Denník N

Má ministerstvo práce viac dát o priebehu ochorení covid než ministerstvo zdravotníctva?

V čase, keď na Slovensku umiera na následky ochorenia covid približne sto ľudí denne, minister práce vyzýva na diskusiu o otváraní kostolov.

Úplne súhlasím s tým, že pre mnohých ľudí je viera veľmi dôležitá. Dokonca môže mnohým jednotlivcom aj výrazným spôsobom pomáhať. O tom vôbec nepochybujem. Som aj zástancom absolútnej náboženskej slobody. Zároveň som ale silným odporcom zasahovania náboženských spoločností do chodu štátu.

Denne nám pribúdajú tisícky pozitívne testovaných a približne stovka úmrtí. Situácia sa zrejme vymyká spod kontroly až natoľko, že minulý týždeň Slovensko požiadalo o pomoc EÚ. Trochu ma preto zaskočili vyjadrenia ministra práce, ktorý v týchto časoch vyzýva na diskusiu o otváraní kostolov.

Zdôvodňuje to aj tým, že „V zariadeniach s covidom, kde sa s klientami chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti Svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, z takýchto zariadení nám hlásia lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc“ a že podobnú skúsenosť mu potvrdili aj v nemocniciach.

Podľa vyjadrení odborníkov nám chýbajú kľúčové dáta, ktoré by umožnili vyhodnotiť efekt opatrení, nepoznáme (okrem iného) dokonca ani vek hospitalizovaných. Veľmi by ma zaujímalo, akým spôsobom prebehlo zisťovanie, na  základe ktorého pán minister dospel k takýmto, priam až kauzálnym, zisteniam.

Otváranie kostolov ďalej zdôvodňuje tým, že „účasť na bohoslužbách je ako súčasť náboženskej slobody chránená ústavou“. Podľa ústavy má ale každý aj právo na prípravu na povolanie a s tým súvisiace právo na vzdelanie. Nie je náhodou účasť na priamej výučbe v školách súčasťou tohto práva? Školy sú ale pre väčšinu žiakov a študentov stále zatvorené.

Zároveň máme ústavné právo na ochranu zdravia a bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Mnohé zákroky sú odkladané kvôli vyťaženosti nemocníc a s poskytovaním plnej zdravotnej starostlivosti zatiaľ ani nemáme rátať. V podstate aj nemocnice a ambulancie sú pre mnohých ľudí zatvorené.

Nech si každý vytvorí vlastný názor, či v aktuálnej situácii považuje za prioritné venovať sa školstvu a zdravotníctvu alebo diskusiám o otváraní kostolov…

Alebo jednoducho hľadať za tým všetkým len to, že práve prebieha sčítanie obyvateľov?

Teraz najčítanejšie

Tomáš Želinský

Tak trochu vorkoholik. Občas sa pokúsim napísať nejaký text k témam, ktorým sa venujem vo svojom výskume. Občas možno aj niečo vtipné.