Nastáva ťah žeriavov popolavých

Veľké, impozantné kŕdle žeriavov, letiace v pravidelných klinovitých útvaroch, ozývajúce sa tajomnými, akoby záhrobnými hlasmi, sú inšpiráciou pre básnikov od staroveku až podnes. Karel Jaromír Erben napísal krásne verše, ktoré sú súčasťou balady Záhořovo lože:
Podobnú poetickú spomienku na kŕdle vtákov letiacich v iskrivom vzduchu kamsi do neznáma, mám z detstva vďaka sovietskemu špionážnemu seriálu Sedemnásť zastavení jari. Hneď na začiatku prvého dielu agent Isajev alias Otto von Stierlitz, kráča zvoľna jarným lužným lesíkom, zdvihne hlavu k oblohe a s meditatívnym zaujatím pozoruje kŕdeľ letiacich žeriavov, pričom v pozadí nám brnká na city Tariverdjevov romantický klavír. Dovolím si jeden ornitologický postreh: v prvom zábere sa síce ozývajú žeriavy, ale na oblohe vidno pelikány, žeriavy sú až na druhom zábere. V každom prípade, dodnes sa mi vybaví tento pôsobivý obraz do všetkých podrobností, keď vidím na oblohe hoc aj kŕdle letiacich husí.
Žeriav osobne
Žeriavy nad Slovenskom
Veľké migrácie zvierat pôsobia impozantne. Či už sú to stáda pakoní trieliace v oblakoch prachu po africkej savane, motýle monarchy letiace do zimovísk v Mexiku alebo masa tisícok sobov v severoamerickej tundre. V preľudnenej Európe sa veľké migrácie živočíchov obmedzujú najmä na vzdušný priestor. Koncom februára, ale väčšinou až v marci a apríli sa európske žeriavy popolavé objavujú aj u nás, vracajúc sa zo svojich zimovísk cestou späť na sever. Cez naše územie putujú väčšinou takzvanou balticko-maďarskou (juhovýchodnou) cestou, ktorá vedie zo subsaharskej Afriky cez Blízky východ (sčasti aj cez Taliansko), Turecko, Balkán, Veľkú uhorskú nížinu, Karpaty až do severnej Európy, kde majú tieto vtáky hniezdiská. Východné Slovensko zohráva v tomto migračnom koridore úlohu akéhosi lievika – tam sa stretávajú vtáky z celej tzv. Sahelskej oblasti. Medzi obcami Senné a Iňačovce je jedno z miest, kde si unavené vtáky potrebujú oddýchnuť. Žeriavy postupne pristávajú na okolitých lúkach, ozývajúc sa pri tom typickým hlasom. Ornitologické združenia organizujú každoročné jarné vítanie žeriavov, čo je, povedzme si na rovinu, sympatickejšie ako vítanie Si Ťin-pchinga, Putina alebo Kim-Čong-una. Na strednom či západnom Slovensku sa žeriavy zastavujú pomenej, ale môžete ich pri troche šťastia stretnúť napríklad na Trnavských rybníkoch, prípadne na zaplavovaných lúkach pri rieke Morave.
Divadlo v puste
Žeriaví deň začína brieždením. Pred východom slnka sa nocujúcich kŕdľov zmocní nepokoj a vtáky sa začnú hlasno ozývať. Potom vzlietnu a rozletia sa všetkými smermi. V jednej chvíli je nebo plné žeriavov. Za hlasitého kriku krúžia okolo ornitologických pozorovateľní a sadajú na okolité polia, kde vyjedajú najmä zvyšky zožatej kukurice. Zberom potravy trávia vtáky väčšinu dňa, v podvečer opäť začínajú tvoriť zhluky a vracajú sa s veľkou pompou späť na nocoviská.
Švédsky birdwatching
Sťahovanie žeriavov predstavuje jeden z veľkých zážitkov, ktoré nám poskytuje starý kontinent. Do Švédska je to zo Slovenska pomerne ďaleko, na jesenné zhromaždiská do Hortobágyskeho národného parku to však nie je ďaleko pre nikoho, kto chce vidieť toto veľkolepé prírodné divadlo na vlastné oči.