Denník N

Rok hrôzovlády

Podľa čínskeho kalendára bol minulý rok rokom potkana. Spoločenská objednávka, ktorá vypučala v priestupný februárový deň potkanieho roku však u nás žiadala práve deratizáciu. Odstránenie mafiánskych praktík, korupcie, politiky našich ľudí, klamstiev a zločinov, ktoré každým dňom presakovali na povrch s pocitom nespravodlivosti, dezilúzií, až po stratu bezpečia. Správne načasovaný úderný populizmus s podhubím tradičného ultrakonzervativizmu ale vzápätí vyniesol na výslnie majstra hesiel, infantility, analýz, originálnych akademických riešení, ktoré majú pre tisíce koncovku v márnici. Deratizéra, fyziologicky čoraz podobnejšieho senseiovi Splinterovi.

Mal to byť rok zmeny. Rok, ktorý otočí kormidlo späť ku civilizovanej časti Európy a zasadí slušnosť ako základný kameň ďalšej politickej a následne kultúrno-spoločenskej výstavby sa však nekonal. Antonymá novej konštelácie voči trom vládam Smeru sa zotreli nadzvukovou rýchlosťou. A zdá sa, že výstavba diaľnice k návratu hlasu podobnému hlasu, alebo Hlasu podobnému hlasu hlasu akceleruje čoraz rýchlejšie. Za týmto urýchlením nie je žiadna tmavá hmota, ale skôr šedá hmota hlavy s náhodnými zábleskami, ktorá premieta a presadzuje výboje svojvôle v pléne.

Prvými zle zapnutými gombíkmi boli ukradnuté záverečné práce, ktoré odhalili zlodejinu, umocnenú farizejstvom najvyšších vládnych činiteľov. Ukradnuté práce sme však v novom slovníku slušnosti pomenovali Lege artis. Košér bol aj blablacar predsedu parlamentu v čase najtvrdšieho lockdownu, kedy bolo treba pomôcť statočnej žene do lekárne. Sanácia a osádzanie kraniálneho lešenia znamenalo nepríjemnosti pre zdravotnícky personál, ktorý nebol oboznámený, že kamarátky v rokoch na varenie čaju a iné sestričkyodbremeňujúce činnosti, musia byť vítané, aspoň v tomto prípade. V poriadku mala byť v nemocničných priestoroch aj návšteva ostatných lídrov. Čo tam potom, že ostatným v rovnakom čase umierajú príbuzní bez možnosti posledného kontaktu, či rozlúčky. Koaličná rada je koaličná rada. Výnimočnou sa už potom nezdala ani výnimka vicepremiérovi Holému, ktorý zoznámil ostatných členov vlády s britskou verziou vírusu. Výnimka bola taktiež lege artis, alebo skôr ex post. Ale našťastie na čele hygieny stojí v tomto mimoriadnom čase správny oportunista. A stojí v dlhom rade ďalších užitočných idiotov typu Jarčuška, Krajčí, Naď a spol., pod taktovkou ktorých sme sa dostali na víťaznú priečku v umieraní. Samozrejme cesta k tomuto víťazstvu medzi porazenými vyžadovala dlhodobú aplikáciu originálnych riešení. Riešení, ktoré celý svet nevedel objaviť, ale one time nebo zoslalo laického virológa, proroka z ľudu. Po letnom spánku sa oprát chytil ten najerudovanejší. A nevesty si mohli zaujúkať a svadobčania oprášiť svoje spoločenské šaty. Hneď dvakrát s ohľadom na karové dozvuky . A potom sa mohlo spustiť vylodenie v Normandii. Dobrovoľné v duchu Pol Pota. Straty boli naďalej veľké – hlavne na našej (v analógii nemeckej) strane. Ale aspoň defilé sa podarilo.  Poprední velitelia operácie Overlord II tam stáli ako jeden muž. Naďčlovek, či uniformovaný posledný križiak snívajúci o druhom SNP. Po vylodení sme atómovku hodili ešte niekoľkokrát – vlastne ju hádžeme pravidelne doteraz. Straty sú najväčšie na svete, ale to tak už s atómovkami býva (v analógii by Slovensko mohlo predstavovať napríklad Nevadskú púšť, aj keď tam robili testy s bombami bez ľudí, takže skôr Hirošimu). Priestor na politickú zodpovednosť, tak ako pri úvodnom výkope s ukradnutými diplomovkami samozrejme nie je. Hitparáda zlých riešení však nestagnuje práve naopak. Debuty už prišli aj vo vakcinačnom programe a k prvému výročiu sme dokonca s neskrývanou radosťou, pompou a vrtiacim chvostíkom Laiky privítali našu družicu – hosanna Sputnik! Čo tam po registrácii, keď máme odvážneho ministra a ešte odvážnejšieho a múdreho premiéra. Pán vírusov, grafov, analýz, delegátor viny a distribútor ruskej pomoci i politických spôsobov určite vie, čo je pre nás najlepšie. A keď to navyše odobril aj funklub v ankete a vlastníci patentu – autori samotnej vakcíny v článku, slová sú už zbytočné. Takzvaný bezverbálny alebo skôr bezvertebrálny stav.

Na pozadí hrôzovlády, s priemetom rastúcej zamestnanosti v obore pohrebníctva, blednú iné neblahé črty a to absolútna koncentrácia moci. Netreba zabudnúť na výmenu hlavného manažmentu na všetkých okresných a ďalších úradoch čisto po straníckej línii. Ani na pokus o ovládnutie stredného manažmentu obdobnou formou. Zo zverejnenej nahrávky, ktorá mala usvedčiť kohosi iného sa usvedčil sám starý zhotoviteľ tajných nahrávok, ktorý sa vidí v pozícii priameho nadriadeného aj voči predstaviteľom miest a obcí, ktoré v jeho vízii sú slúžkou jeho vôle. Na pamäti treba mať aj vypustenie krížových kontrol na úrovní ministerstiev. Potenciál moci indikuje aj zjavne výber nie najlepšieho kandidáta vo voľbe generálneho prokurátora, kde sa ukázalo aj zobchodovanie voľby špeciálneho prokurátora. Tieto pozície spolu s ovládnutím tajných služieb generujú nadpriemerný objem moci do niekoľkých rúk. A to by bolo nebezpečné aj keby nás neriadili náhodné výboje šialenca. Spôsob, komunikácia, obmedzenia osobnej slobody, rozsievanie rozdelenia, poukazovanie  a vytváranie nepriateľov až pričasto dýchajú dychom vojnového slovenského štátu. Buďme preto obozretní, aby nám táto družina karikujúca objednávku po slušnom Slovensku, neprekypela do niečoho presne opačného. Za prvý rok bolo tých bublín autoritárstva, papalášstva, klamstiev, podivných obchodov, extrémnej centralizácie moci akosi priveľa.

Teraz najčítanejšie