Denník N

Greenwashing 3,5 – Všade vratné obaly

V minulom blogu som sa venoval nedostatkom recyklácie, pričom článok som zakončil snívaním, aké by to bolo, keby boli (takmer) všetky obaly zálohované a vracali by sa do obchodoch podobne, ako sa tak deje s pivovými fľašami. V dnešnom článku by som chcel tomuto snu bližšie venovať a rozobrať, že to pri troške odvahy sa snahy nemusí zostať iba pri sne.

Poďme si teda predstaviť, ako by vyzeralo nakupovanie v obchode, kde by boli takmer všetky obaly vratné.

Prídete prvý krát do Vášho obľúbeného obchodu, nakúpite čo potrebujete a vrátite sa domov. Nákup bol o niečo drahší, ako ste zvyknutí, no to nevadí, lebo viete, že pri najbližšom nákupe sa Vám tá navýšená čiastka vráti. Po minutí jedla prepláchnete obal a uložíte ho na miesto, kde Vás počká do najbližšieho nákupu. Po minutí potravín idete na ďalší nákup, pričom obaly zoberiete so sebou a necháte ich u špeciálneho okienka, kde Vám za ne vrátia peniaze alebo vydajú ústrižok na odrátanie z ceny ďalšieho nákupu. Ešte prípadne stihnete pokecať s dotyčnou osobou, čo je nové vo svete a ako dobre, že korona je už preč (pevne verím).

Skúsme sa teraz presunúť do reality a vyššie uvedený príbeh vratných obalov si rozmeňme na drobné a poukázať na niektoré aspekty, ktoré by so sebou tento nový spôsob nakladania s obalmi zahŕňal.

Zmena nakupovacích návykov:
Prvá a asi najvýznamnejšia zmena sa podľa mňa týka nakupovacích návykov. Nákupy bude potrebné lepšie plánovať, aby sa Vám doma nekopilo príliš veľa obalov. Museli by sme si vyčleniť priestor na uskladnenie týchto obalov a zároveň k nim pristupovať zodpovedne, čo znamená aspoň minimálne ich umyť, aby nám medzičasom nesplesneli.

Pre nás, čo sa snažíme fungovať zero waste, a všade nosíme so sebou vlastné obaly, to nebude predstavovať väčší problém, lebo tak fungujeme už teraz. No a tiež pre tých z nás, čo pijeme pivo z vratných fliaš ide vlastne iba drobnú modifikáciu doterajšieho škrečkovania pivných fliaš a odnášania späť do obchodu.

Harmonizácia obalov:
Uvedená zmena bude taktiež vyžadovať, aby došlo k vytvoreniu jednotného systému obalov, niečo ako k ich harmonizácii. Povedzme, že by došlo k zavedeniu 10 typov obalov podľa ich veľkosti – 50, 100, 200, 350, 500, 700, 850, 1000, 1500 a 2000 ml obalov rovnakého tvaru. Pokiaľ sa pozriete na existujúcu ponuku obalov, myslím, že sa pohybujú niekde v týchto objemových kategoriách a preto v tom nevidím veľký problém. Výrobcovia budú môcť naďalej používať svoje vlastné etikety na odlíšenie ich výrobkov, no obaly budú zjednotené. Tak ako je to napríklad pri pive.

Cena zálohy:
Pokiaľ ide o cenu zálohy, tu je priestor na diskusiu a bolo by potrebné podložiť ich solídnymi číslami a výskumu. Myslím, že by sa to mohlo pohybovať v okolí 13 centov ako je tomu teraz pri pivných fľašiach.

Vytvorenie novej infraštruktúry a pracovných miest:
Zavedenie takéhoto masívneho počtu vratných obalov bude nevyhnutne znamenať vytvorenie novej infraštruktúry na to, aby boli obaly efektívne zberané a ďalej používané. Okrem nákupu nových/upgradu starých strojov by to mohli byť spojené aj s vytvorením množstva pracovných miest, napr. Aj pre sociálne znevýhodnené skupiny. Spomínate si ešte na film Vratní lahve? Tak prečo sa nevrátiť do starých čias a používať bytosti z mäsa a kostí namiesto strojov?

Obalový materiál:
Dôležitou otázkou zostáva, aký materiál na vratné obaly použiť. Existuje veľa možností, ja mám svojho favorita v podobe skla. Je síce tažšie oproti iným materiálom, no je pevné, zdravotne nezávadné, potraviny s ním nijako nereagujú, dobre sa umýva a po životnosti sa dobre recykluje. Zároveň ide o materiálu, ktorý je overení časom, ľudia sú naň zvyknutí a preto si myslím, že ľudia by si na zavedenia veľkoplošného zálohovania sklenených obalov rýchlo zvykli.

Nie je vratné ako vratné:
Ešte by som rád pristavil pri jednom aspekte zálohovania obalových materiálov. Nie je totiž vratné ako vratné. Ministerstvo životného prostredia prišlo so zálohovaním PET fliaš a plechoviek, ktoré, ak všetko pôjde podľa plánu, by mal začať fungovať od budúceho roku. Treba ale uviesť, že PET fľaše a plechovky budú zálohované, aby sa zvýšil ich zber a následná recyklácia. Samotný obal teda bude znehodnotený, aby sa následne zrecykloval. To je ale zásadný rozdiel medzi mnou navrhovaných opatrení a napríklad zberom pivových fliaš, kedy nedochádza k zničeniu obalu, ten sa iba umyje a ďalej používa.

Aby som to zjednodušil na príklade odpadovej pyramídy (v minulom blogu som sa jej venoval bližšie) nevytvárania odpadu – zber pivových fliaš a uvedené opatrenia – sú ekologickejšie ako recyklácia – zálohované PET fľaše a plechovky.

Nebude to prechádzka ružovou záhradou:
V plnej miere si samozrejme uvedomujem, že ide o dosť odvážny krok, ktorý musí byť podložený množstvo výskumu a štúdii. Veľký problém vnímam napríklad v tom, ak by opatrenia zaviedla iba jedna krajina a firmy z iných krajín by naďalej dovážali obaly ako doteraz. Najlepšie by bolo, keby dané opatrenia prijala celá EÚ a obaly by sa tak zjednotili naprieč vnútorným trhom EÚ.

Rozhodne s uvedomujem, že celá záležitosť môže byť nákladná. Tento argument ale neberiem, lebo ekonomika nikdy nemala byť a už ani nemôže byť na prvom mieste, Treba zmeniť priority a na piedestál postaviť ochranu životného prostredia. Inak sa budeme točiť do kruhu a v konečnom dôsledku sa nič nezmení.

A mnoho z uvedených opatrení je možné realizovať „šmahom ruky“. Prečo napríklad tak ako pivné fľaše nie sú vratné falše z vína? Drvivá väčšina má rovnaký objem, tvar a aj farbu. A koľko odpadu a energie by sa tým ušetrilo – kvantum.

Pár slov na záver:
Keď sa na tieto opatrenia pozrie starší človek, možno si povie, že to sme tu už mali, že iba vymýšľam koleso. A skutočne je to tak. Boli doby, keď neexistovali plastové obaly, a všetko sa predávalo v skle alebo v papieri a veľká časť obalov bola vratná.

Niekedy naozaj nemusíme vymýšľať megalomanské projekty, stačí sa iba zamyslieť a možno vrátiť trocha späť. Ako keď sa stratíte v lese. Ak vidím, že táto cesta nikam nevedie, vrátim sa kúsok späť a hľadám novú, lepšiu cestu. A nie je to nijaká hanba si to priznať, skôr je hlúpe v ceste pokračovať.

Zhrnutie uvedených opatrení:
1, Zavedenie vratných obalov (asi sklenených) štandardizovaných veľkostí na čo najväčšie množstvo potravín
2, Ak nie je možné zaviesť vratný obal, použiť obal kompostovateľný v domácom kompostéri
3, Ak nie je možné použiť kompostovateľný obal, použiť iba taký obal, ktorý je 100% recyklovateľný
4, Inšpirovať sa uvedeným aj v iných sektoroch – napr, stavebníctvo, drogéria, atď

Michal Kutlík
OZ Pestrec

Teraz najčítanejšie

Michal Kutlík

Environmentalista a člen ekologického občianskeho združenia Pestrec. Keďže nemám FCB, prosím o zasielanie otázok a komentárov do diskusie na mailovú adresu [email protected] Vďaka