Denník N

Referendová pasca.

Pandémia limituje bulvárny život smotánkových hrdinov, obmedzenia zvyšujú existenčnú citlivosť na nepresné (zavádzajúce) informácie, inflácia expertov, odborníkov, ľudových Covid-liečiteľov, majstrov zaručených konšpirácií (až na ten pravopis), … fušersky premrhané miliardy (?), (ne)akceptovanie faktu, že aj tí, ktorí rozhodujú, sú omylní. Pandémia mieša karty v preferenciách politických strán. Bezkontaktný (homeofficový) život ponúka väčšiu slobodu rozhodovania, individuálnejší uhol pohľadu. Klesajú veľkí, malí atakujú parlamentnú hranicu. Percentá dôveryhodnosti v prospech prezidentky len dokumentujú, že situácia začína byť … neprehľadná.

Sklamanie, váhanie, hľadanie. Tak možno hodnotiť prieskumy posledných dní. Pelleho hlas už nesilnie a každým vystúpením jeho nevýrazného okolia bude skôr slabnúť. Možno je to len tieňom Ficovej osob(nost)nej dominancie, hoci posledné AKO (ako na zavolanie) tvrdí, že SMER-light už disponuje “stádovitou imunitou voči otcovi zakladateľovi“… progresívne krídlo hľadá lídra a bezpečnú výšku letu, lebo z tej predvolebnej sa mu očividne zatočila hlava. Matovičovo hnutie jedného muža stráca pre nich na príťažlivosti … rastú napodiv tí, ktorí nie sú na očiach a zdanlivo nič nekazia.

Nachádzanie. Žitný ostrov ho vidí v spájaní, KDH v novom konzervativizme … väčšina respondentov v niečom novom, hoci aj so staronovým obsahom, ktoré bude zárukou kompetentnosti a spoľahlivosti, zárukou, že bude vedieť ako von z krízy po pandémii. Referendum ako Pelleho coming out z Ficovho tieňa. Netrúfam si hodnotiť či je to viac túžba po moci, vôňa únijných peňazí alebo len zdanlivá Matovičova slabosť starostlivo zaalobalovaná do výčitiek o flagrantnej nekompetentnosti, do očí bijúcej neodbornosti, imidžu “sedláckeho vidiečana“ alebo len o urazenej hrdosti “našich“ ľudí, že si dovolil vyhrať voľby, … ktorá vedie Pelleho družinu k vyhláseniu referenda o skrátení volebného obdobia.

Pavol Rusko zakladal Markízu ako startup na zelenej lúke, aby skončila ako súčasť mediálneho impéria s novým majiteľom. (Kruh sa uzavrel.) Ak zakladal Robert Fico SMER ako startup na troskách (?) Mečiarovho HZDS, predstavuje Peter Pellegrini vyššie štádium vo vývoji sociálnej demokracie? Alebo je to stále len provizórium (vyvolané okolnosťami) na úrovni Ficovho startupu menom SMER? Verbálne mimoriadne zručný Pellegrini púta síce pozornosť, ale obsah a sila argumentov zostáva na Ficovej strane. A ak Fico tvrdí, že si vychováva vlastných nasledovníkov, výsledok referenda v prípade neúspechu nemusí byť nakoniec o Matovičovi …

Markíza sa za roky svojej existencie posunula na úroveň medzinárodného mediálneho impéria. Hlas zostáva osamotený na úrovni startupu obklopený konzervatívnejšie ladenou pravicovou Európou …

P.S. Merkelovej sekretár sľubuje Nemcom pivenko v záhradách reštaurácií … sympatická prognóza.

Teraz najčítanejšie