Denník N

Od priateľstva s Blairom a Bushom po Gejropu a fašistov v Kyjeve alebo ako sa zmenil Putin za posledných 20 rokov

Photo by Paul G on Unsplash
Photo by Paul G on Unsplash

Vladimír Putin bol počas svojho prvého funkčného obdobia značne prozápadným liberálnym politikom, ktorý obdivoval Georga W. Busha, priatelil sa s Tonym Blairom a vyčkával, kedy Rusko pozvú do NATO. Nestalo sa… priateľstvá vychladli a Západ sa stal nepriateľom číslo jeden. Nie však iba kvôli Putinovi, ale ja vďaka povýšeneckému prístupu Západu voči Rusku. Aj o tom je výborná kniha ruského novinára Michaila Zygara „Všetci mocní Kremľa“.

Narastajúca paranoja z farebných revolúcií, strach zo straty Ukrajiny a súboj o moc medzi najvyššími byrokratmi v Kremli, ktorých Putin premiestňuje po rôznych pozíciách štátneho aparátu podľa svojej svojvôle. Od najvplyvnejších ideológov Kremľa ako Aleksander Vološin, Vladislav Surkov či Vjačeslav Volodin až po neustále mediálne skloňované mená Sergeja Lavrova, Sergeja Šojgu a opozičníka Alexeja Navaľného či u nás neznámu novinárku Xeniu Sobčak.

Ide o podrobný opis modernej histórie Ruska na základe rozhovorov, biografií, dokumentov, novinových článkov a spomienok priamych účastníkov.

Pri čítaní si môžete klásť otázku, do akej miery sa napísané zakladá na skutočnosti. Z popisu udalostí vidno autorovu snahu byť objektívnym a priblížiť sa čo najviac realite opisovaných udalostí. Sám však priznáva, aká je táto snaha komplikovaná. Už v úvode knihy autor o rozhovoroch s mnohými jej hrdinami konštatuje: „Každý si konštruuje spomienky tak, aby v nich pôsobil slušne, hrdinsky a – čo je hlavné -, aby mal vždy pravdu.“ Či už ide o poslancov, najvyšších úradníkov alebo oligarchov „takmer každý z nich rozprával ten svoj príbeh, ktorý sa s príbehmi iných osôb často nezhodoval.“

Autorovi sa napriek tomu podarilo pútavo a zrozumiteľne popísať súperenie tzv. „Semje“ Borisa Jeľcina a komunistov, z ktorého vzišiel víťazne Vladimír Putin. Ten sa postupne zbavil aj väčšiny členov „Semje“, ktorá ho do najvyššej politiky dostala a stal sa absolútnym pánom Ruska.

Je fascinujúce sledovať priateľské vzťahy Putina s Tonym Blairom alebo Georgom Bushom, ktoré hraničia až s obdivom a snahou podobať sa im, a ktoré sa postupne vytrácajú na pozadí najdôležitejších historických udalostí: Oranžovej revolúcie na Ukrajine, vojny v Iraku, sporov medzi oligarchami, plynovými krízami či slávneho Putinovho prejavu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencií v roku 2007.

Autor dokázal zaujímavo popísať aj privatizáciu, machinácie s najväčšími ruskými podnikmi a boj Putina proti nepohodlným oligarchom. Napríklad kauza JUKOS je vysvetlená zrozumiteľne a pútavo aj pre tých, ktorých ekonomika obišla širokým oblúkom.

Kniha o.i. popisuje osobné vzťahy politikov, napr. Vladimíra Putina so Silviom Berlusconim, Barackom Obamom či Dmitriom Medvedevom, ako aj udalosti vojen v Gruzínsku a na Ukrajine, ktoré nás doviedli až do súčasnej situácie sankcií, vzájomného obviňovania a vyhosťovania diplomatov.

Vďaka týmto udalostiam by kniha mohla dostať druhé pokračovanie od roku 2015 do 2021 a nestratila by na napätí, naopak, ešte by mohla eskalovať bojom o moc, vývojom na Ukrajine, otravou Sergeja Skripaľa, opozičníka Alexeja Navaľného, spormi s prezidentom Lukašenkom až po aktuálne masové protesty v Rusku a Bielorusku.

Všetci mocní Kremľa je jednoducho ideálna kniha pre tých, ktorí sa chcú pozrieť za oponu Kremľa a bližšie spoznať boj o moc v modernom Rusku.

 

Kniha Všetci mocní Kremľa od Michaila Zigara

Teraz najčítanejšie

Martin Šuba

Absolvent medzinárodných vzťahov a bezpečnostných štúdií (PhDr.) so zameraním na postsovietsky priestor. Zaujímam sa o reportážnu literatúru a literatúru faktu, históriu, jazyky a cestovanie. Rusko, Ukrajina a Kazachstan sú moje srdcovky.