Denník N

Ďalšia samovražda

Psychológovia bijú na poplach, že narastá počet samovrážd na Slovensku a duševný stav občanov sa zhoršuje, ale títo zostávajú nepovšimnutí, bez adekvátnej pomoci. Sú však aj také samovraždy, ktorým celá spoločnosť venuje obrovskú mediálnu pozornosť.

„Ďalšie obvinenie v akcii Judáš sa týka slovenských texasanov a spoločnosti Jopi Trade. Ľudia v pozadí biznisu s pohonnými hmotami sa dozvedeli, že sa chystá ich obvinenie a kontaktovali Böhma. Ich požiadavka bola, aby sa plánovaná akcia zaobišla bez vykopávania dverí, zadržania a vyšetrovacej väzby. Böhm kontaktoval Makóa. A ten cez bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka a jeho podriadeného vyšetrovateľa Mariána Kučerku zariadil, že texasania boli „len” obvinení.

Odmenou za takúto nenásilnú tichú akciu bola športová taška plná peňazí, ktorú Böhm na parkovisku hodil do auta Makóovi a ten zasa Kučerkovi. Peniaze si podelili tak, že Kučerka aj Slobodník mali po 65-tisíc eur.“

písali Akutality.sk dňa 3.12.2020 v článku „Akcia Judáš : Státisícové úplatky, vydieranie a paušály za nevyšetrovanie. Kto zradil Lučanského a spol. ?“

V článku  „Kľúčový svedok policajnej korupcie František Böhm sa zastrelil“ 13. 2.2021 nám redaktorka Denníka N Veronika Prušová zrekapitulovala dôležité časti jeho svedeckej výpovede a ich  súvislostí s viacerými v súčasnosti vedenými a neukončenými  trestnými stíhaniami.

Zase palcové titulky prinášajúce správu o ďalšej ľudskej tragédii.

Jej ľudský rozmer sa, pri spôsobe, akým o tom médiá informujú, vytráca, podobne ako častý pobyt v sterilnom prostredí a všadeprítomné utrpenie chorých, zdanlivo vymýva posledné zvyšky empatie zo zdravotných sestier.

Aj jemná koža chodidla, častým chodením naboso po tvrdom teréne, zhrubne. Sú to prirodzené reakcie na trvalý tlak a nápor, nevyhnutné na prežitie.

Je však nevyhnutné pre prežitie našej spoločnosti a obnovu dôvery v právny štát takéto zhrubnutie a znecitlivenie jedného voči druhému, ktorého sme svedkami ?

O tom, že k tomu dochádza a situácia naberá obludné rozmery, svedčí nielen obsah komentárov k rôznym témam na sociálnych sieťach, či už od politikov, alebo občanov, ale aj otupené reakcie publika na správy o stovkách, a tisíckach, ľudských tragédií slovenských rodín, ktoré denne strácajú svojich blízkych.

Tragická smrť  ďalšieho dôležitého svedka v trestných konaniach, ktoré sú politikmi súčasnej vládnej koalície označované   „za ich boj “ s mafiou v tomto štáte, sa znova stane prehliadkou prstov ukazujúcich z jedného na druhého.

Zle sa nám to počúva.

Okrem iného aj preto, že okolnosti, za ktorých k týmto tragickým a zbytočným udalostiam dochádza, vyvolávajú pochybnosti o tom, či oba tábory, navonok pokrikujúce cez plot jeden na druhého, nie sú na tej istej strane barikády.

Ten, ktorý je určite na druhej  strane, je osamotený občan.

Podrobný obsah výpovedí doposiaľ vypočutých svedkov, aj tragicky zosnulého pána Böhma, uvádzajú a citujú už takmer všetky slovenské médiá. A teda ich čítajú a analyzujú stovky občanov Slovenska.

Pritom sa jedná o informácie, o ktorých by verejnosť takto detailne nemala byť informovaná, lebo sú súčasťou neverejného prípravného konania, vedenia vyšetrovania, ktoré ešte nie je ukončené. V konaní môžu byť, a asi by mali byť,  vykonané výsluchy ďalších svedkov, touto okolnosťou sa napríklad odôvodňuje zotrvávanie obvinených vo väzbe, aby týchto svedkov nemohli ovplyvňovať.

Takže obvinení majú byť eliminovaní pobytom v kolúznej väzbe, ale orgánom činným v trestnom konaní neprekáža, že sa s obsahom výpovedí už vypočutých svedkov môže oboznámiť cez médiá široká verejnosť, a teda aj ďalší potenciálni svedkovia. Dôveryhodnosť ich svedeckých výpovedí ako aj dôvodnosť trvania kolúznych väzieb je už v tejto chvíli spochybnená. Nemožno totiž vylúčiť, že detailné vylíčenie skutočností médiami sa podpíše pod obsah budúcich svedeckých výpovedí.

Opakovane nám všetkým kladiem otázku ? Majú orgány činné v trestnom konaní naozaj vážny záujem na spravodlivo vedenom trestnom konaní a potrestaní páchateľov trestnej činnosti ? 

Koalícia sa určite začne okázalo pohoršovať nad konšpiráciou opozície, ktorá chce zabrániť odhaleniu korupčných káuz a prevziať moc. Na tom celom nesedí jedna vec.

A to, že je to práve práca orgánov činných v  trestnom konaní a iných spadajúcich pod ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti, ktorá dodáva konšpiračné náboje opozícii. Práca tej polície, ktorou sa súčasná vláda rada chváli ako svojimi výsledkami v boji proti korupcii, pričom jedným dychom odmieta čo i len podozrenie z ich politického pozadia.

Podľa niektorých totiž nebolo vyvinuté dostatočné úsilie, aby sa zbytočným úmrtiam zabránilo ( napríklad odňatím legálne držanej zbrane osobe obvinenej v trestnej činnosti, čo niektorí považujú za bežnú prax, umožnením prístupu k väčšiemu množstvu liekov osobe vo väzbe a podobne ).

Pozrime sa pozornejšie na výpoveď  svedka, na ktorú poukazovali Aktuality.sk,  citovanú v úvode tohto blogu. Osoba, ktorá sa dozvedela, že polícia mieni proti nej zasiahnuť ponúkla úplatok za to, že obvinenie a zadržanie sa zaobídu bez vykopávania dverí, zadržania a vyšetrovacej väzby. A keďže obvinenie sa zaobišlo bez týchto praktík, úplatok bol zaplatený.

Aj v mojich blogoch ste sa mohli dočítať o tom, že tieto praktiky nepovažujem za adekvátne. Výpoveď svedka naznačuje, že nie sú nevyhnutné, ak sa zaplatí správnej osobe úplatok. K tomu malo dochádzať za predchádzajúcich korupčných vlád a vedenia polície.

Máme si teda myslieť, že vykopávanie dverí v skorých ranných hodinách, porušenie nedotknuteľnosti obydlia, zadržanie za účasti médií (vopred informovaných o utajovanej akcii),  bez toho, že by sa jednalo o preukázanie, že sa jedná o obzvlášť nebezpečných a ozbrojených obvinených, je vynálezom korupčného štátu, ktorý si hrozbou takejto verejnej diskreditácie vynucoval úplatky ? Alebo zastrašoval občanov, aby sa ani len nepokúsili ohroziť takto vybudované policajné impérium ?

Otázka za milión znie : Prečo tieto praktiky pokračujú aj dnes, keď máme uveriť, že tu prebieha boj proti organizovanému zločinu z prostredia polície, boj proti korupcii ?

Prečo orgány činné v trestnom konaní pripúšťajú flagrantné porušovanie neverejnosti prípravného konania, neadekvátnosť zásahov polície a ďalšie pochybenia, ktoré môžu ohroziť výsledky ich vlastnej práce ?

Naozaj máme uveriť tomu, že sami neveria, že na usvedčenie páchateľov z okázalo vznesených obvinení, bude dostatok dôkazov, a preto nech sú títo potrestaní aspoň pobytmi vo väzbe a verejným ponížením a diskreditáciou médiami ? Pripúšťam, že takýto hon na čarodejnice môže mať odstrašujúci účinok, ale s právom to nijako nesúvisí.

Keď orgány činné v trestnom konaní ohrozujú vlastné výsledky, máme naozaj uveriť tomu, že za tejto  vlády došlo k zmene ? Alebo sa tu rozohrala ďalšia smutná fraška na balamutenie občanov tohto štátu, ktorá si vyžiadala už viacero životov.

Mnohí komentátori sa verejne vyjadrili, že obetí na životoch bude ešte viac.

Až z toho mrazí.

V kontexte vyššie uvedeného, bola „nežná revolúcia“ až takým víťazstvom ?

Tečie  krv  preto, že sme sa s dôsledkami predchádzajúceho režimu nevysporiadali v správnom čase a správnym spôsobom ?

Dopustili sme, že jeho jedovaté výhonky prerástli celou našou spoločnosťou, a zakorenili sa hlbšie, než si dokážeme predstaviť.

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Viktória Hellenbart

Smelo môžem napísať, že sa celý život venujem právu, hoci som pôvodne chcela robiť všetko okrem práva, a najviac zo všetkého som túžila byť veterinárom, ale veci sa vyvinuli inak. Od júla 2001 mám samostatnú advokátsku prax v Lučenci a som teda celý život "vidieckym advokátom". Láska k prírodným vedám ma od začiatku viedla k porovnávaniu a hľadaniu prírodných zákonov v práve. Napriek, a verím, že len "zatiaľ"prevažujúcim skúsenostiam, som si istá, že morálne zákony v spoločnosti sú rovnako nemenné a neporušiteľné ako zákony prírodné. Gravitačný zákon nie je neporušiteľný v tom, že nemožno jednoducho vyskočiť z 12. poschodia, ale následky jeho porušenia sa dostavia a tie sa už ignorujú ťažšie. A rovnako fungujú zákony morálne, možno ich porušiť, ale následky sa dostavia a v tomto prípade ich pocítime všetci..