Denník N

Chod pôrodnice v Piešťanoch je ohrozený

Na občianske združenie Ženské kruhy sa obrátili zamestnankyne a zamestanci pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch. Vo svojom liste vyjadrili závažné obavy zo zatvorenia oddelení pôrodnice a neonatológie k dátumu 19.2.2021 (budúci týždeň v piatok). Na podnet zdravotníckeho personálu sme napísali Otvorený list, ktorý je adresovaný ministrovi zdravotníctva, a ktorý môžete podporiť svojim podpisom v priloženom podpisovom formulári.

Vážený minister zdravotníctva Slovenskej republiky Marek Krajčí,

Na občianske združenie Ženské kruhy sa obrátili zamestnankyne a zamestanci pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch. Vo svojom liste vyjadrili závažné obavy zo zatvorenia oddelení pôrodnice a neonatológie k dátumu 19.2.2021 (budúci týždeň v piatok). Z ďalšej komunikácie vyplynulo, že rozhodnutiu zatvoriť pôrodnícke oddelenie predchádzali spory vedenia nemocnice so zdravotníckym personálom a nedostatočná ochota vedenia zabezpečiť personálne kapacity v prospech plynulého chodu oddelenia.

Situácia na pôrodníckom oddelení v nemocnici v Piešťanoch vyzerá byť vážna. Máme obavy, že rozhodnutiu zatvoriť pôrodnícke a novorodenecké oddelenia nepredchádzala žiadna odborná diskusia na regionálnej úrovni ani príprava nemocníc v okolí (najmä v Trnave a v Trenčíne) na zvýšený počet rodičiek. Zároveň táto informácia nie je zverejnená na oficiálnych stránkach nemocnice. Náhle zatvorenie oddelenia bez predchádzajúceho informovania verejnosti a predovšetkým tehotných žien v dostatočnom predstihu môže viesť k tomu, že rodiace ženy sa o zatvorení dozvedia až pri bránach nemocnice a budú v pôrodných bolestiach a v časovom strese nútené cestovať do nemocnice vzdialenej desiatky kilometrov. Treba tiež myslieť na ženy, ktoré si nebudú vedieť zabezpečiť prepravu vo vlastnej réžii.

Obraciame sa na Ministerstvo zdravotníctva SR ako na zriaďovateľa, ktorý priamo zodpovedá za kvalitu zdravotnej starostlivosti poskytovanej v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Obraciame sa na Vás tiež ako na orgán štátnej správy, ktorý zodpovedá za dostupnosť zdravotnej starostlivosti aj na regionálnej úrovni.

V mene žien a širšej verejnosti Vás žiadame, aby ste sa zaoberali vzniknutou situáciou a podnikli kroky, ktoré povedú k zabezpečeniu plynulého poskytovania zdravotnej starostlivosti o tehotné a rodiace ženy v celom trnavskom kraji a priľahlom regióne.

Nemocnicu v Piešťanoch si pre pôrod vyberie približne 700 žien ročne. Najbližie gynekologicko-pôrodnícke oddelenia sú v nemocniciach v Trnave a v Trenčíne, čo sú obe veľké, fakultné nemocnice. Už dlhšiu dobu dostávame znepokojivé správy od žien, ktoré rodili v nemocnici v Trnave, že v súvislosti s pandémiou COVID-19 pôrodnícke oddelenie kapacitne nestíha. Do nemocnice sú prevážané aj ženy, ktoré by boli za normálnych okolností hospitalizované v nemocnici v Nitre. Ženy v trnavskej nemocnici sú tak po pôrode často hospitalizované na gynekologickom oddelení bez svojich detí s odôvodnením, že oddelenie šestonedelia je kapacitne preplnené. Takáto separácia poškodzuje bábätká, ktoré nemôžu byť dojčené podľa svojich potrieb a oddelenie od matky pre ne predstavuje obrovský stres. Týmto oddeľovaním trpia aj ženy a je v priamom rozpore s odbornými odporúčaniami pre poskytovanie popôrodnej zdravotnej starostlivosti.

Máme dôvodnú obavu, že zatvorenie pôrodnice v Nemocnici A. Wintera v Piešťanoch a presmerovanie ďalších niekoľkých stoviek pôrodov ročne do nemocnice v Trnave (prípadne do Trenčína), môže viesť k ďalšiemu znižovaniu kvality zdravotnej starostlivosti v regióne.  Už dnes je zdravotnícky personál v priľahlých nemocniciach v súvislosti s pandémiou COVID-19 preťažený. Zvýšenie počtu pôrodov bez predchádzajúceho posilnenia personálnych a priestorových kapacít vnímame ako ohrozujúce pre všetkých zúčastnených: pre zdravotnícky personál, pre rodiace ženy a pre ich deti.

Preto žiadame ministra zdravotníctva Mareka Krajčího aby si vypočul zdravotnícky personál nemocnice A. Wintera v Piešťanoch a podnikol také kroky, ktoré povedú k zabezpečeniu kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre ženy a ich deti z dotknutého regiónu.

Považujte prosím tento list za otvorený.

Otvorený list vo formáte PDF

Zmena 25.2.2021: odstránený podpisový formulár

Teraz najčítanejšie

Ženské kruhy

Ženské kruhy sú mimovládna organizácia prinášajúca komplexný pohľad na tehotenstvo, pôrod a materstvo. Kladie si za cieľ zmeniť súčasný stav starostlivosti poskytovanej ženám v tehotenstve, pri pôrode a v šestonedelí tak, aby rešpekt, dôstojnosť a slobodná voľba žien boli samozrejmosťou. Šíri informácie o ľudských právach žien a dobrej praxi pri pôrode. Vykonáva komunitné, advokačné a výskumné aktivity. Web: www.zenskekruhy.sk