BLOG
Tomáš Búran
Tomáš Búran
7 377

Pochod náš každodenný

Pochod za život je v našej spoločnosti priamo zlúčený s náboženstvom, cirkvou a vierou v Boha. Je v ňom nádych určitej ideológie, ktorou sa samotný koncept Pochodu za život stáva skôr Pochodom kresťanov proti potratom.

ilustračné foto: TASR

Aké body či úlohy by mala plniť udalosť s názvom Pochod za život? Čo by mala obsahovať, aby skutočne naplnila podstatu názvu? Pochod náš každodenný daj nám dnes a odpusť nám…

Pochod za život, ktorý skutočne naplní podstatu názvu

Sú určité prípady, keď ani samotní vedci nedokážu s istotou určiť, že je toto živé a hento už nie. Biológovia dobre vedia o čom píšem. My „nebiológovia“ sa ale určite zhodneme, že živočíchy ako sliepky, dobytok, divá zver a pod. sú živé. Takže prvým, veľmi dôležitým bodom, by bolo zlepšenie životného prostredia všetkým zvieratám, ktoré žijú na tejto planéte. Súčasťou by boli prednášky, kde by sme sa dozvedeli akým spôsobom sa správať v prírode, akým spôsobom môžeme vylepšiť podmienky pre zvieratá vo veľkochovoch, ktoré následne konzumujeme. Určite by vo väčšine z nás táto téma vyvolala súcit či empatiu.

Veľkochovy, v ktorých zvieratá trpia nedostatkom životného prostredia
Veľkochovy, v ktorých zvieratá trpia nedostatkom životného priestoru

Dnes je veľmi rozšírenou témou emigrantstvo/imigrantstvo. Preto by pravdepodobne nemali chýbať verejné diskusie a prednášky na túto tému, kde by sme (v tom lepšom prípade) mohli prísť aj na rozumné riešenia problému. Okrem tejto témy by sme nemali zabudnúť na kritiku všetkých genocíd, vojen a celkovo zbytočného utrpenia ľudí a iných zvierat.

Pri hlbšej analýze by sme určite dokázali vypracovať rozumný program Pochodu za život riešiaci nielen počatie, ale najmä kvalitu života.

Pochod kresťanov proti potratom

Pochod za život je v našej spoločnosti priamo zlúčený s náboženstvom, cirkvou a vierou v Boha. Je v ňom nádych určitej ideológie, ktorou sa samotný koncept Pochodu za život stáva skôr Pochodom kresťanov proti potratom. V pravom zmysle slova Pochodu za život by totiž nebola „Hraná krížová cesta“, pri ktorej hlavný hrdina kresťanstva obrovsky trpel. Nezaujímala by nás „Sexuálna výchova: Prečo by mi to mali vysvetliť rodičia?“, ale skôr ako zabezpečiť, aby ženy v mladom veku neotehotneli, alebo  ako obmedziť šíreniu pohlavných chorôb. Okrem toho si nechať vysvetľovať sexuálnu výchovu rodičmi, patrí medzi najtrápnejšie chvíle puberťáka. Pozerali ste v 10-15 rokoch s rodičmi film, kde sa zrazu na scéne zjavila milostná scéna? Ak áno, viete o čom píšem. Pochod za život v pravom slova zmysle nemá nič spoločné s „Otváracou svätou omšou“, „Taizé modlitbami“ či „Pro-life bohoslužbami“.

Preto som si dovolil označiť pochod výstižnejším názvom: Pochod kresťanov proti potratom.

Zdroj: www3.teraz.sk

Morálka, potraty a eutanázia

Všimol som si zásadný fakt, že náboženstvo našich veriacich umožňuje oddeľovať morálku od utrpenia. Ak by tomu tak nebolo, nevynakladali by toľko úsilia do boja proti potratom, ale skôr na boj proti genocídam a vojnám.

Môžeme sa reálne zamyslieť. Dajme si do súvisu utrpenie plodu pri svojej deštrukcii s miliónmi ľudí, ktorí práve v tento okamih trpia obrovskými bolesťami (fyzicky či duševne). Chorí, hladní, zranení vo vojnách či emočne zničení. V týchto prípadoch súcit Boha nevidno. Ak nás skutočne trápi utrpenie, potraty by mali byť v tabuľke záujmu veľmi nízko. Častosť spontánneho potratu je asi 20 % všetkých uznaných tehotenstiev. Preto ak Boh existuje, je tým najaktívnejším potratárom vôbec.

Podobne je na tom aj eutanázia, ktorú na stránkach Pochodu kresťanov proti potratom považujú za hriech. Dávnejšie sa biskupi v  Pastierskom liste  zhrozili, že je v Belgicku legálna. Eutanázia je v podstate umelé skrátenie ťažkého smrteľného stavu človeka, ktorý sa zviera v bolestiach a mukách. Ak niekto považuje eutanáziu za hriech a zároveň je aktérom Pochodu za život, skutočne strácam slová a je mi úprimne smutno. Takýto názor (či morálne cítenie) je v priamom rozpore toho, čo má ponúknuť ľuďom  Pochod za život vo svojom pravom zmysle slova. Náboženstvo našich veriacich umožňuje oddeľovať morálku od utrpenia. Preto pomenúvam udalosť konajúcu sa 20. septembra 2015 výstižnejším názvom: Pochod kresťanov proti potratom.

Zoznam zdrojov:

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Prirodzen%C3%BD_potrat
  2. http://pochodzazivot.sk/quotes/umely-potrat-a-eutanazia-su-preto-zlocinmi/
  3. http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/pastierske-listy-konferencie-biskupov-slovenska/c/pastiersky-list-k-referendu-o-ochrane-rodiny

Inšpirácia:

  1. Letter to A Christian Nation : Sam Harris

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Som mladý študent s otvorenou mysľou, no nie natoľko, aby mi vypadla z hlavy. ,,Iste malo v minulosti veľa ľudí veľa vier, veľa hier. Celý život v niečo veriť, ale na kľukatej ceste aj tak veľa dier. Veľa otázkami obklopený, ako vodou svetadiel. Niektorí veria v mier, niektorí vo vojnu sfanatizovaní svojou vierou vier. Obetovaných často veľa tiel. Nie každý kľudne vybral si, že s ktorou vierou vtedy teda šiel. Niektorý začal veriť preto, lebo nemal cieľ. Pod vplyvom viery namaľovaných aj veľa diel, no taktiež aj nabitých veľa diel, čo odpálili veľa striel." - Čistychov

Blogy

|