Denník N

Vážená vláda Slovenskej republiky.

Na Slovensku zomierajú  ľudia, tisícky ročne, či už s Covidom, alebo bez neho. Všetci raz zomrieme. A dôležité bude len to, ako sme žili, čo sme urobili pre druhých.
Ako mi je ľúto zomretých, je mi ešte viac ľúto trpiacich. Trpiacich sociálne a zdravotne preto, že štát je rozkradnutý, že samotné zdravotníctvo je nielenže zanedbané, ale sa aj každým dňom rozkráda ďalej a ďalej (ročne odhadom v desiatkach až stovkách miliónov eur). Okrem toho je aj celý zdravotný systém veľmi zle nastavený – až príliš na zisk, kvantitu, zo zdravotníctva sa stal biznis. Česť výnimkám.
Rovnako ma trápi, že je ohrozená táto vláda, ktorá sa snaží o nápravu a dostala do vena obrovský handicap menom Covid. Je ohrozená Koronou, je ohrozená sama sebou, zbytočnými roztržkami či statusmi na facebooku a je ohrozená tými, ktorí celú vinu hádžu len na vládu, ktorí si nevedia uvedomiť, že oproti vládnym nariadeniam stojí armáda ľudí, ktorí tieto nariadenia nedodržujú, či už naschvál alebo z nerozumnosti. Môžu sa nám zdať tieto nariadenia komplikované, často sa menia, zasahujú nám do životov, ale keby dodržujeme všetci od začiatku tie jednoduché zásady, nemuselo to dôjsť až do bodu, že máme najvyššiu úmrtnosť na milión obyvateľov na Covid  a nevieme presne čo robiť ďalej.
Nesnažme sa objaviť Ameriku, pozrime sa na to, ako krízu riešili a šírenie vírusu dostali pod kontrolu v Číne, na Novom Zélande, Taiwane, Austrálii. A to aj bez vakcíny.  Lebo samotná vakcína nás nezachráni a už vôbec nás nespasí. Len nám môže výrazne pomôcť v tomto boji.
Skúsme si všetci vstúpiť do svedomia, začnime sa správať zodpovedne, prestaňme tolerovať bezohľadnosť  a hľadajme riešenia, ktoré nám naozaj pomôžu.

Teraz najčítanejšie