Denník N

Igor Matovič vytrel podlahu

Vláda presadila opatrenia odborníkov, aby si premiér mohol spraviť svoje obľúbené megalomanské tlačovky so spasiteľskými riešeniami a na supermana vletieť do situácie a zachrániť deň.

Zdroj: TASR

Cez víkend sa vláda dohodla na sérií opatrení, ktoré odporučili desiatky najlepších odborníkov a podporila okrem členov vlády aj prezidentka. Sú to opatrenia, ktoré by mohli vyriešiť najhoršie čísla pandémie a tisícky úmrtí mesačne. Nie sú to žiadne veľké teatrálne riešenia, len zástup nepopulárnych malých spôsobov, ako efektívne zápasiť s najväčšou krízou našej generácie. Lebo tak sa to má robiť. (Až na prechádzky so psom a behanie po 20:00. To vážne? 19 hodín dňa je málo na behanie a prechádzku?)

Čo však nepovedali, je, že to bol trade-off. Kompromis. Vláda presadila opatrenia odborníkov, aby si premiér mohol spraviť svoje obľúbené megalomanské tlačovky so spasiteľskými riešeniami a na supermana vletieť do situácie a zachrániť deň. Nakúpiť neoverené a neregistrované Ruské vakcíny, ktoré zachránia Slovensko. Tomu dosvedčuje fakt, že bol osobne na letisku vítať dodávku vakcín Sputnik a doprial si tak filmovo preafektovaný záber tlačovky s lietadlom za chrbtom. Sebastrednosť a spasiteľský syndróm v priamom prenose. Ako poznamenal minister zahraničných vecí, nevšimol som si že by bol vítať dodávku vakcín z Británia, USA, či Nemecka.

Matovič vytrel podlahu. Vytrel ju s odborníkmi, keď za ich chrbtami riešil pandémiu po svojom a kým pravdepodobne najväčšie mozgy v odbore týždeň debatovali hodiny v zavretej miestnosti o najlepšej ceste z najhoršej zdravotnej situácie Slovenska, on volal s Ruskom (nie Pavlom) a kupoval neoverenú vakcínu. A tak ich dobré riešenia situácie vylepšil o svoj dokonalý plán. Vytrel ju možno s koaličnými partnermi, poza ktorých chrbát išiel pravdepodobne pri nákupe vakcín. O tom svedčia vyjadrenia Remišovej, Korčoka a odchod jedného z najlepších odborníkov v parlamente na zahraničnú politiku, poslanca Za ľudí Tomáša Valáška.

Vytrel ju s verejnosťou, keď jej nič nepovedal o tom, ako obchoduje s peniazmi daňových poplatníkov a že ide nakúpiť vakcíny, ktorých účinnosť nebola zatiaľ overená. Odôvodnenie tajnostkárstva? „Aby sa neobjavili odporcovia.“ Pretože keď dostanete päťku v škole, alebo niekoho podvediete, najlepšie je to nepovedať, aby sa neobjavili nahnevaní rodičia alebo zranený partner. A ešte ju aj vytrie s ľuďmi, keď im dá neoverenú vakcínu s nedostatkom informácií a získa za to preferenčné hlasy. Slováci, orientovaní východne po tomto volali a Matovič sa k nim správa ako k rozmaznanému decku, ktoré keď plače o čokoládku, dáte mu ju, aj keď viete, že to nie je pre neho dobré.

Náš rok starý premiér sa týmto krokom (a stovkami, ktoré spravil pred tým) ocitol na rovnakej strane brehu s Andrejom Dankom, Robertom Ficom, Petrom Pellegrinim a Mariánom Kotlebom. Obraz myšlienkového sveta by nemohol byť zjavnejší. Ficovi to trvalo pár rokov, kým sa otočil chrbtom Európskej únií čelom k Rusku, Danko to má v krvi, Kotleba obdivuje akúkoľvek nedemokratickosť a Pellegrini je len oportunista. Matovičovi však stačilo menej ako rok aby robil Rusku neplatenú (dúfajme) propagandu na Slovensku.

Pre férovosť diskusie je treba priznať, že možno je Sputnik spoľahlivá vakcína a v tom prípade by sa ňou malo očkovať aj na Slovensku. Posúdiť by to však mali odborníci a nie Igor Matovič, ktorý je odborník tak na tlačovky, Facebookové statusy, obviňovanie druhých a protesty pred Bonaparte. To nestačí ani na premiéra a ani na posúdenie vakcíny. A nemá na to ani Marek Krajčí, pri všetkej úcte. Šéfka najkompetentnejšieho úradu na tento úkon na Slovensku – Štátny ústav pre kontrolu liečiv – povedala, že na to nemáme kapacity. Tak prečo to nenechať na tých, ktorí na to kapacitu majú, ako napríklad najväčší odborníci Európy v Európskej liekovej agentúre (EMA)? Zabudli sme už, že väčšina overovacích procesov nových liekov trvá roky až desaťročia? Už len samotný fakt, že o toto registrovanie v EMA Rusko nepožiadalo vysiela dostatočný signál opatrnosti. Nehovoriac o tom, že nikto nevie, v akých továrňach a za akých podmienok sa tá vakcína vyrába, jediná štúdia bola uverejnená Rusmi a jej používanie v jedinej členskej krajine EÚ – Maďarsku – musela byť pretlačená Orbánom, pretože vedci sa bránili.

Možno Sputnik požiada o registráciu a bude schválený. Ale dovtedy by mal byť používaný jedine v rámci klinickej štúdie s dostatočným oboznámením a zabezpečením zaočkovaných a opatrnosťou. Nie ako dobrovoľná alternatíva nového antigénového testu – neúčinnej priepustky na slobodu.

Čo však je smutnejšie, nie je samotná vakcína ale spôsob nákupu, ktorý zas a znova ukazuje na myšlienkový svet Igora Matoviča a spôsob vládnutia, ktorý už roky prezentuje v Slovenskej politike a posledný rok z čela vlády. Netransparentnosť, nepočúvanie odborníkov, spasiteľská sebastrednosť a zúfala túžba po popularite. A my sme si ho zvolili.

Teraz najčítanejšie

Timotej Jurčo

Absolvent Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove, momentálne študujem sociológiu na University of Glasgow, pretože má fascinuje spoločnosť. Trápi ma nekompetentnosť a korupcia v politike či nenávisť a diskriminácia v spoločnosti. Mám rád kvalitné umenie s nejednoznačným posolstvom, objavovanie nenápadných oblastí v mestách a prírode a hlboké diskusie pri kvalitnej káve či chladenom pive. Píšem blog, aby som (1) šíril hodnoty, ktorým verím, (2) formuloval myšlienky pre vlastný intelektuálny rast a (3) aby som vyvolal diskusiu o - podľa mňa dôležitých - spoločenských témach.