Denník N

Milí veriaci, chcete sviatosť pokánia? Prefackajte sa, to by mohlo nateraz stačiť

Chápem, serie vás to, tak ako vy chcete ísť do kostola, ja chcem ísť… no jednoducho všade. A vy chcete dvíhať hlas? Namiesto vyrevúvania sa ticho modlite, aby sa už toto šialenstvo konečne skončilo.

Tam máte v modlitebných knižkách modlitby za veriacich, za sucho, za dážď, za novomanželov, za rodičov, za všetkých možných i nemožných svätých a na všetky príležitosti, aké si len viete predstaviť. Seďte tíško v kúte, vymyslite si modlitbu za ukončenie pandémie, a keď sa to skončí, opäť budete môcť vyraziť do kostolov. Teraz nešpekulujte.

Chápem, serie vás, že nemôžete ísť do kostolov, ako som sa najnovšie dozvedel, najvážnejším dôvodom je, že praktizujúci veriaci žijú zo sviatostí a tie cez obrazovku prijímať nemožno. Ibaže keď sa vy všetci vytrepete naraz do chrámov Božích, tak jedinú sviatosť, ktorú ešte ako-tak stihnete prijať, bude Sviatosť pomazania chorých a tú si, predpokladám, nijako extra neužijete.

Dve sviatosti, periodicky sa opakujúce, nám potom zostávajú – sviatosť oltárna a sviatosť pokánia. Vo sviatosti oltárnej sa prijíma oblátka ako telo Kristovo. V chráme tomu dokážete uveriť, ale v obývačke už s tým máte problém? Čo vám bráni nasypať si do misky celé vrecko oblátok od Tomu z Uheriec a nechať si ich počas omše v televízii jednoducho premeniť na telo Kristovo? Normálne veríte na premenu, na zázraky a zrazu s tým máte problém? Verte, že to ide aj cez obrazovku a splní sa vám to, kajajte sa a budete spasení. Jaj, aha, pri tej snahe o spasenie by ste si už radi trošku potrkotali so susedkami. Chápem… Inak viete, že dôchodcovia, ktorí najčastejšie chodia do kostolov, sú najohrozenejšia skupina? Chcete mať, vážení páni kričiaci na svedomí, 4 000 mŕtvych ako Sulík, keď nedokázal zaobstarať testy?

A chýba vám Sviatosť pokánia? To naozaj potrebujete niekomu stále rozprávať, aké ste hovädá a čo zlé ste komu urobili? A veď ste dobrí veriaci, to fakt máte také ťažké hriechy, že to nepočká? Chcete pokánie, kajajte sa, zvládnete to isto aj doma. Prefackajte sa a kajajte sa. Za všetko zlé, čo ste doteraz narobili (keď to už potrebujete tak veľmi), aj za to, čo spraviť chcete.

Porovnávať návrat detí do škôl s otváraním kostolov je ako porovnávať knihy od Absyntu s Evitovkami. Oboje je na čítanie, oboje je dôležité, ale ten rozdiel musí poznať každý súdny človek.

Teraz najčítanejšie

Marián Letko

Zväčša neškodný...https://maroskocestuje.webnode.sk/