Denník N

H5N8- vírusový sex vtáčej chrípky pokračuje

Pandémie začínajú, keď vírus vtáčej, prasačej a ľudskej chrípky majú vírusový sex t.j. náhodne geneticky mutujú, až nastane vzájomná výmena génov, ktorá postačuje na vytvorenie nového kmeňa.

Približne takto to povedal Robert G. Webster, prezývaný ako “lovec chrípky”, 88 ročný člen Kráľovskej spoločnosti a emeritný člen fakulty Sv. Jude, ktorý už roky varuje pred celosvetovou epidémiou chrípky.

Robert G. Webster

1961 Websterove „trójske kačice“

V roku 1961 objavili viacerí výskumníci obrovské množstvo uhynutých vtákov na plážach v Južnej Afrike. V týchto rokoch aj Robert G. Webster skúmal úmrtia vtákov na austrálskej pláži a už vtedy mu napadla otázka:

Čo ak zabila týchto vtákov chrípka?“

V tom istom roku roku výskumníci izolovali vírus chrípky- H5N1.

Webster, počas svojho výskumu poukázal na to, ako kačice prenášajú chrípkový vírus na kurčatá. Ale zatiaľ čo kurčatá s vtáčou chrípkou zomierajú, mnohé kačice s vírusom neochorejú, ale odletia do iných častí sveta. Preto prirovnal kačky k trójskemu koňovi v kuríne.
Trójska kačica

1972 prvý správny predpoklad

Keď sa v roku 1972 ako mladý novozélandský virológ, pripojil k  zahraničnej vedeckej misie do Číny, bola to cesta ktorá mu na pár desaťročí zmenila pohľad na chápanie chrípky a na vírusy. Už vtedy poznamenal:

„Jedna z vecí, ktorú som okamžite videl, boli trhy so živými zvieratami, trhy so živou hydinou,“

V priebehu rokov sa naozaj ukázalo, trhy so živou hydinou predstavujú prechodný krok vo vývoji nových pandemických vírusov chrípky.

1997 Hongkong – prenos vírusu H5N1 zo zvieraťa na človeka

Na začiatku zimy roku 1997 sa u 3-ročného chlapca v Hongkongu rozvinul kašeľ s bolesťou hrdla a horúčkou. Typický prejav chrípky. Ale chlapec nakoniec zomrel. Keď lekári poslali vzorky jeho pľúcnej tekutiny na testovanie, výsledky ukázali, že mal skutočne chrípku. Ale bol to kmeň, ktorý sa predtým objavil len u vtákov. H5N1.

Pri skúmaní vírusu si preto uvedomoval vážnosť situácie. Ak by sa s tímom nakazil, pravdepodobne by sa stretli s rovnakým osudom ako malý chlapec, ktorý zomrel. Tak ako v minulosti, kedy pomohol vytvoriť prvú komerčnú vakcínu proti chrípke, spolu so svojim tímom navrhli vakcínu, ktorá pozostávala z upraveného vírusu s časticami produkujúce imunitu, ktoré podnietila imunitnú odpoveď. Túto novú vakcínu si s kolegami nakvapkali do nosa a bola úspešne využívaná aj v Honkongu v nemocniciach. Robert G. Webster si uvedomil:

“ Vystrašilo to veľmi veľa ľudí a bolo to užitočné, lebo si neuvedomujú, že H5N1 už bola raz príčinou kuracej apokalypsy. Akonáhle sa ale teraz naučila žiť s človekom, nič už tento vírus nezastaví.“

2008 vývojová cesta

Na stretnutí Americkej spoločnosti pre mikrobiológiu v Atlante, za účasti 5 000 mikrobiológov poukázal na to prečo H5N1 predstavuje najvážnejšie ohrozenie verejného zdravia od španielskej chrípkovej pandémie z roku 1918, ktorá zabila odhadom 40 až 100 miliónov ľudí na celom svete.

Účastníkov kongresu sa opýtal sa:

“Naučí sa vírus H5N1, ktorý v súčasnosti koluje vo Vietname, prenášať a reprodukovať z človeka na človeka? Prečo to už neurobil? Je prasa to zviera, ktoré chýba v tomto príbehu?“

Cesta

Webster vysvetloval, že verzia vírusu ľudskej chrípky ktorá je ľahko prenosná medzi ľuďmi, a vírus vtáčej chrípky H5N1 musia infikovať rovnakú bunku cicavcov v rovnakom čase a mať spoločný vírusový sex. Ak H5N1 zachytí tieto gény z vírusu ľudskej chrípky, ktoré mu umožňujú šíriť sa z človeka na človeka, prakticky nikto nebude mať voči tomu imunitu.

2021 Rusko – prvý prenos vírusu H5N8 zo zvieraťa na človeka

Zapamätujme si tento dátum, 20. februára 2021. Rusko transparentne, oproti Číne pri Covid-19 oznámilo bezodkladne prvé známe prípady prenosu H5N8 na ľudí do WHO.

H5N8 je podtyp vírusu chrípky typu A (niekedy nazývaného vtáčia chrípka) ktorá je vysoko smrteľná pre voľne žijúce vtáctvo a hydinu. 

H5N8 nebol dovtedy spájaný s ľuďmi. Šéfka spoločnosti Rospotrebnadzor Anna Popovová, podľa agentúry Interfax oznámila, že variantom A (H5N8) sa nakazilo v decembri sedem pracovníkov hydinovej farmy na juhu RuskaPopová zvýraznila:

Objavenie týchto mutácií, keď vírus ešte stále nezískal schopnosť prenášať sa z človeka na človeka, nám dáva všetkým, celému svetu, čas pripraviť sa na možné mutácie a reagovať primeraným a včasným spôsobom,“

Otázka je preto nasledovná:

Budeme na budúcu pandémiu už lepšie pripravení ako pri Covide-19 a ako bude vypadať tabuľka epidémií o 5 rokov?

 

Teraz najčítanejšie

Ján Španko

Základom úspechu sú ľudia, ktorí pomáhajú realizovať víziu lepšieho života a nezabúdajú: “Neonacizmus, komunizmus, neo-marxizmus, populizmus a  EU ľavicový liberalizmus v Európe stále prinášajú zvrátené myšlienky  a keď zlyháme, potom sa ponoríme do priepasti nového temného ľavicového veku. ”