Denník N

Otvorený list predsedníčke strany Za ľudí Veronike Remišovej od člena strany

Vážená pani predsedníčka strany Za ľudí,

Vážená pani Remišová,

píšem Vám ešte ako člen strany Za ľudí, ktorému nie je jedno, aký bude budúci vývoj tejto značky. Koniec koncov, pánu prezidentovi Kiskovi som písal snáď aj medzi prvými (s touto výzvou), aby zvážil založenie politickej strany krátko po vražde Jána a Martiny. Odpoveď z kancelárie prišla síce negatívna, o to viac ma potešilo, keď došlo k prehodnoteniu tohto rozhodnutia a následnému vzniku strany.

Možno si pamätáte, možno nie, no na sneme, kde ste ohlásili kandidatúru na funkciu predsedníčky strany, som Vám položil otázku, aký je podľa Vás základný étos, na ktorom je strana Za ľudí postavená.
Odpovedali ste parafrázovaním niekoľkých viet z programu, resp. stanov.

Počúvalo sa to dobre, no zo slov som cítil istú fasádovosť prekrývajúcu chýbajúci vnútorný obsah.

Spýtam sa teda ešte raz. Čo je podľa Vás étosom strany Za ľudí? Na akom základe a prečo vlastne vznikla?

Prečo ste prijali ponuku Andreja Kisku a odišli z Oľano?

Nebolo tým dôvodom, to čo ste videli a zažívali už vtedy vo vnútri Oľano a čo dnes máme možnosť vidieť a zažívať dennodenne všetci, no nie ako členovia Oľano, ale ako občania tejto krajiny? Ak áno, prečo toľké nepochopenie pre snahu a odhodlanie čeliť tomu istému zo strany pána poslanca Miroslava Kollára?

Skutočné dôvody vášho odchodu z Oľano poznáte len Vy, no tak trocha tipujem, že nimi neboli tie verejne deklarované chýbajúce stranícke štruktúry a procesy v Oľano.

A ak by aj áno, nesvedčí práve absencia chýbajúcich štruktúr a procesov vo vnútri hnutia o nedostatku demokracie v tomto (dnes už vládnom) zoskupení?
A ak je tomu tak, potom ste do strany Za ľudí zrejme prišli hľadať viac demokracie.

No k demokracii ruka v ruke vždy patrí aj slobodná súťaž, schopnosť niesť kritiku a rešpekt k názoru iných.

Dnes, keď som tak čítal Vašu reakciu na odchod pána poslanca Kollára, pretrváva vo mne rovnaký pocit ako v čase voľby predsedu strany, a t.j., že namiesto súboja s tým štýlom politiky, pre ktorý ste Oľano opúšťali, ste sa stali len jeho o čosi slušnejšou dedičkou. A toto dedičstvo prenášate ďalej do vnútra strany.

Je mi to úprimne ľúto, pretože strana Za ľudí vznikla na dobrom základe.

A mohla to byť veľmi dobrá značka.

A teda ešte k tomu étosu.

Je pomerne jednoduchý.

Za ľudí si dalo do svojho názvu predložku ZA.
Za je odkazom na hnutie ZA Slušné Slovensko.
Hnutie ZA Slušné Slovensko je odkazom na obeť Jána a Martiny.
Odtiaľ potom, Za Jána a Martinu.
A čo je ten vyšší zmysel obete týchto dvoch mladých ľudí?
Ja to vnímam tak, že je to schopnosť stáť v kritickom momente na strane pravdy, teda schopnosť postaviť sa ZA.
…postaviť sa ZA pravdivé pomenovanie stavu vecí, a to bez ohľadu na veľkosť obete a budúcich osobných strát, ktoré týmto postojom aktuálne podstupujem.

Toto je pre mňa základný étos ZĽ, pre ktorý som do strany vstupoval. A jeho opustenie bude aj hlavným dôvodom môjho odchodu.

Pani Remišová, nie pán Kollár si nevybral schodnejšiu a ľahšiu cestu.

On si vybral tú jedinú možnú správnu cestu.

Prajem Vám veľa osobnej odvahy v súboji s tým štýlom politiky, pre ktorú ste opúšťali hnutie Oľano.

P.S.: Pokiaľ strana Za ľudí do piatka nezaujme jednoznačný postoj k zlyhaniu ministra zdravotníctva a predsedu vlády v oblasti manažovania pandemickej krízy a otvorene oboch nevyzve na odstúpenie, vzdávam sa členstva v tejto strane.
P.S.2:
Z listu prezidentovi Andrejovi Kiskovi ( 18. 3. 2018 ):

„Slobodná cesta

1) Je potrebné pritiahnuť a spojiť odvážnych ľudí, tých najodvážnejších a najčestnejších a naplniť tak inšitúty pôvodným stavom našich sŕdc a myslí. Naša krajina takýchto ľudí má, možno ich nie je mnoho, takých, kt. sú ochotní ako J. Langoš byť dáždnikom a bojovať so zlom, ale takíto ľudia medzi nami sú.

2) Je potrebné vytvoriť dobrú značku akou bola DS a KDH pred 20 rokmi, ktorá bude slobodnou platformou a spojivom pre týchto ľudí. Prostredie, ktoré bude priťahovať ľudí dobrej vôle so záujmom o lepšie Slovensko. Prostredie generovania dobrých myšlienok a ideí, šírenia slobody a demokracie.

3) Každá dobrá značka musí mať svojho zakladateľa – nositeľa dobrého mena. Toho, ktorý sa obklopí tými najlepšími a ktorý bude dostatočne pokorný na to aby počúval múdrych ľudí a dostatočne odvážny na to aby bojoval s hlúposťou a zlom. Iba takýto človek môže pritiahnuť tých najlepších a získať ich dôveru.“

Igor Bělina ( člen strany Za ľudí )

Teraz najčítanejšie