejšou a spravodlivejšou.

Miroslava Širotníková

Teraz najčítanejšie