Denník N

Sčítanie obyvateľov 2021: Označiť s vyznaním alebo bez vyznania?

Malé porovnanie možností pri sčítaní obyvateľov. Ako je to s vierovyznaním?

Je tu sčítanie obyvateľstva. Sčítať sa môžete aj vy, a to cez tento odkaz: https://eso.scitanie.sk/sk

Pri otázke viery je možnosť zaškrtnúť, či ste s vyznaním, alebo bez vyznania. Tu je môj osobný názor, takéto jednoduché porovnanie. Upozorňujem, názor je na každom, nie je správne niekoho nútiť. Rád však popíšem, o čo ide v tomto prípade:

Peniaze

  • Bez vyznania znamená, že žiadna cirkevná organizácia nedostane od Vás peniaze navyše. Tie tak ostanú v štátnom rozpočte na iné veci, napríklad boj proti pandémii, dôchodky pre seniorov a zdravotne znevýhodnených, podporu ekonomiky, znižovanie štátneho dlhu, protipovodňové opatrenia a podobne.
  • S vyznaním znamená, že konkrétna cirkevná organizácia dostane peniaze na svoju činnosť. To znamená plat pre cirkevných hodnostárov, opravu kostolov či rôzne kresťanské podujatia.

Politický vplyv

  • Bez vyznania znamená, že si prajete, aby bolo Slovensko viac moderné, liberálne alebo stredové a aby sa držalo ľudských práv a hájilo toleranciu a vedeckejší prístup k riešeniu súčasných a budúcich problémov.
  • S vyznaním znamená, že si prajete, aby bolo Slovensko viac tradičné, zamerané na prekonané myšlienky a viazané na ideály cirkevných organizácii (nie kresťanstva) o živote. Obmedzovanie tolerancie, vedeckého prístupu a spoliehanie sa na božiu alebo cirkevnú pomoc v oblastiach, ktoré s vierou nemajú priamu súvislosť (zdravie, ekonomika, technika a podobne)

Užitočnosť

  • Bez vyznania znamená zameranie na projekty, ktoré pomôžu každému človeku, bez ohľadu na to, či je alebo nie je veriaci, či je alebo nie je konzervatívny. Vychádza z poznatkov z histórie a viaže sa na odbornosť pri riešení problémov.
  • S vyznaním znamená zameranie na projekty, ktoré sú alebo prínosné pre všetkých (napríklad charitatívna činnosť), alebo len pre časť obyvateľstva s tým, že druhá časť bude viac-menej nedotknutá (napríklad oprava kostolov), ale aj na projekty, ktoré sú z dlhodobého a niekedy i krátkodobého hľadiska škodlivé pre všetkých (napríklad nesprávne kroky v zdravotníctve, obmedzovanie ľudských práv či nespravodlivé zaobchádzanie s rôznymi menšinami).

Rozhodnutie je na Vás. Môj osobný názor je tu vypísaný. Pokojne si pozrite informácie z viacerých zdrojov.

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.