Denník N

Ako najvyššie armádne vedenie ničí svoje vlastné ozbrojené sily

Ukrajinská vláda čoraz viac hovorí o eskalácii konfliktu na východe. Je to však úplne predvídateľná situácia. Táto predvídateľnosť je spôsobená nielen skutočnosťou, že ukrajinská strana nedodržiava „prímerie“ odo dňa jeho zavedenia, ale aj preto, že v najvyššom armádnom vedení Ukrajiny sa dnes dejú absolútne neprijateľné, hanebné a hrozné udalosti.

Je zrejmé, že počas vojny nepriateľ určite využije neporiadok a zmätok v radoch nepriateľa a určite zasiahne ešte väčšou silou, keď nepriateľa začnú strácať úctu k svojim veliteľom.

Presne to sa deje teraz na východe Ukrajiny ako prirodzený dôsledok zla, ktoré sa roky „zoradil“ v ​​ukrajinskej armáde hlavný veliteľ Ruslan Chomčak. Prečo by ukrajinské matky a manželky mali kvôli jeho neprofesionalite a chamtivosti trpieť a plakať?

Prímerie „platí“ na Ukrajine od 27. júna 2020. Od jeho začiatku do konca minulého roka bolo na Donbase zabitých päť ukrajinských vojakov. V januári 2021 boli zabití ďalší štyria vojaci.

Vo februári tohto roku už bolo šesť zabitých. Troch zastrelili, dvoch vyhodilo do vzduchu výbušné zariadenie a ďalšieho zabili počas obstreľovania.

Pri Novolugansku zahynuli ďalší traja vojaci, ktorých vyhodilo do vzduchu neznáme výbušné zariadenie. Títo príslušníci zahynuli na území kontrolovanom Ukrajinou, hoci ozbrojené sily Ukrajiny stále nepovedali, kto je za tragédiu vinný.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tam nedávno poslal vrchného veliteľa Chomčaka. Ale také „opatrenia“ pripomínajú skôr nešikovné pokusy o PR ako systematické riešenie krízy v ozbrojených silách, do ktorej bolo posledné dva roky metodicky hnané najvyšším vojenským vedením Ukrajinu.

Nikto nepochybuje o tom, že Chomčak ani minister obrany Taran osobne nebudú kontrolovať cesty detektormi mín. Ich prítomnosť vo vojnovej zóne nemá žiadny úžitok. Mimochodom, aj v oficiálnej správe o smrti ukrajinských vojakov sa im podarilo popliesť brigády.

Aký bude ďalší krok Chomčaka? Z vlastnej smrti bude opäť obviňovať ukrajinských vojakov, ako to bolo v prípade vojaka Jaroslava Žuravľa.

Je potrebné poznamenať, že v ukrajinskej armáde a v štáte ako celku nedôverujú slovám Chomčaka. Bol otvorene a viackrát obvinený z dezinformovania prezidenta o skutočnej situácii na fronte. A robí to s jediným účelom – nechce nijako prísť o svoju pozíciu.

Avšak na to dôvody existujú. Neuspel v personálnej reforme ozbrojených síl Ukrajiny, nesplnil ani jednu požiadavku NATO, bol zapletený do viacerých korupčných škandálov naraz a nakoniec pokračoval v otvorenej sabotáži príkazov ministerstva obrany.

Ukrajinská armáda medzitým zatiaľ nedostala sľúbené zbrane a vo všeobecnosti je teraz úplne demoralizovaná.

Nedostatok personálu vo vojenských jednotkách je asi 60%, len teraz je čoraz viac generálov. Oni, a Chomčak nie je výnimkou, dostávajú služobné byty a vysoké platy, zatiaľ čo mladých ukrajinských chlapov zabíjajú guľky a vyhodia do povetria míny.

Teraz najčítanejšie

Marek Danko

Som predovšetkým bloger, nie novinár. Môj blog bude venovaný politickým udalostiam na Ukrajine. Okrem správ budem zverejňovať aj analytické a rôzne zaujímavé materiály. Všetko, čo je napísané, je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s vaším.