Denník N

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvalil 2. februára sankcie na tri televízne stanice a v dôsledku toho prestali vysielať. Televízne kanály „112 Ukrajina“, „ZIK“ a „Newsone“ patrili medzi päť najpopulárnejších informačných televíznych kanálov na Ukrajine. Volodymyr Zelenskyj toto rozhodnutie označil za ťažké a dodal, že ide o „boj za nezávislosť, o boj v informačnej vojne za pravdu a európske hodnoty“. Je to skutočne boj za nezávislosť a za tie isté európske hodnoty?

Administrácia prezidenta Ukrajiny nechce hovoriť o skutočných dôvodoch blokovania nepohodlných médií. Odvolávajú sa na to, že Bezpečnostná služba Ukrajiny údajne predložila presvedčivé dôkazy, aby bolo možné prijať takéto rozhodnutie.

Je však dôležité poznamenať, že Volodymyr Zelenskyj viackrát tvrdil, že nikdy nepodporoval cenzúru vo všetkých jej prejavoch, pretože dlho pracoval v televízii a vždy sa staval za pluralitu názorov a slobodu prejavu.

Úrad OSN pre ľudské práva vyjadril znepokojenie nad týmito udalosťami: „Obávame sa, že to ovplyvní slobodu prejavu na Ukrajine.“ Ale uzatvorenie televíznych staníc už ukázalo, že nemožno hovoriť o demokratických alebo európskych hodnotách. Volodymyr Zelenskyj drzo a bez okolkov stúpil na hrdlo slobody slova.

Pozrime sa však trochu hlbšie, a ak sa pokúsime nájsť skutočné dôvody, „nečakane“ zistíme, že tri uzavreté televízne kanály patria predstaviteľom ukrajinskej opozície, konkrétne politickej strane „Opozičná platforma – Za život“. Posledné a dokonca aj dlhodobé prieskumy verejnej mienky jasne naznačujú kritický pokles ratingu Zelenského a rastúcu popularitu opozičného politického hnutia. Zelenskyj sa teda snaží obmedziť prostriedky vplyvu médií, ktoré sa mu nepáčia.

Okrem toho sa v predvečer americké ministerstvo zahraničných vecí rozhodlo o pridelení finančných prostriedkov na podporu a rozvoj ukrajinských médií, presnejšie na rozvoj „vysokokvalitnej a dôveryhodnej žurnalistiky“, tvorbu „inovatívneho obsahu“ a zvýšenie „úrovne mediálnej gramotnosti“ ukrajinských novinárov. Pretože sa administrácia prezidenta domnieva, že tieto televízne kanály sú financované Ruskom, je možné, že takýmto spôsobom chce Zelenskyj demonštrovať USA, že je pripravený podniknúť razantné kroky proti rusky hovoriacemu obyvateľstvu a samotnému Rusku. Preto neprekvapuje, že americké veľvyslanectvo v Kyjeve tuto iniciatívu okamžite podporilo.

Tieto dva momenty sú skutočnými dôvodmi, prečo sa ukrajinská vláda rozhodla obetovať európske a demokratické hodnoty a šliapnuť na hrdlo slobody prejavu.

Ukrajinská vláda však neplánuje prestať blokovať opozičné médiá. Tajomník Rady národnej bezpečnosti Ukrajiny oznámil nové sankcie, tentoraz proti opozičným poslancom. A dokonca niet pochýb o tom, že ukrajinské elity urobia takýto krok. Nie sú to iba slová, ale varovania pred ďalšími opatreniami proti súperom. Poslanci a podnikatelia sa teraz môžu skutočne dostať pod tlak vlády, nehovoriac o tom, že sankcie proti ich vlastným občanom a právnickým osobám sú už právnym nezmyslom. Nemožno vylúčiť, že Zelenskyj sa skutočne uchýli k takýmto metódam jednania s politickými protivníkmi. Ukrajinská ústava v skutočnosti stratila svoju silu po Euromajdane. A teraz sa Zelensky snaží zo všetkých síl ukázať, že je schopný prísne kontrolovať všetko, čo sa v krajine deje.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.