Denník N

O dáme, ktorá vymyslela moderného „superhrdinu“

Francúzska revolúcia sa prehupla do obdobia teroru a nik si nemôže byť istý životom. Platí to hlavne o bývalých aristokratoch, ktorí končia pod gilotínou. A napriek tomu niektorí na poslednú chvíľu, takmer zázrakom uniknú tajnej polícii a objavia sa v Anglicku. Poslednou stopou muža, ktorý ich zachránil, je malý červený kvietok – Scarlet Pimpernel.

Príbehy takýchto únikov s napätím sleduje mladá Marguerite. Jej manžel, Sir Percy Blakeney, je dokonalým príkladom povrchného a egoistického aristokrata. Nezaujíma ho nič okrem výzor, poľovačky a najnovšie klebety zo spoločnosti. Do Anglicka prichádza nový francúzsky veľvyslanec, občan Chauvelin, ktorý Marguerite prezradí, že jej brat Armand bol zatknutý. Cena za jeho život je pomoc pri pátraní po tajomnom mužovi, ktorý spôsobuje francúzskej tajnej polícii toľko ťažkostí. Marguerite ani netuší, ako blízko je tento človek…
…ďalej asi netreba vysvetľovať.

Autorka románu – maďarská barónka Emma „Emmuska“ Orczy, žila v Anglicku od svojich štrnástich rokov. Pôvodne študovala hudbu, ale napriek snahe a cvičeniu v nej nevynikala. Neskôr sa sústredila na maľbu a pri štúdiu sa zoznámila s budúcim manželom. Po narodení dieťa sa zamerala na literatúru a preložila do angličtiny maďarské rozprávky. Neskôr to skúsila s písaním detektívok, ale slávu jej priniesol práve Scarlet Pimpernel a jeho pokračovania. Svoju slávu neskôr využila na budovanie ženského hnutia počas Prvej svetovej vojny a do konca života zostala presvedčenou monarchistkou, nechápala „nové zriadenie“ v Európe a verejne sa vyjadrovala proti ZSSR.

Napriek tomu vo svojich knihách nevidí svet jednostranne a v mnohom kritizuje aristokraciu, ich správanie a aroganciu, čo podľa nej viedlo k revolúcii.

Kým ostatní aristokrati majú svoje chyby, svojho hrdinu vykreslila ako takmer dokonalého. Scarlet Pimpernel vyniká výnimočnou inteligenciou, obratnosťou, je majster v šerme, streľbe, jazde na koni, disponuje arzenálom tajných zbraní, masiek a preoblečení. Jeho najväčšou výhodou je jeho dvojitá identita. Neschopný a nepraktický aristokrat Percy je podľa väčšiny schopný maximálne ironických komentárov, čo je dokonalým krytím pre jeho aktivity. Kým ostatní, vrátane jeho blízkych na tento trik naletia, nie je to tak u Chauvelina, ktorý ako jediný dokáže pripraviť Percymu ťažké chvíle.

 

Nečudo, že správna kombinácia dobrodružstva a romantiky zaznamenala nevídaný úspech a o niekoľko rokov sa objavili prvé „klony“ hrdinu, len aby ich nasledovali Don Diego de la Vega, alebo Bruce Wayne… ale to už je iný príbeh.

 

Igor Čonka

OZ Zabudnté knihy

www.zabudnuteknihy.eu

 

Teraz najčítanejšie