Denník N

Vážený súdruh Oligarcha,

aby nedošlo k omylu hneď na úvod, nemeckí sociálni demokrati sa oslovujú navzájom súdruh. Koľko je medzi nimi oligarchov, netuším. Rozhodol si sa usporiadať referendum za zachovanie svojich privilégií. Nazval si to síce inak, ale fejsbúk vie svoje. A uznáva, že si celkom vynaliezavý (mazaný).

Problém referenda za skrátenie volebného obdobia nie je totiž v Matovičovi, problém je v hodnovernosti tých, ktorí obhajujú Tvoj prednostný nárok na takmer všetko, čo táto krajina vyprodukuje, na externé zdroje vo forme výziev, programov a grantov bruselského pôvodu. Sociálna demokracia zanedbala v Tvoj prospech vlastne všetko, čo robí demokraciu sociálnou – cesty, zdravie, vzdelanie, ekológiu … možno budúcnosť. 50 odtieňov dúhy. Vlastne je to také referendum vďaky Roberta Fica zato, že Ty si mohol zbohatnúť. Rozdiel je totiž v bodke za číslom. Prvá mne, jedna Tebe, druhá mne, dve Tebe, tretia mne, tri Tebe … trinásty dôchodok mne, trinásť dôchodkov Tebe. 3+1 v panelovom dome ako zdanený luxus, kontra hacienda v daňovom raji s výhľadom na more – grátis (?).

Či to bude rozlúčkové turné kapely, ktorej repertoár sa už obohral (minimálne generačne) uvidíme. Príbeh SMERu je príbehom (aspoň podľa názvu) robotníckej strany v časoch privatizácie. O budovaní kapitalizmu s ľudskou tvárou. Ak sme za Dzurindu uverili, že všetci hľadáme dvere do Európy, ukázalo sa, väčšine stačili vrátka zmeny systému na cestu k budúcemu bohatstvu, postaveniu, vplyvu. Európa skôr ako experimentálny liek, ktorý treba podrobiť dlhým a náročným klinickým testom s nejasným výsledkom.

Dnes síce sociálna demokracia nevie vyhrať voľby, ale skúša návrat do čias, kedy si Ty rozhodoval o potrebách tohto štátu, o tom, čo je pre nás dobré a bez čoho nemôžeme byť. Vrátane benefitov v Tvoj prospech. Ešte chvíľu nám budú vládnuť tieňové kabinety virológov presadzujúce obmedzený kontakt, zákazy cestovania, prácu z domu … ešte chvíľu bude testovaná zodpovednosť a trpezlivosť ľudí. Pandemická doba mobilných telefónov, cez ktoré si organizujeme svoj autonómny, bezkontaktný život. Mobilizácia, ktorá ide proti všetkému statickému z čias Tvojej najväčšej slávy a vplyvu.

Dnes naozaj nejde o to, či to Matovič ustojí, on bol len ten, kto znova otvoril dvere a okná a vpustil dnu čerstvý vzduch. Tým, že vyhral voľby. To, či prehráš, je dnes na Tebe. Referendum nie je rozhodujúce, rozhodujúce budú zelené zmeny, ale to iste vieš aj Ty.

A ak môžem na záver, ja osobne sa referenda nezúčastním. Nie je v tom nič osobné. Tvoj model vládnutia treba skrátka nahradiť novým. Ale o tom inokedy.

Želám pekný zvyšok dňa.

Teraz najčítanejšie