Denník N

Chaos v tiesni? Kedy volať na 155 a kedy na 112?

Predstavte si situáciu. Máte akútny zdravotný problém, napríklad vás bolí na hrudníku a zle sa vám dýcha. V okolí nikto, kto by vám pomohol. Z pamäte lovíte číslo tiesňovej linky a zrazu ste na pochybách: Mám volať 112 alebo 155?

Zapamätajte si. Ak ide o vážny zdravotný problém, doslova  o zdravie a život, vtedy je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155. Prevádzkuje ju Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR a v ôsmich krajských operačných strediskách sa nepretržite strieda v režime 24 hodín denne, 7 dní v týždni po osem zdravotníckych operátorov, ktorí dokážu pomôcť a v prípade potreby vyslať záchranárov.

Ale. Ak dôjde k nešťastiu väčšieho rozsahu, pri ktorom môžu zasiahnuť aj hasiči, či polícia, prípadne aj záchranári, vtedy je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 112.  Známa stodvanástka je jednotným európskym číslom tiesňového volania a jej obrovskou výhodou je, že na ňu môžete volať aj vtedy, ak nemáte SIM kartu v telefóne. Dokonca vás dokážu lokalizovať, ak neviete, kde sa nachádzate. Treba na ňu volať v prípade vážnej dopravnej nehody, prírodnej katastrofy, prípadne úniku chemikálií, závalu v bani, či veľkého požiaru. Skoordinujú pomoc. Pomôžu vám aj vtedy, ak ste v panike, pretože vás práve okradli na ulici a neviete si spomenúť na známe číslo 158. Prepoja vás na políciu a ak ste pri prepade utrpeli zranenie, informujú aj 155.

Na 112 volajte aj vtedy, keď sa stalo nešťastie a vy nie ste stopercentne presvedčený, kam vlastne máte volať.

Čo sa stane, keď mám zdravotný problém a zavolám omylom na 112 a nie na 155? V zásade nič. Pripravte sa však na to, že svoje zdravotné ťažkosti budete musieť vyrozprávať najskôr operátorovi na 112 (oficiálne sa to volá koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému), a neskôr to isté aj kolegovi na 155, ktorý sa vás bude pýtať na ďalšie dôležité veci, aby správne zhodnotil váš  zdravotný stav. Práve tam vás totiž zo stodvanástky prepoja. Nuž a pomoc sa tak môže oneskoriť v rádovo desiatkach sekúnd.

 

Zostaňte zdraví a v bezpečí😊

 

Teraz najčítanejšie

Alena Krčová

Pohľadom zvnútra o tiesňovej linke 155 a záchrannej zdravotnej službe.