Denník N

Ambiguidné stretnutie Borrell – Lavrov, ktoré vyústilo do poníženia Európskej únie.

Foto: EU/Vasily MAXIMOV Foto ilustračný obrázok: Reuters 

V piatok, 5. februára, sa uskutočnilo bilaterálne stretnutie Podpredsedu Európskej komisie a Vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Borrell trval na uskutočnení cesty, ktorú opísal ako dlhoročné pozvanie Lavrova, niekoľko dní po tom, čo Rusko privolalo na seba medzinárodné odsúdenie za uväznenie opozičného vodcu Navaľného. Ako dôvod uviedol, že je dôležité pokračovať v dialógu. I keď svojim kolegom, ministrom zahraničných vecí členských štátov EÚ, povedal, že nechce byť „poštárom“, ktorý by iba doručoval správy, nezadefinoval žiadny, jasný cieľ svojej návštevy.

Podľa francúzskej spravodajskej stanice France 24, rozhodne nešlo o veľmi vrelé prijatie, ktoré sa uskutočnilo napriek tomu, že niektorí predstavitelia EÚ neodporúčali, aby k tomuto stretnutiu došlo. Hlavnou témou návštevy bolo prepustenie vodcu ruskej opozície Alexeja Navalného a vyšetrenie snahy o jeho otrávenie. Ďalšími otázkami boli vzťahy medzi EÚ a Ruskom, vrátane súčasného vývoja na Balkáne, na Blízkom východe, v severnej Afrike a v Spoločenstve nezávislých štátov, ako aj vyhliadky na spoločný, komplexný akčný plán pre iránsky jadrový program a súčasná situácia v Náhornom Karabachu.

Slabá pripravenosť Vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Josepa Borrella na stretnutie so Sergejov Lavrovom, ostrieľaným diplomatom, sa preukázala na spoločnej tlačovej konferencii. Lavrov sa najskôr oficiálne posťažoval, s kamennou tvárou, očividne skrývajúc svoju spokojnosť nad tým, že celé stretnutie prebieha podľa jeho scenára a pod jeho taktovkou, na to, že Euróska únia nie je dôveryhodný partner pre Rusko, a taktiež obvinil EÚ z používania dvojitého štandardu aka dvojitého metra, keď kritizuje Rusko po tom čo zasiahlo proti protestom, ale nekritizuje západné krajiny. V závere, sa obe strany zhodli, že sú oblasti v ktorých môžu spolupracovať, oblasti, ktoré by sa mohli zlepšiť. Borrell dokonca intervenoval na tlačovej konferencii, aby uznal ruský vývoj vakcíny Sputnik a ocenil jej zavedenie v protiklade s určitými ťažkosťami, ktoré sa vyskytujú v EÚ.

Vrcholom poníženia Josepa Borrella a teda EÚ diplomacie zo strany Ruska bolo samotné načasovanie vyhostenia troch diplomatov z Nemecka, Švédska a Poľska za pripojenie sa k protestom na podporu uväzneného opozičného aktivistu Alexeja Navaľného. Toto bolo oznámené len pár hodín po tom čo sa najvyšší diplomati stretli v Moskve. Ako keby ruská strana odkázala EÚ, že im môže prednášať, kázať o ľudských právach a slobode, čo chce, oni si urobia čo chcú, odhliadnuc, od toho, čo si EÚ myslí. Ako darček od ruskej strany dostal Josep Borrell videozáznam kompilácie policajného násilia v USA a Európe.

Po slede týchto udalostí belgický denník Le Soir okamžite prišiel s nekompromisnou analýzou pod titulkom: „Le voyage à Moscou de Borrell s´achève en humiliation pour l´Union européenne“. – „Borrellova cesta do Moskvy sa končí ponížením pre Európsku úniu.“ Le Soir uvádza že, nielenže došlo k vyhosteniu diplomatov, ale taktiež, že šéf európskej diplomacie márne žiadal o stretnutie s Navaľným.

Akoby si EÚ nevzala poučenie z vývoja diplomatických vzťahov Ruska a USA. Keď Putin bol veľmi zmierlivý voči Bielemu domu, počas prezidentovania Donalda Trumpa. Avšak to bolo len preto, že Donald Trump kládol svoje osobné záujmy nad štátne. Ako napríklad na samite v Helsinkách, v roku 2018, keď na tlačovej konferencii otvorene kritizoval zistenia americkej spravodajskej komunity a postavil sa na stranu Vladimíra Putina. Podobné situácie sa opakovali aj pri stretnutiach na najvyššej úrovni s ostatnými svetovými vodcami. Po týchto skúsenostiach Joe Biden rozhodol, že bývalý prezident Donald Trump, nebude dostávať pravidelné informácie spravodajských služieb USA, aby nedochádzalo k ich únikom v prospech Trumpových podnikateľských aktivít v zahraničí a tým sa neohrozila bezpečnosť Spojených štátov amerických.

Foto: AP/Manuel Balce Ceneta

Na rozdiel od svojho predchodcu Donalda Trumpa, prvá cesta prezidenta Joea Bidena, v jeho funkcii, viedla na ministerstvo zahraničných vecí v USA, kde vyhlásil: „America is back. Diplomacy is back at the centre of our foreign policy.“ – „Amerika sa vracia. Diplomacia je opäť v centre našej zahraničnej politiky.“  Biden ďalej opätovne zdôraznil, že Amerika musí posilniť svoje globálne spojenectvo, mimochodom aj s Európskou úniou, po tom, čo Donald Trump tieto vzťahy značne znevažoval a poškodil. „We will repair our alliances and engage with the world once again. We can´t do it alone“. – „Opätovne napravíme a posilníme naše spojenectvo so svetom. Sami to nedokážeme urobiť“. Zaviazal sa, že bude silnou oporou celého diplomatického zboru USA.

Vo svetle udalostí, ktoré sa stali počas stretnutia Borrell – Lavrov, akým silným, spoľahlivým partnerom bude Josep Borrell pre amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Bilkena? Antony Bilken je silným zástancom globálnych spojenectiev. Má viac ako 20 ročné skúsenosti v zahraničnej politike. Ako sám uviedol, jeho hlavnou prioritou bude opätovné etablovanie USA ako dôveryhodného spojenca.

Natíska sa otázka. Nebolo by vhodné aby Európska komisia, zvážila obsadenie postu Vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku novým profesionálnym diplomatom s dlhoročnými skúsenosťami ako adekvátneho partnera v rámci globálnej diplomacie?

Teraz najčítanejšie

Róbert Eisner

člen hnutia Progresívne Slovensko, profesijné skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce, ocenenia a vyznamenania: Honorary Texan Degree - ocenenie udelené guvernérkou štátu Texas Ann Richards, CRUZ DE ALFONSO X EL SABIO - Rytiersky rád udelený Španielskym králom Juanom Carlosom I.