Denník N

Fenomén Peková

Peková v časopise Reflex: Korona do Vianoc zmizne
Peková v časopise Reflex: Korona do Vianoc zmizne

Pani Peková sa preslávila svojou odvážnou predpoveďou, že korona do Vianoc zmizne – na celom svete. Všetci sme si to naozaj veľmi veľmi priali, ale už je február a ako vidíme, nič nezmizlo a prekvapivo nezmizla ani pani Peková.

Pani Peková sa preslávila svojou odvážnou predpoveďou, že korona do Vianoc zmizne – na celom svete. Všetci sme si to naozaj veľmi veľmi priali, ale už je február a ako vidíme, nič nezmizlo a prekvapivo nezmizla ani pani Peková.

Ba čo viac, ako vidíme na priloženom strašidelne fascinujúcom grafe, celosvetovo zomiera asi 2x toľko ľudí ako v prvej vlne a médiá si Pekovú ešte stále všímajú. (Ešte raz: to nie sú otestovaní či nakazení – to sú mŕtvi. Za deň.)

Absurdné vysvetlenie

Keď Peková vyriekla svoje proroctvo v júli, možno sa ešte dalo pochybovať, lenže ona ho potvrdila aj v októbri, v čase, keď už počet infikovaných v Česku rástol a druhá vlna začínala (myslím, že tomu sama neverila). Mňa však okrem predpovede zaujal najmä úplne absurdný dôvod, o ktorý sa opierala: podľa nej vírus strašne rýchlo mutuje. Najskôr tvrdila, že 270x, neskôr pre väčší dramatický efekt to bolo už 1000x rýchlejšie [ako váš bežný prací prášok] (neviem, odkiaľ to zobrala; podľa iných odborníkov korona mutuje relatívne pomaly, dokonca pomalšie ako chrípka).

Mala k tomu aj peknú rozprávku o písacom stroji – ak píšete strašne rýchlo, spravíte aj chyby (preklepy) – to sú tie mutácie. No a tento koronavírus strašne rýchlo mutuje, čím sa podľa Pekovej „zakládají chyby“ a „oni na tu svoji rychlost dojedou“ a preto vírus zmizne.

„…tím jak mají tu strašně vysokou replikační aktivitu, že se hrozně rychle vrtí, aby produkovali to svoje potomstvo, tak zakládají množství chyb. Když si představíte, že neuklízíte svůj byt, což je to zakládání těch chyb, no tak si asi těžko představíte, že po roce neuklízení z toho vznikne nějaký ušlechtilý tvar, proste ne. On založí tolik chyb do toho svého zdrojového kódu, jak je napsaný, že umře. On na tu svoji rychlost umře.“ Peková pre Reflex, 6. októbra 2020

Čiže podľa Pekovej evolúcia funguje tak, že v genóme sa hromadia chyby, až ich je veľmi veľa a druh vyhynie.

Pokračuje to ešte lepšie: 28.12.2020, po Vianociach sa Pekovej pýtali, že čo teda je s tou jej predpoveďou. Vyhlásila:

„Určitě nechci odvolat nic, co jsem o koronaviru kdy řekla. Omlouvat se nemám žádný důvod – vše, co jsem řekla, nadále platí.“ Druhú vlnu podľa nej spôsobil iný kmeň. „Objevil se na přelomu září a října, to jsme těžko mohli kdo tušit“ (!!) a teraz „musíme počkat, až tento kmen zmizí, stejně jako vymizel ten jarní.“ Peková pre iROZHLAS, 28. Decembra 2020

Ehm… moment, vírus strašne rýchlo mutuje, ale keď zmutoval, tak to ťažko mohol niekto tušiť? To je ukážkový príklad, ako si, jemne povedané, našpiniť do vlastných úst. Chcel by som na toto upozorniť, keďže diskusie sa nevyhnutne budú uberať k blbostiam typu: sú aj tie nové kmene vypustené z labáku? Pretože aj to už zase Peková bez dôkazov vypúšťa. Ju ale netreba konfrontovať s inými vedcami – ju stačí konfrontovať samu so sebou. Prečo mám veriť človeku, ktorý protirečí sám sebe?

Ako funguje evolúcia

Pristavme sa ešte pri tej evolúcii: už deti v škole sa učia, ako funguje – je dosť možné, že by vám to vysvetlili lepšie ako Peková (prikladám úryvok učebnice Biológia 6 pre gymnáziá). Pretože tá rozprávka o písacom stroji a hromadení chýb je tak strašne mimo ako sa len dá.

Mutácie sú zdrojom rozmanitosti a dejú sa náhodne – niektoré mutácie sú škodlivé, ale niektoré sú naopak prospešné (a niektoré nerobia vôbec nič). Vírusy/bunky/organizmy, ktoré sú lepšie prispôsobené prostrediu (napríklad britský kmeň) sa viac rozšíria/majú viac potomkov/nakazia viac ľudí ako tie so „škodlivými“ mutáciami. Ak je nejaká mutácia tak škodlivá, že organizmus neprežije, logicky ju ani neposunie na svoje potomstvo – a takáto mutácia sa v populácii nerozšíri.

Biológia 6 pre gymnáziá: Najlepšie adaptované jedince budú lepšie prežívať a produkovať viac potomstva.
Biológia 6 pre gymnáziá: Najlepšie adaptované jedince budú lepšie prežívať a produkovať viac potomstva.

Mutácie sú zdrojom evolučných noviniek. Rozlišujeme pozitívne mutácie (užitočné), negatívne (škodlivé) a neutrálne mutácie.
Biológia 6 pre gymnáziá: Mutácie sú zdrojom evolučných noviniek. Môžu byť užitočné, škodlivé aj neutrálne.

Prečo máme rok čo rok iné chrípky? No lebo vírus chrípky mutuje – niektoré kmene sa rozšíria úspešnejšie, niektoré menej; niektoré kmene už veľa ľudí prekonalo a natrénovali si imunitu a chrípka si musí nájsť nové triky, ako sa imunitnému systému vyhnúť. (Alebo chce snáď niekto tvrdiť po vzore Pekovej, že chrípka už dávno domutovala, nahromadili sa jej chyby a pred 100 rokmi „umrela“?) Prečo máme baktérie rezistentné na antibiotiká? No lebo nie každá baktéria je rovnaká a niektoré majú úplnou náhodou výhodné mutácie, vďaka ktorým sa im podarí prežiť – no a tie sa potom ďalej šíria (bonus: väčšinu konkurencie im odrovnali antibiotiká, takže majú priestor…).

Už v 19. storočí popísal princípy evolúcie Charles Darwin. Náhodné mutácie + prirodzený výber (to je to „uklízení“) vedú k tomu, že sa druhy prispôsobujú svojmu prostrediu. To sú základy biológie. Nie že nakopia sa chyby a vírus zmizne. Peková sa vyjadruje, ako keby všetky mutácie boli zlé a prirodzený výber neexistoval. Je to hlúposť a je otázne, či tomu vôbec sama verí.

Mimochodom, dalo by sa pokračovať vo veľa ďalších fakticky chybných tvrdeniach, ktorými pani Peková operuje – tie predpovede a konšpirácie sú už len taká nadstavba – ale tvrdenia, na ktorých sú založené, sú klamstvá. Mňa celkom frustruje, keď sa polemizuje s tými nadstavbami a dohadmi (ktoré je ťažké vyvrátiť) a neupozorňuje sa na to množstvo faktických hlúpostí o ktoré sa pritom opiera. Napríklad že najbližší príbuzný sars-cov2 je sars (nie, sú známe netopierie vírusy, ktoré sú oveľa podobnejšie); zmien v bájnom „velíne“ je vraj tak veľa, že to nemôže byť náhoda (sekvencie sú voľne prístupné na webe, nie je ťažké skontrolovať, že Peková kecá); a vírusy vlastne vôbec neskáču medzi druhmi, pretože sú prispôsobené na svojho hostiteľa (ok… už zase ideme prepisovať učebnice…). Najnovšie vraj predsalen mala pravdu, lebo ten „starý“ kmeň vraj naozaj zmizol a celá nová vlna je úplne nový kmeň (nie je to tak – je to mix; a odhaduje sa, že na Vianoce tu mohlo byť len zhruba 10% britského kmeňa; existuje veľa variantov koronavírusu, nielen „jarný“ a „britský“ a postupné zmeny v genóme vieme krásne vystopovať).

Peková je smutný prípad. Na začiatku pandémie nosila rúško, odporúčala dodržiavať hygienické opatrenia a tvrdila iba toľko, že vírus je „atypický“. Radikalizovala sa postupne, keď ju obžalovali v prípade podvodov za 9 miliónov eur a hrozí jej max 10 rokov väzenia.

Samozrejme, Pekovej pomýlené názory s radosťou pretláčajú dezinformáčné médiá ako napríklad InfoVojna, ZEM & VEK, Hlavné správy, Christianitas, Extra plus, či N@palete. Aj s bájkami, ako „elitám leží v žalúdku“ a hovorí veci, ktoré niektorí nechcú počuť. Ona sama, hrdinka proti presile. Odborná verejnosť nemá dôkazy, len Peková je lietadlo.

Dezinformačný pseudokresťanský web Christianitas
Pekovú pretláčal napríklad dezinformačný pseudokresťanský web Christianitas. (Dezinformáčný web kritizoval aj hovorca KBS Martin Kramara, či katolícky kňaz Miroslav Lettrich.)

Pravdupovediac však výkonu (časti) českého mainstreamu taktiež celkom nerozumiem – tá oponentúra jej hlodov mi príde slabá. Veľmi slabá.

Teraz najčítanejšie