Denník N

Jedna rada pre sedmičku

Oskar vtipkár sro. (koláž, autor: Fedor Pichanič)
Oskar vtipkár sro. (koláž, autor: Fedor Pichanič)

So zárukou.

V posledných rokoch som si obľúbil televíznu reláciu Sedem, v ktorej ľudia známi svojím zmyslom pre humor, jedným slovom zabávači, glosujú aktuálnu situáciu doma a vo svete.

Páčil sa mi najmä ten satirický osteň, ktorý sa v časoch mojej mladosti v televízii sotvakedy vyskytol. A keď sa aj vyskytol, hneď ho zakázali. Tak sme sa museli uspokojiť s humorom, v ktorom sa mohli robiť srandy nanajvýš z pohlavných orgánov a svokry. Prípadne vrátnikov. Taký typ vtipkovania si vyslúžil označenie komunálna zábava.

V posledných mesiacoch som v Sedmičke, ako tú reláciu voláme my, jej verní fanúšikovia, spozoroval znepokojivé príznaky presne tohto typu žartovania. Pohľad zabávačov je zatiaľ ešte jasný, jazyk poslúcha, ale myseľ je akoby zahalená v šere suterénov domov kultúry reálneho komunizmu.

Nešlo mi to do hlavy. Ale aspoň že oni sa bavia, upokojoval som sa. Vtipnejší vyhráva.

Minule, keď som si opäť raz púšťal platňu Sťahovaví vtáci a započúval som sa bližšie do slov jednej piesne, prišiel som na to, prečo je tomu tak. Tá pieseň sa volá Maškrtnice. Hudbu zložil Jaro Filip, text napísal Milan Lasica.

Pieseň je o tom, ako nás, mužov v najlepšom veku, môžu mladé ženy pripraviť o životodarné vitamíny, keď nám zjedia všetko nakúpené ovocie.

Autor textu v piesni konkrétne spieva:

„Ak zas pôjdu o mne chýry,
že sa púšťam do satiry,
žiadne strachy – bude bezzubá.
Stopercentne kladne vyznie,
do ničoho nezahryzne,
takže si ma všetci obľúbia.

Vďačím za to Anči
z našej ulice,
rovnako aj Ľube
z Banskej Štiavnice,
pretože ma pripravili,
pretože ma pripravili
o vitamín Cé.
Tie maškrtnice.“

Je to presná anamnéza. Sedmička dnes určite pre niekoho vyznieva stopercentne kladne, ale do ničoho nezahryzne. Dôvod je jasný – hypovitaminóza, kritický nedostatok vitamínov u protagonistov programu.

Vitamíny sú však práve v tomto zimnom kovidovom čase mimoriadne dôležité, nielen pre humor, ale celkovo pre udržanie zdravia a života.

Pre tvorcov relácie mám preto jednu dôležitú radu. Nakúpte tým zabávačom vitamíny a dohliadnite, aby ich užívali.

A kým im stúpne hladina vitamínov v krvi na dostatočnú úroveň, zavolajte tam niekoho, kto s hypovitaminózou problém nemá. Nejakú maškrtnicu.

Trebárs Zuzu z Bratislavy.

Aby sme sa pri sledovaní Sedmičky opäť raz mohli dobre zasmiať.

 

Teraz najčítanejšie