Denník N

Čas odhodiť svoj batôžtek strachu

Od vzniku pandémie sme si uviazali na svoje plecia batôžtek strachu, ktorý je dnes už obludných rozmerov a nevieme sa ho zbaviť. Dnes je z neho batoh, za ktorý by sa nehanbil ani vysokohorský nosič. Mnohí  by aj chceli, ale každodenné štatistiky o počte hospitalizovaných, o počte úmrtí nás nútia nepoľaviť z tejto obrovskej ťarchy, aj keď sme pod ňou už veľmi ohnutí. Ohli sme sa až tak, že každý týždeň chodíme „dobrovoľne“ si nechať „špárať“ v nose mnohokrát neodborne, pri teplotách, na ktoré testy nie sú určené. Pritom veľké riziko nákazy je práve pri testovaní, v priestore, kde si každý odkašle, vysmrká  sa a priestor sa po každom testovanom nedezinfikuje. Pred rokom nikto nemal dostatok vedomostí o vzniknutej pandémii, ale dnes na celom svete už je mnoho publikovaných článkov a poznatkov odborníkov, lekárov, vedcov o tom, ktoré sú rizikové faktory, ako sa pred pandémiou chrániť, čo robiť, aby v prípade ochorenia bol priebeh čo najmenej komplikovaný. Súčasná nekompetentná vláda pod vedením Igora Matoviča v nás tento strach každým svojim rozhodnutím umocňuje a potláča v nás osobnú slobodu. Prikazuje nám, ako máme dýchať, ako sa máme vzdelávať, kedy a či vôbec môžeme ísť na vychádzky, športovať. Sloboda  sa nedá vziať príkazmi, nariadeniami, ani zákonmi. Sloboda je najväčší dar človeka. Preto je načase nabrať odvahu, odhodiť strach a každý v svojej pozícii povedať tejto vláde svoje nie a dosť. Príklady dobrého riadenia má každý občan vo svojej obci, meste, alebo v podnikoch. Osobne si myslím, že ak by na čelo súčasnej vlády bol dosadený schopný starosta ktorejkoľvek dedinky, dokázal by určite lepšie riadiť štát a postarať sa o ľudí tohto štátu, aby sme v štatistikách nefigurovali na prvom mieste v počte úmrtí na svete. Určite by dal priestor lekárom, vedcom na to, aby vysvetľovali ľuďom, ako sa chrániť proti covidu, ale súčasne aby ľudia neboli obmedzovaní na ich slobodách a neboli porušované ich ústavné práva. Určite by nový premiér našiel v rozpočte príspevok na potrebné vitamíny pre dôchodcov, deti a ľudí v prvej línii. Ale ak porovnáme výdavky na testy , tak by sa minimálne 100 eurový balík ušiel pre každého obyvateľa na nákup vitamínov pre zvýšenie imunity. Ak by premiér použil zdravý gazdovský rozum, až by sme dávno mali zregulované povinné učebné osnovy a využil by všetky možnosti, aby sa deti vzdelávali prezenčne minimálne raz, dva krát do týždňa.  Dobrý predseda vlády by počúval varovanie psychológov a psychiatrov o tom, aké poruchy hrozia pre detí v dôsledku ich absencie v škole, ako narastá domáce násilie, ako sa zvyšuje spotreba alkoholu, ako čoraz viac rodín sa prepadáva do extrémnej chudoby .

Z toho všetkého vyplýva iba jedno – nemôžeme sa spoliehať na vládu pod vedením Igora Matoviča, na vládu, ktorá týždne rokuje a ktorá večer oznámi pravidlá , ktoré platia zajtra. Vládu, ktorá sa háda medzi sebou, navzájom sa obviňuje a osočuje nielen doma, ale aj v zahraničí, preto odvážne odhoďme každý svoj batoh strachu a povedzme dosť.  Začnime možno výzvou pre pani prezidentku, aby tak, ako sľubovala, sa nás, občanov  aj nahlas zastala, aby na dennej báze komunikovala s vládou, prípadne aby aj využila svoju možnosť zúčastniť sa na rokovaní vlády a hlasnejšie kritizovala jej rozhodnutia. Oceniť je treba prvé kroky generálneho prokurátora Maroša Žilinku poukázaním na protiprávne konanie hlavného hygienika, ale iba to nestačí. Odvahu musia nabrať aj poslanci, predovšetkým vládnej koalície Česť patrí p. Kollárovi, ktorý je súčasne aj primátorom Hlohovca a skoro jediný aj kritik chaotickej vlády. Veľmi hlasno sa už ozývajú starostovia a primátori a pridávajú sa ďalší. My ostatní aspoň napíšme meil, či list poslancom, členom vlády, aby vedeli, že 79 % ľudí na Slovensku v nedávnom prieskume vyslovilo nespokojnosť s touto vládou. Urobiť by sme to mali čo najskôr, aby sa nezaviedlo moratórium na vyjadrenia. Pre vládu a jej predstaviteľov nič nie je nemožné. Tak ako sa vyjadrila Veronika Remišová v nedeľnej relácii, ktorá by chcela moratórium na vyjadrenia opozičných politikov. Aká škoda,  že  vakcínu proti hlúposti ešte nevynašli.

Teraz najčítanejšie

Monika Smolkova

Mgr. Monika Smolková je absolventkou Pedagogickej fakulty UPJŠ v Prešove a postpromočného štúdia Ekonomickej fakulty TU Košice. V rokoch 2009 – 2019 bola poslankyňou EP a členkou výboru pre regionálny rozvoj a členkou výboru pre kultúru a vzdelávanie. V rokoch 2006 – 2009 bola poslankyňou NR SR a členkou výboru pre školstvo, vedu a šport. Má bohaté skúsenosti v práci v samospráve. V rokoch 2002 – 2006 bola poslankyňou mestského zastupiteľstva v Košiciach a predsedničkou sociálnej komisie a súčasne vykonávala funkciu zástupkyne starostu v MČ Košice - Dargovských hrdinov, kde v rokoch 2006 – 2009 vykonávala funkciu starostky. V rokoch 2005 – 2009 bola zvolená za poslankyňu Košického samosprávneho kraja a predsedníčku kultúrnej komisie. V súčasnosti sa angažuje v práci mimovládnych organizáciách v oblasti životného prostredia, vzdelávania, kultúry, športu a v sociálnej oblasti.