Denník N

Cena čierneho zlata vzrástla, obmedzenie ťažby pokračuje

Organizácia krajín a spojencov vyvážajúcich ropu OPEC + pokračuje v striktných limitoch na ťažbu ropy aj v tomto roku. Efekt týchto opatrení vidíme jasne: ropa prekonala ročné maximá a pravdepodobne bude ďalej rásť. A to aj napriek tomu, že neistota zo svetovej ekonomiky zďaleka nezmizla. Pre motoristov to v blízkom čase znamená ďalší rast ceny nafty a benzínu.

Ropa od minulého štvrtka stúpa po tom, čo sa Organizácia krajín a spojencov vyvážajúcich ropu (OPEC +) na stredajšom stretnutí zaviazala pokračovať v politike zníženia ťažby. USA tiež informovali o čerpaní dodávok ropy.

Ceny futures kontraktu ropy WTI sa už v New Yorku vyšplhali na 60 dolárov za barel a sú na najvyššej úrovni za viac ako rok. Ministri krajín OPEC + pod vedením Saudskej Arábie a Ruska „podľa oznámenia“ zdôraznili dôležitosť urýchleného vyrovnania trhu „uprostred„ neistých “vyhliadok na ropný dopyt.

CFDWorld-Kristoff-Cena-ropy-rastie-zasoby-klesaju
CFDWorld-Kristoff-Cena-ropy-rastie-zasoby-klesaju

OPEC + rozšíril svoju súčasnú politiku v oblasti ťažby ropy na minulotýždňovom zasadaní monitorovacieho výboru. Rozhodnutie kartelu naznačuje, že úsilie o zníženie zásob bude pokračovať, aj keď pretrváva pandémia COVID-19 a výhľad na dopyt po palivách zostáva neistý. Je to tiež známka toho, že OPEC + začína odvíjať bezprecedentné znižovanie produkcie, ktoré zaviedol v roku 2020, čo pomohlo ropnej rally z rekordných miním.

Ceny ropy podporili aj stredajšie údaje amerického energetického informačného úradu, ktoré ukazovali čerpanie 994 000 miliónov barelov. Prognózy pripravené portálom Investing.com predpovedali 446 000 barelov. Zásoby ropy v USA sú teraz na najnižšej úrovni od marca.

Pokračujúce pozitívne vyhliadky v zavádzaní vakcíny proti COVID-19 je tiež dôležitou hnacou silou pre trh s ropou.

Teraz najčítanejšie

CFD World_M. Kristoff

Martin Krištoff

Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. a následne som pracoval ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.