Denník N

Za neznášanlivosťou Slovákov stojí zlyhanie školstva a sociálneho systému

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia
stressed-teacher_2523004k

Čítajúc príspevky do diskusií pod článkami o imigrantoch z blízkeho východu na rôznych sociálnych sieťach mi napadá len jedna otázka. Čo konkrétne sa stalo počas vývoja Slovenskej spoločnosti, že sme skončili takto rozdelení?

V krajinách ako USA je rozdelenie spoločnosti celkom jasné – máme tu Demokratov proti Republikánov. Jední sú sociálne liberálni, tí druhí zasa stoja na podstatne konzervatívnejších princípoch. Štáty na juhu si držia republikánsku červenú, sever je podstatne modrejší. V mestách je viac liberálov, na vidieku zasa viac konzervatívcov. Na Slovensku sme však boli v roku 1989 všetci na relatívne rovnakej štartovacej čiare a hľadiac na vývoj histórie našej mladej krajinky mi nie je jasné, kedy sa asi polovica krajiny rozhodla ostať názormi niekde v stredoveku, neznášajúc menšinu, ktorá je momentálne in.

Je to vcelku zvláštne už aj kvôli tomu, že politické strany, ktorých program je postavený na xeno či homofóbii nehrali v slovenskom parlamente od temných dôb HDZS prvé husle. Posledných 16 rokov nám vládnu buď relatívne liberálne pravicové strany, alebo samozvaní sociálni demokrati, ktorí už len vzhľadom na členstvo v liberálnych štruktúrach Európskej Únie nemajú vo zvyku hlásať neznášanlivosť voči menšinám.

Aj napriek tomu máme na Slovensku veľa ľudí, ktorí čítajú všakovaké končpiračné publikácie, veriac všetkému, čo bolo do nich z lacných zahraničných webov preložené. Preto sa domnievam, že u nás zlyhalo vzdelanie. Pozostatky sovietskeho vzdelávacieho systému, ktoré je u nás cítiť doteraz, nedávajú žiakom takmer žiaden priestor na tvorbu vlastných názorov na preberané učivo a sú postavené na memorizovaní šialeného množstva nepotrebných informácií. Bez kultivácie kritického myslenia u mladších ročníkov končíme s tínedžermi, ktorí v živote nemuseli myslieť sami za seba a tak veria všetkému, čo im je naservírované v ľahko stráviteľných porciách.

Zlyhanie školstva ide ruka v ruke so zlyhaním slovenského sociálneho systému a našej ekonomiky. Ľudia, ktorí živoria zo dňa na deň hľadajú za svoje nešťastie nejakého vinníka a vzhľadom na romantizované spomienky na predošlý režim je jasným vinníkom západ a kapitalizmus. Pokladám sa za škandinávskeho demokratického socialistu a verím, že všetci sa rodíme rovní. Nik by nemal pykať za to, že sa narodil v Hažíne s otcom alkoholikom a skončil v nejakej fabrike, pracujúc za smiešnych 300 eur na mesiac. No ekonomická nerovnosť je na Slovensku zásadný problém, vo vysokej politike sa kradne ako o preteky a množstvo lokálnych podnikateľov sa snaží zbohatnúť zo dňa na deň (aby si mohli kúpiť tú fakt škaredú X6), bez ohľadu na blahobyt svojich zamestnancov.

Práve preto sú šialené hlúposti na štýl plátku Zem a Vek na Slovensku úspešné – ponúkajú jednoduché vysvetlenia zložitých problémov s logickými závermi o skazenosti západného sveta. Preto polovica Slovenska verí tomu, že niekoľko stovák, či tisíc utečencov zo Sýrie zničí našu malú, milú krajinku

 

Teraz najčítanejšie