Denník N

Nový Čas neodolal, mŕtvych dáva na titulku

Pohľad na mŕtve telá utečencov v otvorenej dodávke. To je hlavná fotka, ktorá zdobila titulku Nového Času včera. Tá istá fotka je opäť na titulke Nového Času aj dnes – v pondelok. A pre istotu, aby to náhodou niekto neprehliadol, v nedeľu bola aj na tretej strane a v pondelok na druhej strane. Fotografiu s telami obetí tragédie mali k dispozícii všetky médiá, no zverejnili ju len niektoré. Nový Čas aj s nepodareným apelom na svetových a našich politikov.

Reprofoto ARD

Rakúske úrady sa snažili, aby vyšetrovanie a prevoz 71 obetí tragédie pri Parnodrfe neprebiehalo pred zrakmi verejnosti a médií. Napriek tomu unikla fotografia s pohľadom do dodávky po jej otvorení. Fotka sa objavila na Twitteri. Väčšina rakúskych, slovenských aj českých médií fotografiu nezverejnila. Je to základný prejav úcty k obetiam, ale aj úcty k čitateľom. Rakúsky bulvár Kronen Zeitung uverejnil fotografiu na tretej strane, za čo si vyslúžil kritiku verejnosti a fotkou sa bude zaoberať rakúska Tlačová rada.

Fotografiu zverejnil vo vnútri novín napríklad aj denník Plus 1 deň. Nový Čas má už druhý deň tento šokujúci záber na titulke. „Nový Čas sa odhodlal zverejniť túto fotografiu hanby. Dokumentuje totiž všetku tú obludnosť utečeneckej katastrofy, s ktorou sa musí skôr či neskôr vysporiadať aj Slovensko. Záber hrôzy je obžalobou európskej a svetovej politiky,“ takto svoje „odhodlanie“ vysvetľoval Nový Čas v nedeľu a podobne aj dnes.

nc_tragedia_parndorf

Zverejňovanie fotiek mŕtvych je nehumánne – je to neúcta k zosnulým aj k ostatným. Nielen k čitateľom, ale aj nečitateľom Nového Času. Nový Čas má náklad viac ako 100 tisíc titulov denne. Je vystavený na pumpách, v supermarketoch, v obchodoch, pohľadu na jeho titulku sa nevyhnú ani deti. Podľa etických zásad by novinári mali pristupovať so zvýšenou citlivosťou k obetiam tragédií.

Smrť predáva – titulky o tragédiách zvyčajne zdvihnú predaj bulváru. Nie náhodou druhou hlavnou udalosťou na titulke Nového Času je článok o smrti dieťaťa z príbehu V siedmom nebi. Upozorňovať na neľudské chovanie tým, že zvolím neľudský postoj k obetiam a fotky zverejním dokonca niekoľkokrát, je obludné. Ak by to Nový Čas myslel s apelom na politikov vážne, mohol vyjsť s čiernou titulkou alebo s grafikou podobnou parte. Bolo by to určite úctivejšie k obetiam aj čitateľom. Ale o úctu v tomto prípade Novému Času zjavne nejde.

Prečítajte si aj ďalšie články, hodnotiace médiá. Sledujte články aj na Facebooku.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog hodnotí etiku v žurnalistike, prešľapy novinárov, zásahy do ich práce. Jeho cieľom je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend. Jej manžel je redaktorom Denníka N.